Ornitologové varují: most může být nebezpečný vodním ptákům
30. 7. 2004 -, Econnect / Moravský ornitologický spolek
Nad Tyršovým mostem v Přerově se má podle vítězného návrhu vztyčit oblouk, který bude spojen s tělesem mostu lany. Navržená konstrukce je ale podle ornitologů nebezpečná pro letící vodní ptáky, proto členové Moravského ornitologického spolku nedoporučují městu vítězný návrh Tyršova mostu realizovat. "Tato konstrukce bude překážkou pro táhnoucí ptáky a za špatné viditelnosti zde bude docházet k jejich zraňování a úhynu," vysvětluje prezident spolku Jiří Šafránek.
"Projektovaný most bude stát jen několik desítek metrů od soutoku řeky Bečvy a mlýnského náhonu Strhance. Je všeobecně známo, že jde o místo, kde vodní hladina zamrzá pouze výjimečně za největších mrazů. Toto místo proto využívají každou zimu vodní ptáci k zimování," uvádějí ornitologové ve svém stanovisku.
Každoročně se podle nich na místě zdržuje až 150 kachen březňaček, několik lysek černých a labutí velkých, potápky malé, poláci chocholatí a velcí, hvízdáci euroasijští, rackové chechtaví i bouřní a ledňáčci říční. "Z našeho pohledu jde tedy o významné zimoviště vodních ptáků," uvádí se ve stanovisku Moravského ornitologického spolku.
Mosty nad vodními toky jsou podle ornitologů nepřirozenou překážkou pro ptáky létající nízko nad řekou, přistávající a vzlétající z vodní hladiny. Za nepříznivých světelných a klimatických podmínek, tedy před svítáním a při soumraku, respektive za mlhy, pak dochází k úhynu vodních ptáků nárazem na mostní konstrukce. Riziko nárazu se zvyšuje při použití tenkých nosných konstrukcí a lan, které se tyčí nad tělesem mostu.
Sdružení proto odmítá realizaci vítězného návrhu mostu – podle ornitologů jde totiž o variantu, která je nejvíce riziková z pohledu ochrany volně žijícího vodního ptactva. Zároveň připomínají zákon o ochraně přírody a krajiny – podle něj je investor povinen postupovat tak, aby nedocházelo k nadměrnému zraňování a úhynu živočichů, kterému lze zabránit technicky dostupnými prostředky.