Zájem o unikátní program pro mladé gaye po roce stále roste
5. 4. 2004 - Martin Strachoň, STUD
Brno, pondělí 5. dubna 2004:Homosexuální teenageři si našli v Brně své místo. Se závěrem března skončila pilotní fáze unikátního projektu Teen Coming Out a sdružení STUD jej hodlá v budoucnosti dále rozšiřovat.
Těžištěm projektu jsou pravidelná setkání gayů ve věku do 20 let. První zkušební setkání proběhlo loni v lednu, od května se pak začalo s pravidelnými akcemi. Zpočátku přišlo pět účastníků, ale zejména po prázdninách se zájem postupně zvyšoval. O potřebnosti a současně ojedinělosti těchto aktivit vypovídá skutečnost, že na akce probíhající v Brně se sjíždí kluci i ze Zlína, Náchoda nebo Rýmařova.
Ve spolupráci s královéhradeckým občanským sdružením Code 004 vznikl také internetový informační projekt http://teen.stud.cz s aktualitami o setkáních, ale i s texty věnovanými homosexualitě, on-line poradnou nebo přehledem gay a lesbických organizací ve všech regionech ČR. Rodiče tam pak najdou oddíl „Můžeme porozumět?“, který jim napomáhá s pochopením svých homosexuálních ratolestí.
Pilotní projekt, který do konce března běžel s podporou Programu Evropské unie „Mládež“, bude pokračovat i po skončení grantu. Příští setkání je naplánováno na 7. května. Od léta by se pak měly k projektu připojit i besedy na školách, které se připravují ve spolupráci s pražským sdružením Pro vaše děti. Závisí to i na tom, zda se podaří získat dostatek finančních prostředků – o možné podpoře nyní organizátoři jednají s Nadací rozvoje občanské společnosti, Velvyslanectvím Nizozemského království a dalšími institucemi.
Další informace:
• Kateřina Nedbálková, vedoucí projektu – 737 444 576, katerina.nedbalkova@stud.cz
• Martin Strachoň, administrátor projektu – 732 500 969, martin.strachon@stud.cz
PhDr. Kateřina Nedbálková, Ph.D.
vedoucí projektu Teen Coming Out a předsedkyně sdružení STUD:
„Během roční pilotní fáze se projevila také některá omezení projektu. Nestačí jen vytvářet prostor pro setkávání mladých gayů a čekat až přijdou za námi, ale je potřeba aktivně vyhledávat příležitosti k osvětě na školách. Kromě vytváření prostoru a programu pro mladé gaye a lesbické dívky, považujeme za důležité přinášet relevantní informace také jejich heterosexuálním vrstevníkům, abychom tak napomohli jejich porozumění a překonali zažité stereotypy a předsudky.“
Mgr. Magdaléna Skřivánková,
koordinátorka vzdělávacích programů a předsedkyně sdružení Pro vaše děti:
„Víme, že pro mnoho rodičů a ještě větší skupinu učitelů je velmi složité o této problematice mluvit, někteří si ani neumí obstarat potřebné informace, velká část lidí přímo pracujících s mládeží žije v zajetí svých vlastních předsudků.“
Z dopisu Miloše, jednoho z účastníků setkání (1. března 2004):
„Vy jste mně všichni dodali tolik odvahy, že jsem to nevydržel a řekl to mamce (úplně všechno). Sice to nejdříve odmítala, ale nakonec poslouchala. Nevěřila bys jak se mně ulevilo a vím, že to bylo díky vám všem. Dokonce jsem jí ukázal fotky z akce a ten text. (...) Opravdu jsem rád, že jsem vás všechny poznal!! A doufám že se zas uvidíme - moc mě všichni chybíte.“
Z dopisu paní Tomáškové, matky jednoho z účastníků:
„Mezi Vámi a ostatními náctiletými se můj syn může beze strachu zeptat na všechny otázky, které ho trápí a učí se mluvit o své sexuální orientaci. Já jako rodič vím, že mu na všechny dotazy kvalitně odpovíte a proto jsem ráda, že mi prostřednictvím mého syna pomáháte pochopit jeho problémy.“
MUDr. Ivo Procházka, CSc.
sexuolog Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty a VFN Univerzity Karlovy v Praze:
„Coming out je proces rozpoznání, sebeuvědomění, přiznání své sexuální orientace a schopnost sdělit ji důležitým osobám (rodině, přátelům). Lidé si svou sexuální orientaci uvědomují nejčastěji v pubertě. U 74 % homosexuálních mužů dochází k rozpoznání homosexuální orientace ve věku od 12 do 18 let.“
Občanské sdružení STUD Brno už osm let působí ve prospěch gay, lesbické a bisexuální minority a usiluje o její plné právní i faktické zrovnoprávnění. Sdružuje především mladé lidi s homosexuální a bisexuální orientací, ale také heterosexuální příznivce. Je členem České rady dětí a mládeže (ČRDM), Gay a lesbické ligy (GLL) a Brněnské asociace nestátních neziskových organizací (BANNO). Mezi nejvýznamnější počiny sdružení patří Český gay a lesbický filmový festival MEZIPATRA pořádaný od roku 2000 s podporou řady nadací, zahraničních kulturních institucí a dalších partnerů. STUD také provozuje Gay a lesbickou linku pomoci (jedinou svého druhu na Moravě), pořádá a podporuje akce pro gay a lesbickou mládež, věnuje se osvětové činnosti i kampani na podporu zákona o registrovaném partnerství. Bližší informace: www.stud.cz
Občanské sdružení Code 004 je nezisková organizace se sídlem v Hradci Králové, která byla založena v dubnu 2001. Specializuje se na provozování internetových webzinů pro gay, lesbickou a transgender komunitu, mezi které patří server www.004.cz, již třetím rokem nejčtenější médium pro GLBT komunitu v ČR. K dalším činnostem patří organizování kulturně-společenských akcí pro gaye a lesbické ženy, prevence HIV-AIDS a STI v gay komunitě, informování veřejnosti o životním stylu homosexuálně orientované minority v ČR v rámci boje proti homofobii. Bližší informace: www.code004.cz
Občanské sdružení Pro vaše děti působí na základních školách v Praze již šestým rokem. Mezi hlavní realizované projekty patří: Prevence kriminality – podpora a nácvik bezpečného chování, určený pro žáky 3. tříd základních škol, Pohádky z tisíce a jedné země – výchova k toleranci a proti rasismu a xenofobii, určený pro žáky 4. a 5. tříd základních škol a v letošním roce projekt Grafitti jako životní styl?! určený pro žáky 9. tříd základních škol. Projekty OS Pro vaše děti prošlo cca 3 500 pražských dětí. Bližší informace: www.provasedeti.org