Rozšíření EU může způsobit potíže žadatelům o azyl
23. 1. 2004 -, Econnect
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) varuje, že rozšíření Evropské unie v květnu 2004 může mít za následek zkomplikování situace žadatelů o azyl. Po prvním květnu se charakter žádostí o azyl v regionu může dramaticky změnit, řekl shromáždění evropských ministrů vnitra v Dublinu Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Ruud Lubbers.
Zdokonalené procedury identifikace a registrace osob hledajících azyl znamenají, že je nyní snazší poslat je zpět do první země Evropské unie, do které vstoupily – což v praxi bude znamenat nové členské státy, upozornil Lubbers. Připomněl situaci nových středoevropských zemí Unie, které v současnosti mají pouze patnáct či dvacet azylových poradců. "Před deseti lety neměly vůbec žádný azylový systém," podotkl. "Co se stane, když jim budou tisíce žadatelů o azyl posílány zpět z vnitřních zemí Evropské unie?"
V květnu se k EU mají kromě České republiky připojit také Estonsko, Litva, Lotyšsko, Kypr, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko. Podle komisaře OSN může nově harmonizovaná evropská legislativa problém rozjitřit a může dojít k více nerovnoměrnému pohybu osob mezi členskými státy EU. Proto UNHCR navrhuje vytvoření centralizovaného celoevropského systému zpracovávání žádostí pro určité kategorie žadatelů o azyl – namísto ponechávání zodpovědnosti na jednotlivých členských státech.
Podle tohoto návrhu by Evropská unie měla zřídit přijímací střediska, v nichž by pracovali zkušení poradci a tlumočníci, kteří by žádosti vyřizovali. Členské státy by měly břímě přijímání uprchlíků sdílet tak, aby žadatelé o azyl byli v zemích Unie rozmístěni rovnoměrně a nikoli pouze v několika málo zemích.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky má za úkol chránit uprchlíky a pomáhat jim po celém světě. UNHCR bylo založeno v roce 1951 Valným shromážděním Organizace spojených národů s cílem pomoci přibližně 1,2 milionů uprchlíků, kteří se v důsledku druhé světové války neměli kam vrátit. Dnes UNHCR chrání a pomáhá více než 26 milionům lidí ve 119 zemích.