Děti ze sociálně vyloučené lokality jely s Kuřetem do bazénu
23. 3. 2011 -, Econnect
Začátkem tohoto týdne osm dětí ve věku 6-10 let ze sociálně vyloučené lokality v Dobré Vodě u Toužimi navštívilo bazén v Mariánských Lázních. Děti se do něj vypravily v pondělí 21. března odpoledne po škole s občanským sdružením Český západ, které na tento výlet získalo příspěvek od Kuřete z projektu Pomozte dětem!Český západ uskutečňuje v Dobré Vodě od listopadu 2010 do konce roku 2011 projekt Můžeme i tančit, jehož cílem je zkvalitnit život a rozšířit perspektivy asi 25 dětí a mládeže žijících ve vyloučené romské komunitě Dobrá Voda u Toužimi. Kuře zde podporuje smysluplné trávení volného času prostřednictvím řady aktivit jako jsou Odpolední klub v Toužimi, taneční kroužek a kroužek keramiky v Dobré Vodě, výlety za sportem i kulturou, červnový taneční festival v Teplé a další volnočasové aktivity v době školních prázdnin.
„Jednou z aktivit projektu byla i návštěva bazénu,“ doplňuje Marie Sušanská z Českého západu, která s dětmi do bazénu jela. „Jen samotná cesta byla pro děti netradičním dobrodružstvím. Po škole nasedly do autobusu, který je dovezl do Teplé a odtud vlakem, kterým jedou jen málokdy, dojely do Mariánských Lázní. V bazénu se rozdělily do dvou skupin, menší děti byly v mělkém bazénku, starší plavaly ve velkém. Největším zážitkem byla pro všechny určitě vířivka a návštěva sauny,“ popisuje Marie Sušanská, která upozorňuje na to, že děti z podobných lokalit se do bazénu dostanou jen výjimečně. Projekt Můžeme i tančit občanského sdružení Český západ je financován Nadací rozvoje občanské společnosti ze sbírkového projektu Pomozme dětem!
Český západ působí na Toužimsku a Tepelsku od roku 2002. V sociálně vyloučených lokalitách nabízí sociální služby, vzdělávání, poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy a další. Bližší informace o činnosti Českého západu se můžete dozvědět na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo v našem dobročinném obchodě BUŤI ve Veleslavínově ul. 7 v Plzni.
Cílem Českého západu je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí na Toužimsku a Tepelsku skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.
Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod BUŤI. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.