Gay iniciativa v České republice končí svou činnost
3. 1. 2007 -, Econnect / Gay iniciativa
Prakticky všechny záměry se podařilo prosadit a uvést v život: i to je důvod, proč po sedmnácti letech končí činnost Gay iniciativy v ČR (dříve Sdružení organizací homosexuálních občanů v ČR – SOHO). Výsledkem činnosti organizace jsou zákonné normy, které gay a lesbickou minoritu zrovnoprávňují s ostatními (dovršené přijetím zákona o registrovaném partnerství), markantní změna myšlení občanů v ČR ve prospěch gayů a lesbiček, ale i například preventivní programy v rámci boje proti HIV/AIDS nebo svobodné podnikání určené specificky gay a lesbické minoritě - bez ataků z vnějšku. "Z těchto důvodů rovněž Gay iniciativa v České republice k 31. 12. 2006 ukončila svoji činnost," oznámil předseda organizace Jiří Hromada.Grémium Gay iniciativy v ČR rozhodlo rozpustit organizační strukturu občanského sdružení. "Jednotliví členové GI v ČR se budou z vlastní iniciativy nadále věnovat na bázi dobrovolného společenství poradenské činnosti v oblastech právní, psychosociální, sexuologické a prevence HIV/AIDS, krizové intervence a informatiky s využitím elektronického archivu na internetu," uvedl Jiří Hromada. "Předáváme štafetu mladé generaci s vědomím, že prosadit naše záměry bylo velmi těžké, ale udržet je, bude vyžadovat rovněž velkou trpělivost a práci. K tomu jí přeji dostatek sil a víry," dodal.
Gay iniciativa vznikla 24. června 1990 ještě jako SOHO - Sdružení organizací homosexuálních občanů v České republice, které bylo založeno v Brně. Ustavilo se na základě konsenzu zástupců těch subjektů, které po 17. listopadu 1989 vznikly, aby se pustily do zápasu s veřejným míněním. V rodícím se gay hnutí spojily síly společenská organizace Svaz LAMBDA , politické Hnutí za rovnoprávnost homosexuálních občanů (HRHO) , komerční LEGA Pardubice a celoslovenské Hnutie Ganymedes.
Organizace dosáhla řady úspěchů: už v roce1990 byly zrušeny zákony trestající homosexuální projevy mezi občany jednajícími ve vzájemné shodě a také byla stanovena shodná věková hranici pro homosexuální a heterosexuální aktivity. Sdružení prosazovalo také likvidaci speciálních policejních seznamů (tzv. růžových listů) – byly zlikvidovány v roce 1991. Roku 1993 byla v ČR homosexualita vyňata ze seznamu nemocí a podařilo se docílit i dalšího – organizace chtěla vyloučit diskriminaci při výkonu profese z důvodu sexuální orientace a od 1. 1. 2001 vstoupila v platnost novelizace Zákoníku práce, která toto stanovuje.
Podařilo se vytvořit poradenskou síť, rozvinout publikační činnost, zavést tradici velkých kulturních akcí a mnoho dalšího. Po přejmenování na Gay iniciativu (GI) v ČR v novém tisíciletí se pro organizaci stala profilovou oblast působení na veřejné mínění. A myšlení a postoj veřejnosti ke gay a lesbické minoritě se změnily markantně: od roku 1990, kdy byla většinová společnost ochotna akceptovat jinakost menšiny pouze z 10 %, se podle několika průzkumů veřejného mínění z poslední doby situace změnila na 70 % (včetně registrovaného partnerství).