Transparency International k postupům na Vysoké škole finanční a správní v Praze
20. 11. 2009 -, Econnect
Na TIC se obrátili svědci klientelistických praktik na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS), o kterých pravdivě informovaly Hospodářské noviny a kterényní vedení školy označuje za snůšku lží.
VŠFS umožňovala prominentům veřejného života (např. vlivné lobbistce Janě Marcové, pražským komunálním politikům Langmajerovi, Vodrážkovi, Klegovi, Hrdličkovi, Štrofovi a dalším) individuální studium ve zkrácených termínech, které svědčí buď o jejich výjimečném nadání, nebo o tom, že jim škola získání titulu na úkor kvality vzdělání vědomě usnadňovala. K urychlení studia prominentů na VŠFS přispívalo kromě krácení běžné délky studia také uznávání kreditů (zkoušek) získaných v rámci tzv. celoživotního vzdělávání.
TIC se dále dozvěděla, že smlouvy VŠFS se zahraničními studenty umožňují získání studijního víza v ČR i cizincům, kteří o studium ve skutečnosti nestojí a vůbec nesplňují studijní předpoklady. Přijatí studenti mají až půlroční odklad na doložení maturitního vysvědčení, škole stačí, že zaplatí školné. Ke studiu pak nemusí nastoupit, ale studijní vízum již mají.
Uvedené praktiky mají silný korupční potenciál a svědčí o tom, že poskytování vzdělání není v případě VŠFS vždy prioritou. Vyzýváme v této souvislosti Ministerstvo školství a zejména Akreditační komisi, aby prověřily zákonnost výhod, kterých se prominentům dostává, respektive iniciovaly legislativní změny, které takové jednání zřetelně postaví mimo zákon. TIC je připravena podílet se na přípravě změn, které pokoutné získávání titulů pod pláštíkem celoživotního vzdělávání a individuálního studia znemožní.