Lidé pracující v podmínkách novodobého otroctví se mohou obrátit i na bezplatnou linku organizace La Strada
15. 10. 2010 -, Econnect
Počet vykořisťovaných a obchodovaných cizinců a cizinek, kteří volají na INFO a SOS linku organizace La Strada se každým rokem navyšuje. Zadržování mzdy a osobních dokladů, vydírání a vyhrožování stejně jako nedobrovolná práce za nedůstojných podmínek patří mezi problémy, s kterými se prostřednictvím telefonu na organizaci obrátilo v minulém roce přibližně 200 lidí. V pondělí 18. října při příležitosti Evropského dne proti obchodování s lidmi zavádí La Strada bezplatné volání. Kromě češtiny se zde volající domluví i v ruštině, rumunštině, moldavštině a angličtině.Kontakt na SOS a INFO linku šíří La Strada přímo v terénu v oblastech, kde k vykořisťování či obchodu s lidmi může docházet. „Důvody, proč k nám lidé volají, jsou různé. Někdo chce poradit, co může dělat, pokud mu zaměstnavatel nevyplácí mzdu a zároveň neobnovil pracovní vízum. Jindy volá člověk, který má strach o zdraví či život, poté co se postavil někomu, kdo jej vykořisťoval,“ přibližuje konkrétní osudy Petra Kutálková z organizace La Strada a dodává: „Někdy k vyřešení situace stačí jednorázová konzultace, jindy lidé stojí o další služby, které jim můžeme nabídnout.“ Takový byl i příběh muže (říkejme mu třeba Dimitrij), který zavolal na linku minulý rok v létě, když se k němu dostal informační leták organizace. V současné době bydlí v azylovém bytě a spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení.
„S porušováním pracovně-právních předpisů, které často ústí ve vykořisťování pracovní síly a někdy i obchod s lidmi, se u nás setkáváme především v migrantských komunitách“, říká Irena Konečná, ředitelka organizace La Strada ČR, která se u nás jako jediná zabývá výhradně fenoménem obchodu s lidmi a dodává: „Tito lidé často netuší, jaká jsou jejich práva a neznají možnosti, jak se mohou neférovému zacházení bránit.“
La Strada ČR pracuje s obchodovanými osobami od roku 1995. Kromě telefonické konzultace prostřednictvím SOS a INFO linky jim může nabídnout další služby, jako je azylové ubytování, krizová pomoc, zprostředkování právního poradenství a zastupování a další. Všechny služby organizace jsou bezplatné a některé mohou být poskytovány anonymně.