Greenpeace prokázalo v prachu z kanceláří i bytů nebezpečné chemikálie
3. 5. 2005 -, Econnect/Greenpeace
Přítomnost zdraví škodlivých toxických látek v našem bezprostředním okolí potvrdily chemické analýzy prachu, který odebrala ekologická organizace Greenpeace v domácnostech a kancelářích několika významným osobností, mezi nimiž byli herec Jaroslav Dušek, hlavní hlavní hygienik ČR Michael Vít a senátor Jaromír Štětina. Analýzy provedené holandskou laboratoří TNO prokázaly přítomnost čtyř skupin látek - ftalátů, bromovaných zpomalovačů hoření, alkylfenolů a chlorovaných parafínů.
„Tyto nebezpečné chemikálie jsou součástí běžných spotřebitelských výrobků jako jsou hračky, kosmetika, podlahoviny, textilie či elektronika, ze kterých se nekontrolovaně uvolňují během jejich používání. Greenpeace proto žádá, aby připravovaná změna chemické politiky Evropské unie, známá pod zkratkou REACH, ukládala výrobcům povinnost nahradit nebezpečné chemikálie bezpečnějšími alternativami,“ uvedl odborný konzultant pro toxické látky MUDr. Miroslav Šuta.
Podle Miroslava Šuty výsledky analýz většiny látek odpovídaly evropskému průměru. Nejvyšší koncentrace byly naměřeny u dvou nejnebezpečnějších ftalátů, které byly zjištěny ve všech třech interiérech. Tyto toxické látky se vyskytují například v syntetických podlahových krytinách, tapetách, v kabelech k domácím spotřebičům, plastových hračkách a jiných předmětech z měkkého plastu. U jednoho druhu látky patřící mezi bromované zpomalovače hoření používaných v textilu či nábytku pak byla zjištěna koncentrace zhruba stokrát vyšší než bylo naměřeno v jiných zemích.
Analyzované skupiny chemikálií mají několik společných vlastností, které jsou důvodem pro rostoucí znepokojení z jejich používání: jsou toxické, mají tendenci přetrvávat v životním prostředí, uvolňují se ze spotřebních výrobků při běžném používaní a byly prokázány jako kontaminanty v lidském těle. Ftaláty narušují hormonální systém člověka a jsou také vysoce škodlivé pro reprodukci. Také bromované zpomalovače hoření mají negativní vliv na hormonální systém, mohou ovlivňovat vývoj kostry a mozku, což může vést k nevratnému poškození nervového systému. Alkylfenoly jsou toxické pro vodní organismy a při úniku z budov způsobují toxické znečištění vodních zdrojů.
„Rozbory prachu ukazují, že nebezpečné chemikálie nepozorovaně pronikly až do soukromí každého z nás - do kanceláří i obývacích pokojů. Nalezené chemikálie lze nahradit bezpečnějšími alternativami, a proto je třeba vytvářet soustavný tlak na chemický průmysl a další odvětví. Ve Spojených státech se například někteří výrobci mobilních telefonů rozhodli díky kampani Greenpeace přestat používat ve svých produktech bromované zpomalovače hoření,“ uvedl odborný konzultant pro toxické látky Miroslav Šuta.
„Greenpeace podobné výzkumy zahájilo již v roce 2000 a dodnes už analyzovalo vzorky prachu z osmi evropských parlamentů a z několika stovek evropských domácností. Chemické rozbory ve specializovaných laboratořích bohužel prokázaly, že lidé jsou doma i v zaměstnání vystavení celé řadě škodlivých chemikálií, například ftalátům, bromovaným zpomalovačům hoření, alkylfenolům, chlorovaným parafínům nebo organickým sloučeninám cínu,“ uvedl tiskový mluvčí Greenpeace ČR Zbyněk Havránek.
V Evropské unii se dnes obchoduje s desetitisíci chemickými látkami, avšak pouze u hrstky z nich bylo dokončeno testování vlivů na zdraví a životní prostředí. Chemický průmysl vyrábí a používá milióny tun chemikálií, u nichž nejsou dostupné informace o ohrožení zdraví lidí a životního prostředí. V minulosti již Greenpeace laboratorními testy prokázalo nebezpečné chemikálie v dešťové vodě, ve vysokohorských jezerech, na dnech moří i v polárních oblastech vzdálených lidské civilizaci.