Čeští umělci a aktivisté předají dopis za čínského právníka a za Falun Gong na velvyslanectví ČLR
20. 3. 2012 -, Econnect
Česká violová virtuoska Jitka Hosprová, herec Jan Potměšil, politička Kateřina Jacques, zástupci asociace Falun Gong ČR a další aktivisté se pokusí ve středu 21. března předat dopis čínskému velvyslanci v Praze. Předání proběhne na čínském velvyslanectví v Peléově ulici v 15:45.Dopis vyzývá k okamžitému propuštění nezákonně zadržovaného advokáta Kao Č’-šenga a ukončení politického pronásledování lidí praktikujících duchovní cestu Falun Gong na území Čínské lidové republiky.
Dopis podepsali: Violistka Jitka Hosprová, zpěvačka Marta Kubišová, herec Jan Potměšil, politička Kateřina Jacques, spisovatel Jáchym Topol, senátoři Alena Palečková a Tomáš Grulich, kancléř Konzervativní strany Martin Rejman, Zpěvák Daniel Bárta, herci Jan Budař a Táňa Fischerová, písničkář Pepa Nos a mnozí další.
Kao Č’-šeng je jedním z nejvýznamnějších obhájců lidských práv v Číně, získal si věhlas díky případům, které zastupoval (rolníky, kterým úředníci ukradli půdu, děti poškozené ve státních nemocnicích a podobně). Vládnoucí Čínské komunistické straně začal být nepohodlný, když se po několikanásobných apelech na prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa obrátil na sněmovnu reprezentantů USA, a odhalil jin nejtěžší zločiny čínské komunistické strany, které zahrnují zejména politické pronásledování lidí věnujících se Falun Gongu (čínské duchovní škole, v r. 1999 cca 70 milionů lidí praktikujících Falun Gong v ČLR).
Advokát byl unesen, vězněn a mučen po dobu několika let – po silném mezinárodním nátlaku Strana prozradila místo jeho současného věznění – věznice ve městě Ša-ja ležící v provincii Sin-ťiang na periferii 500 mil od civilizace.
O případ právníka se zajímá Evropský parlament, Rada OSN pro lidská práva, Amnesty International, ministr zahraničních věcí Velké Británie David Milliband i ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová. Případ sleduje také český premiér Petr Nečas.
Znění dopisu:
Otevřený dopis Evropskému parlamentu,
vládě České republiky,
velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze
a panu Kao Č‘-šengovi
Vážení,
obracíme se na Vás, abychom podpořili čínského advokáta Kao Č‘-šenga a pronásledované praktikující Falun Gongu.
Touha člověka po pravdě a čistotě je nekonečná a nesmrtelná. Svým životním příběhem to potvrzuje i čínský právník Kao Č‘-šeng. Za svůj nekompromisní postoj vůči všemu falešnému a prohnilému byl ale násilně odtržen od rodiny, vězněn a mučen. Následkem mučení se několikrát ocitl v ohrožení života.
Příběh právníka Kao Č‘-šenga je příběhem zázraku: jako křesťan se neváhal postavit na obranu lidí jiného vyznání – praktikujících Falun Gongu. Není právě toto důkazem, že pravda a soucit jsou nedělitelné a univerzální?
Musí-li člověk tak statečný a dobrý, jako je pan Kao, snášet takové utrpení, je to hanba nejenom čínského komunistického režimu, který ho pronásleduje, ale i zodpovědnost nás všech, kteří pouze nečinně přihlížíme.
Tímto dopisem chceme české vládě, představitelům Evropského parlamentu a čínskému konzulátu v Praze připomenout, že je třeba žádat okamžité propuštění nezákonně vězněného advokáta Kao Č‘-šenga i statisíců nevinných praktikujících Falun Gongu, zadržovaných ve vězeních, pracovních táborech, záchytných centrech a psychiatrických léčebnách v Číně.
Zároveň tímto panu Kao Č‘-šengovi děkujeme za jeho statečný občanský postoj a doufáme, že tento dopis dorazí do věznice Ša-ja v provincii Sin-ťiang, kde je momentálně nezákonně zadržován.
Jsme s úctou a v naději, že se česká a evropská elita slovy i skutky zasadí o osvobození pana Kao Č‘-šenga a ukončení pronásledování pokojné kultivační praxe Falun Gong v Číně.
S úctou
Violistka Jitka Hosprová, zpěvačka Marta Kubišová, herec Jan Potměšil, politička Kateřina Jacques, spisovatel Jáchym Topol, senátoři Alena Palečková a Tomáš Grulich, kancléř Konzervativní strany Martin Rejman, Zpěvák Daniel Bárta, herci Jan Budař a Táňa Fischerová, písničkář Pepa Nos a mnozí další.