Greenpeace: Kanadský lov tuleňů může ohrozit jejich budoucnost
31. 3. 2005 - Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva., Greenpeace/Econnect
Organizace Greenpeace protestuje proti rozhodnutí kanadské vlády, která zahájila lov atlantických tuleňů na ledových krách v zálivu St. Lawrence. Podle Greenpeace není tento lov tuleňů v souladu s trvale udržitelným rozvojem a je založený na vědecky pochybných údajích.
„Arogance kanadské vlády je naprosto zarážející. Plán lovu tuleňů je založený na chybných údajích, nesprávných předpokladech a nepřesných hypotézách a nevzal v úvahu další důležitá fakta. Statisíce tuleňů bude pozabíjeno během několika příštích týdnů, aniž by byly pochopeny ekologické dopady celého lovu,“ řekla Mhairi Dunlop z Greenpeace International.
Lov začal před několika dny v zálivu St. Lawrence. Další lov se plánuje v oblasti Labradoru 12. dubna. Lovci mají pro tento rok povoleno ulovit celkem 319 500 tuleňů, přičemž 95% z nich bude mladších než jeden rok. Celkem bude během tří let podle plánu kanadského ministerstva pro rybolov a oceány zabito 975 tisíc tuleňů.
Populaci tuleňů tvoří podle údajů ministerstva 4 – 6 milionů zvířat. Jejich populace čelila v dřívějších letech téměř kolapsu, když kvůli neúměrně velkému lovu v osmdesátých letech jejich počet klesl na 1,3 milióny zvířat. Letošní lov bude největší lov mořských savců vůbec na světě. Nejaktuálnější data týkající se populace tuleňů zatím ministerstvo nezveřejnilo.
Greenpeace zveřejnilo zprávu "The Canadian Seal Hunt: No management and no plan", kde detailně popisuje nepřesnosti v ministerském návrhu použitém pro ospravedlnění komerčního lovu. Na fakta uvedená ve zprávě Greenpeace ministerstvo neodpovědělo. Zjištění ve zprávě obsahují:
- nemožnost přesně zjistit opravdový počet tuleňů zabitých při lovu, neboť údaje ministerstva jsou vědecky neobhajitelné. Celkový počet ulovených tuleňů nebere v potaz zvířata, která jsou zraněná a uhynou později, ilegálně ulovená, zabitá a odložená kvůli poškozenému kožichu a zvířata zabitá kvůli svým orgánům.
- odhad vývoje populace je založený na předpokladu, že environmentální a biologické faktory zůstávají krátkodobě i dlouhodobě nezměněné. Toto je velmi diskutabilní ve světle vzrůstajících dopadů klimatických změn na oceány a stav ledu.
- kvóty lovu jsou stanoveny na základě sčítání tuleňů v pětiletých intervalech. Protože se lov zaměřuje na mláďata, která nedosáhnou věku plodnosti v pěti letech, dopad na populaci se může projevit až po 10 letech a až po 15 letech lze teprve stanovit trendy v rozvoji populace. Ve světle těchto faktů jsou potom základní ochranářské a monitorovací údaje ministerstva v podstatě bezvýznamné.
Greenpeace odmítá komerční lov tuleňů, avšak nemá námitky proti lovu původních obyvatel Kanady a Grónska.