Organizace pro pomoc uprchlíkům vydala publikaci o evropském azylovém právu
17. 1. 2005 -, Econnect / OPU
Popis současného stavu harmonizace azylového práva v Evropské unii a kritické hodnocení sbližování azylových předpisů: toto nabízí nová publikace "Azylové právo ES - Pohled a role nevládních organizací", kterou vydala Organizace pro pomoc uprchlíkům. Autoři věnují zvláštní pozornost úloze nevládních organizací v unijním legislativním procesu, v příloze pak publikace shrnutí nejvýznamnějších předpisů sekundárního práva evropských společenství v oblasti azylu a migrace.
Autory stočtyřiačtyřicetistránkéové publikace jsou právnička Ivana Janů a ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Autoři předkládají obecný úvod k této oblasti evropského práva a přibližují vývoj společné azylové a migrační politiky evropské patnáctky, nyní pětadvacítky. V další části rozebírají proces přijímání legislativy EU v oblasti justice a vnitřních věcí a upozorňují na možnosti nevládních organizací při lobbování institucí EU v jednotlivých fázích legislativního procesu. Publikace si všímá také rostoucího významu Evropského parlamentu a Evropského soudního dvora při přijímání a implementaci společné azylové a migrační úpravy evropského práva.
Publikace nabízí také kritické hodnocení pětiletého období harmonizace evropského azylového práva a zamyšlení se nad současným významem ochrany lidských práv v EU. Závěr publikace je věnován vztahu českého právního řádu k mezinárodním smlouvám na ochranu lidských práv a svobod a evropskému právu s příklady některých sporných mezinárodních právních aspektů aplikace azylového a cizineckého práva České republiky. Příloha obsahuje nejvýznamnější právní předpisy přijaté Evropskou unií v oblasti azylu a migrace.
Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která publikaci vydává, se zabývá právní, sociální a psychologickou pomocí uprchlíkům a ostatním cizincům, kteří pobývají na území České republiky, od roku 1991. Pomoc organizace nabízí jak ve své kanceláři, kde jsou cizincům k dispozici odborní pracovníci, tak v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců, která zástupci OPU pravidelně navštěvují. Žadatelům o azyl pomáhají v řešení jejich právních a jiných problémů, organizace se podílí také na organizování volného času žadatelů o azyl, kteří pobývají v azylových zařízeních.
OPU se zaměřuje především na ohrožené skupiny mezi uprchlíky, věnuje se hlavně dětem, ženám ve zranitelném postavení a nemocným či postiženým lidem. Zároveň OPU připravuje také vzdělávací programy pro studenty českých vysokých škol a přednášky na středních školách. Vždy na začátku školního roku organizace pořádá také školení pro dobrovolníky, kteří chtějí pomáhat v některém z projektů pro pomoc uprchlíkům.