20 let po zásahu čínské armády: Na mapě Prahy přibude náměstí Tchien-an-men
2. 6. 2009 -, Econnect/AI
Amnesty International přejmenuje prostranství před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky na náměstí Tchien-an-men. Nový název se na mapě Prahy objeví na několik hodin 4. června, symbolicky 20 let poté, co na stejnojmenném náměstí v Pekingu zasáhla čínská armáda proti demonstrantům usilujícím o demokratické změny. Ani po 20 letech nebyl zásah vyšetřen a dnešní bojovníci za lidská práva se v Číně potýkají s podobnými problémy jako jejich předchůdci.Kde: Pelléova 18, Praha 6
Kdy: 4. června, 17:30 – 18:00 (tvorba graffiti na místě proběhne již od 10 hodin)
Na Tchien-an-men budou přejmenována náměstí v řadě měst světa.V Praze před čínskou ambasádou proběhne shromáždění, jehož účastníci vyzvou čínské úřady k zveřejnění informací o zásahu. Na místě také vznikne graffiti, jehož tématem bude právě krvavý zásah čínské armády.
„Při zásahu na náměstí Tchien-an-men byly před 20 lety zabity stovky lidí, někteří demonstranti zůstávají i po letech uvězněni. Pro dlouholeté věznění těchto lidí neexistuje žádné ospravedlnění,“ říká Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky Amnesty International.
Čínská vláda nikdy nezveřejnila oficiální údaje o zásahu. Podle nevládních organizací zůstává kvůli zapojení do protestů uvězněno nejméně 20 lidí, některé zdroje však hovoří až o dvou stech osobách. V roce 2006 čínské úřady několik vězňů propustily, nadále je ale drží pod policejním dohledem.
Řada lidí, kteří zůstávají ve vězení, byla obviněna z „protirevolučních zločinů“, které byly v roce 1997 odstraněny z právního řádu země. Někteří zadržení se protestů 4. června 1989 ani osobně neúčastnili, do vězení se totiž dostali i lidé, kteří se v posledních letech například zapojili do internetových diskusí o tomto tématu.
Čínská vláda veškeré informace o zásahu cenzuruje. S blížícím se 20. výročím své zákroky ještě zostřuje. Amnesty International dokumentuje případy nejméně stovky aktivistů, kteří byli od začátku tohoto roku uvězněni nebo pronásledováni. Úřady obtěžují i signatáře tzv. Charty 08. Od počátku roku se rovněž množí případy právníků, jimž úřady vyhrožují odebráním licence, nebo dokonce fyzickým násilím, kvůli tomu, že pracují na „citlivých případech“.