Podeváté budou hledat nejlepší příběh uprchlíka
3. 11. 2006 -, UNHCR / Econnect
Již devátý ročník soutěže Příběh uprchlíka, tedy novinářské soutěže o nejlepší příspěvek zpracovávající tematiku uprchlíků, vyhlásila česká pobočka Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Do soutěže se mohou přihlásit buď jednotliví publicisté, novináři a studenti žurnalistiky, nebo celé redakce.Do soutěže je možné přihlásit libovolný novinářský útvar, tištěný, audiovizuální nebo elektronický, který obsahově pokrývá tematiku uprchlictví. Tedy takový, který zachycuje okolnosti a příčiny útěku, azylovou proceduru, období a podmínky exilu, integrační proces v exilu, případně návrat do vlasti.
"Námětem mohou být i osudy slavných osobností, které byly uprchlíky, respektive ta část jejich života, kterou prožily v exilu. Stejně tak uvítáme i příspěvky zobrazující činnost pracovníků UNHCR či jiných humanitárních organizací, které se bezprostředně zabývají pomocí uprchlíkům," uvedla Marta Miklušáková z české pobočky UNHCR.
Do soutěže lze přihlásit příspěvky publikované v tištěné podobě (s rozsahovým omezením pěti tiskových stran), audiovizuální (v délce do třiceti minut) či internetové podobě v období od 1. listopadu loňského roku do konce října roku letošního. Počet příspěvků od jednoho autora či redaktora je omezen na tři a příspěvky je třeba předložit v podobě, v jaké byly publikovány.
Soutěžní příspěvky je třeba zaslat na adresu UNHCR (Nám. Kinských 6, 150 00 Praha 5, k rukám Marty Miklušákové – obálka označena heslem "soutěž") nejpozději v pátek 17. listopadu. První cenu v každé vyhlášené kategorii představuje ekvivalent 1 000 USD a ceny za letošní ročník soutěže budou slavnostně předány v první polovině prosince tohoto roku.
UNHCR, které soutěž vyhlašuje letos podeváté, už od roku 1951 pomáhá na celém světě lidem, kteří byli donuceni opustit své domovy. Bezprizorním lidem poskytuje útočiště - ubytování, jídlo, vodu a léky a pomáhá jim najít domov v jiné zemi, nebo při návratu do domovů. Během pěti desítek let se stalo jednou z nejdůležitějších humanitárních organizací na světě - za dobu své existence pomohlo přibližně 50 milionům lidí začít nový život. V současnosti se stará ve 116 zemích o přibližně 19,2 milionů lidí.
Kancelář UNHCR v Praze byla otevřena v roce 1992 v souvislosti s přistoupením České republiky k Úmluvě o uprchlících z roku 1951 a jejímu Protokolu z roku 1967. Hlavním cílem UNHCR je podporovat prostřednictvím aktivit v oblasti poskytování ochrany, projektů a veřejných informací vládní úsilí o vybudování komplexního, udržitelného a samostatného azylového systému umožňujícího zemi posoudit azylové žádosti v souladu s mezinárodními normami. Pražská pobočka UNHCR navíc působí jako styčná kancelář UNHCR pro Romy ve střední Evropě a věnuje proto zvláštní pozornost romské otázce.
UNHCR pomáhá uprchlíkům vrátit se do svých domovů, nebo se začlenit do společnosti v zemi, kde jim byl udělen statut uprchlíka, nebo zemi, kam byli přesídleni. V případě náhlých katastrof se snaží co nejrychleji postiženým lidem zajistit přístřeší, jídlo, vodu a lékařskou péči.Za svoji humanitární práci si UNHCR dvakrát vysloužilo Nobelovu cenu míru.