Na divadelním festivalu se předvedly i Rebelky z ústavu sociální péče
5. 6. 2006 - Antonín Kunc
Autor je externím redaktorem Econnectu, Econnect
-foto-
Účast na prvním loketském divadelním festivalu zprostředkovalo Rebelkám karlovarské ochotnické divadlo D3. Členové tohoto divadlo zároveň festival na hradě organizovali. "Benefiční akci pro klienty z Ústavu sociální péče v Mariánské jsme uspořádali už loni. Tehdy to byl koncert tří regionálních kapel. Přišlo však málo lidí. Proto jsme letos zkusili divadlo," přiblížila Šárka Žižková, kulturní referentka hradu a zároveň i členka divadelního souboru D3.
Ale ani tentokrát se benefiční víkendová akce nesetkala s takovým zájmem veřejnosti, jaký by si v kraji ojedinělý festival zasloužil. Svůj podíl na tom měla i skutečnost, že v blízkém amfiteátru duněl rockový koncert. Kvůli jeho hlučnosti museli pořadatelé divadelního festivalu některá představení přemístit z atraktivního prostředí nádvoří do hradního sálu. Festival měl při tom zdarma propagaci v regionálních sdělovacích prostředcích.
"Je to nešťastné. Ale lidi obecně tady kultura moc netáhne," poznamenala k tomu Šárka Žižková. V postavení na okraji zájmu současné společnosti vidí i pojítko mezi divadelníky a zdravotně handicapovanými lidmi. Jak dodala, proto také byl festival nazván podle staré komediantské písně "A pod stůl nám házejí kosti".
Divadlo není jediným kreativním vyžitím klientů ÚSP v Mariánské, při kterém se pokouší překonávat bariéry okolního světa. Již pověstná jsou v Mariánské řezbářská sympózia, na nichž tvoří jak umělečtí řezbáři, tak i klienti ústavu. Na letošním zářijovém sympóziu se objeví i Rebelky s loutkovým představením. Právě aktivity, které by přitáhly veřejnost, mají překonávat handicap odlehlosti ústavu v krušnohorské Mariánské. I proto chce vedení ústavu v budoucnu využít okolní pozemky objektu k vytvoření atraktivního prostředí.
"Sociální začlenění je nelehké, ústav je mimo obec. Proto chceme vytvořit studii, která by navrhla, co s okolními pozemky," uvedl ředitel ústavu Pavel Novák. Vedení ústavu tak svým způsobem reaguje na nové trendy v sociální péči. Podle nich by neměly být ústavy odlehlé, mimo veřejné dění. Ředitel Novák má však v případě svého ústavu pochybnosti o jeho případném stěhování ze samoty v Mariánské.
"Do objektu našeho ústavu, jehož zřizovatelem je kraj, bylo investováno mnoho peněz. V takovém případě je stěhování z ekonomických důvodů velmi problematické. I pro to se budeme snažit využitím pozemků přivést veřejnost sem do Mariánské," vysvětlil ředitel Novák. Příkladem nejnovější investice v ústavu je vytvoření nového dětského oddělení. To má být otevřeno ještě v červnu. "K vytvoření dětského oddělení jsme pozvali architektu z televizního pořadu Bydlení je hra," upozornil ředitel.
V ústavu v Mariánské je 217 klientů, mužů i žen, o něž se stará 165 zaměstnanců. Jak ale ředitel uvedl, ústav sám se pokouší o alternativní možnosti, které mohou klientům pomoci k případné větší integraci do společnosti. "Máme i takové bydlení, kde si klienti zkouší sami žít a připravovat se tak na alternativní sociální péči," řekl. Další integrační cestou je i zaměstnávání klientů. "Někteří klienti budou moci pracovat v oddělení zahradnictví v Baumaxu v Karlových Varech, kam budou z Mariánské dojíždět. Je pro ně důležité, když mohou získat prostředky na to, aby mohli žít jako ostatní lidé," poukazuje ředitel.