Žena podepsala souhlas se sterilizací pod vlivem narkózy, má dostat odškodnění
12. 10. 2007 -, Econnect / Liga lidských práv
Půl milionu korun a omluva: takové odškodné za způsobenou fyzickou a psychickou újmu náleží ženě, kterou lékaři bez jejího řádného souhlasu sterilizovali. Rozhodl tak dnes krajský soud v Ostravě. O rozsudku informovala Liga lidských práv, která se případy nezákonných sterilizací dlouhodobě zabývá.Soudce Otakar Pochmon označil zásah, provedený na matce dvou dětí, která se od doby zásahu čtyřikrát neúspěšně pokusila o umělé oplodnění, za nezvratitelný. K nezákonnému zákroku došlo v červenci 1997 v Městské nemocnici v Ostravě. Žalovaná nemocnice se ještě může odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.
Za sterilizaci bez souhlasu poprvé přiznáno peněžité odškodnění
7. července 1997 porodila císařským řezem paní Červeňáková své druhé dítě, dceru Kristýnu. Zároveň s císařským řezem byla paní Červeňákové provedena sterilizace. Ačkoli bylo dopředu známo, že musí dojít k porodu císařským řezem, lékaři nedodrželi zákonný postup udělení souhlasu se sterilizací. "Souhlas" si lékaři vyžádali, až když paní Červeňáková byla pod vlivem narkózy, informovala Liga lidských práv. V době zákroku jí bylo 19 let.
"Jedná se o zatím nejspravedlivější rozhodnutí, které bylo za takovýto zásah do fyzické integrity rodičky ze strany lékařů v Česku vydáno," uvedla k rozsudku ostravského krajského soudu právnička Ligy lidských práv Michaela Kopalová, která poškozenou zastupuje. "Věřím, že české soudy budou v budoucnosti trvale respektovat judikaturu Nejvyššího soudu, podle níž se nárok na peněžité zadostiučinění v případech zásahů do ochrany osobnosti nepromlčuje," dodala právnička.
Podle Ligy lidských práv je přisouzená částka jen prvním krokem k opravdu spravedlivému zadostiučinění za tak závažný zásah do práv ženy, které svévolný postup lékařů navždy uzmul šanci mít vlastní děti. Přiznaná částka představuje přesně polovinu původně požadované sumy. První případ protiprávní sterilizace Heleny Ferenčíkové řešené českými soudy po rozsudcích přiznávajících omluvu, nikoli však zadostiučinění v penězích z důvodu promlčení, stále čeká na rozhodnutí tohoto případu u Nejvyššího soudu v Brně. Ten v případech zásahů do ochrany osobnosti opakovaně v minulých letech rozhodl, že se nárok na odškodnění nepromlčuje.
Omluva a odškodnění stále nejsou samozřejmostí
Liga lidských práv nyní znova kritizuje českou vládu, která se nemá přes řadu naléhavých doporučení mezinárodních orgánů při OSN monitorujících dodržování lidských práv k omluvě a odškodnění všech žen sterilizovaných v době komunismu i v devadesátých letech. Za nesmírně politováníhodné organizace považuje zejména výroky ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové, která začala v minulých měsících možnost odškodnění žen sterilizovaných v rozporu s právem ze strany vlády zpochybňovat.
"Vláda si je dobře vědoma, že v České republice nemají chudší občané, včetně sterilizovaných žen, dostatek prostředků na zastupování ze strany advokátů před soudy a že díky tomu může stát na obětech porušování lidských práv v minulosti ušetřit. Případy paní Ferenčíkové a Červeňákové, z nichž každá byla sterilizována v jiné nemocnici, představují jen dvě špičky ledovce," uvádí Liga lidských práv. Organizace také připomíná stanovisko veřejného ochránce práv Otakara Motejla z prosince 2005, které potvrdilo, že obětí protiprávní sterilizace u nás bylo přinejmenším několik desítek, a to v několika regionech.
Česká republika je jednou z posledních zemí v Evropě, která nemá komplexní systém bezplatné právní pomoci. Odškodnění obětem sterilizací přiznaly v minulosti v Evropě země jako Německo, Švédsko nebo Norsko.