Nově o dálnici D8
6. 12. 2004 - Miroslav Patrik, Občanské noviny
Ke zcela nové strategii přistoupilo deset ekologických sdružení, která již několik let kritizují výstavbu dálnice D8 bez patřičných ekologických parametrů. Pro jednání se zástupci Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic, které na 27. listopadu svolal hejtman Ústeckého kraje, předložili aktivisté velkorysé návrhy, jak ukončit vzájemné spory. Kompromisem by podle nich byla výstavba dlouhého tunelu na území CHKO České středohoří. Občanská sdružení by pak na D8 ukončila veškeré aktivity a na základě mimosoudních jednání postupně stáhla všech jedenáct žalob.Podle Dětí Země dosavadní vzájemné obviňování nikam nevedlo. Proto navrhují začít konečně jednat. Sdružení se kromě toho dobrovolně a bez předběžných podmínek zavázala, že u stavby D8-0807 přes Krušné hory budou u zbývajících řízení jen pasivními účastníky a nebudou podávat odvolání. U již vydaných správních rozhodnutí budou provádět jen kontrolu jejich plnění a postupně stáhnou i všech pět podaných žalob.
U stavby D8-0805 přes CHKO České středohoří aktivisté slevili z dosavadních požadavků a ponechali jen dva zásadní: vybudovat namísto dvou kratších tunelů a dvou velkých estakád tunel Kubačka v délce 3,35 kilometrů a zmenšit velkou křižovatku Bílinka. Tyto úpravy doporučil jak ombudsman loni na podzim, tak i odborná studie Fakulty architektury ČVUT z roku 2002, kterou zajistil Ekologický právní servis.
Pokud k výstavbě dlouhého tunelu ve Středohoří nakonec dojde, jsou sdružení připravena právně i odborně stavbě pomoci. U zbývajících správních řízení na tomto úseku by byla opět jen pasivními účastníky a stáhla by všech šest podaných žalob.
Nyní lze jen doufat, že k průlomu v hledání kompromisní dohody na dálnici D8 dojde i ze strany investora a ministerstva, kteří nyní návrhy studují. Jednostranné rozsáhlé ústupky občanských sdružení snad vytvořily potřebné vstřícné klima.
(Autor pracuje ve sdružení Děti Země)
Článek vyšel v Občanských novinách - příloze Literárních novin č. 46/2004.