Český západ pomáhá lidem ze sociálně vyloučených lokalit s návratem na trh práce
25. 4. 2012 -, Econnect/Český západ
Během dubna prošlo pět mužů ze sociálně vyloučené lokality v Dobré Vodě u Toužimi týdenním rekvalifikačním kurzem Obsluha řetězových pil a křovinořezů. Bezplatnou rekvalifikaci, která reaguje na místní nabídku pracovních míst, zprostředkovala nezisková organizace Český západ. Ta působí i v dalších podobných lokalitách na Toužimsku a Tepelsku, kde lidem pomáhá řešit problémy zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení či zdravotní péče. Kurz, který probíhal v rámci projektu „Návrat do práce – návrat do společnosti“, má přispět ke snížení nezaměstnanosti v regionu.„Rekvalifikační kurz byl zajímavý, ale velmi náročný. Pracovali jsme celý den v terénu. Střídala se práce s křovinořezem a motorovou pilou. Učili jsme se postupy pro bezpečné zpracování dřeva, ale také jak pečovat o motorovou pilu, jak ji čistit a brousit řetězy,“ popisuje průběh kurzu Tomáš Kolena, asistent zaměstnávání v Českém západu. „Součástí kurzu byla samozřejmě i teoretická část. Celý kurz byl v pátek zakončen závěrečnou zkouškou z bezpečnosti práce a údržby nástrojů, kterou jsme složili všichni,“ uzavírá Tomáš Kolena. Muži nyní mohou najít uplatnění při údržbě zeleně, odstraňování náletových dřevin nebo prořezávkách stromů. Kurz probíhal v Nových Hamrech a zajišťovala ho Lesní škola Petr a Petr.
Kromě tohoto kurzu organizuje Český západ pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit i další rekvalifikační kurzy, např. v oboru dřevorubec nebo šička. Při jejich plánování je brán zřetel na místní nabídku pracovních míst. Český západ pořádá i motivační a aktivizační kurzy pro dlouhodobě nezaměstnané, zájemcům nabízí pracovní poradenství, možnost doplnění si základního vzdělání, ale také šest nových pracovních míst. Všechny tyto aktivity jsou součástí projektu „Návrat do práce - návrat do společnosti“ a jsou plánovány s ohledem na možnosti a zkušenosti lidí, kterým jsou nabízeny.
Občanské sdružení Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Zde poskytuje sociální služby, nabízí vzdělávání, poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy a zapojuje občany do veřejného života. Pomáhá lidem řešit jejich tíživé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Principem práce Českého západu je, že se snaží nedělat práci za druhé, ale podporuje lidi tak, aby postupně dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a uměli brát své životy do vlastních rukou. Bližší informace najdete na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo v dobročinném obchodě BUŤI v Plzni (www.buti.cz).