Ekonomystika nabídne dokumentární pohledy na ekonomickou krizi
27. 10. 2010 -, Econnect
Profilovou sekcí letošního již 14. ročníku MFDF Jihalava bude Ekonomystika. Ekonomická témata ovšem přirozeně prorůstají i do jiných programových sekcí.„Přestože není zvykem, že bychom do festivalového programu zařazovali tematickou sekci, letošek je výjimkou. Příčiny a důsledky ekonomické krize inspirovaly tolik režisérů k natočení dokumentárních filmů, že jsme se jejich pestrý průřez rozhodli představit v samostatné unikátní sekci. Ta nabídne různorodé pohledy na finanční krizi, její historický kontext i konkrétní příběhy lidí, kteří se s ní musejí potýkat,“ říká Marek Hovorka, ředitel MFDF Jihlava.
Jak vysvětluje programový ředitel MFDF Jihlava, Petr Kubica, „Ekonomystika se soustřeďuje na dokumenty věnované hospodářství a byznysu, globální ekonomice, bohatství i velké chudobě, přičemž festival nenabízí jednoznačný výklad hospodářské krize, ale ve svém svobodomyslném duchu představuje různost názorů.“
Diváci se mohou těšit na reprezentativní výběr filmů z posledních dvou let. Např.:
- Klient 9 (USA, 2010) je portrétem 54. guvernéra státu New York Eliota Spitzera, který rezignoval v roce 2008 poté, co se zapletl do luxusní prostituce. Držitel Oscara, režisér Alex Gibney proslul nesmlouvavě kritickými snímky Taxi to the Dark Side, Enron nebo Gonzo.
- francouzsko-švýcarský film Cleveland proti Wall Streetu Jeana-Stephana Brona sleduje extrémní případ žaloby amerického Clevelandu na 21 bankovních domů z Wall Street, které podle přesvědčení představitelů města způsobily jeho ekonomické potíže.
- Orgasmus, a.s. (USA, 2009) režisérky Liz Canner se ptá, jaký bude svět s ženskou „Viagrou“. Nabízí groteskní a přesto bezmála mrazivý pohled do zákulisí současného farmakologického byznysu s hormonálními podpůrnými prostředky.
- režisér Charles Ferguson k filmu Inside Job (USA, 2010) říká: „Globální ekonomická krize z roku 2008 stála miliony lidí jejich úspory, jejich zaměstnání, jejich domovy. Tento film je o tom, jak se to stalo.“
- snímek Chrise Smitha Kolaps (USA, 2003) je portrétem bývalého policisty Michaela Rupaperta, osamělého vykladače (nejen) ekonomické budoucnosti, jemuž se podařilo předpovědět současnou hospodářskou krizi dříve, než odborníkům z Wall Street.
- film Williama Karla s lakonickým názvem 1929 (Francie, 2009) je analyticky přesnou studií pádu newyorské burzy v roce 1929, který se stal bezprostřední příčinou největší hospodářské krize v novodobých lidských dějinách.
- Člověk bez dopadu na životní prostředí (USA, 2009) Laury Gabbert a Justina Scheina sleduje rozhodnutí jedné rodiny z newyorské Páté avenue, která se uprostřed Manhattanu rozhodne žít rok bez produkce jakéhokoli odpadu.
- Předávkování – další finanční krize (Švédsko, 2010) Švéda Martina Borgse vychází z konstatování, že v časech krize se daří silným vůdcům a jednoduchým řešením. Co ale s tím, že taková řešení jsou zpravidla stejná jako ta, která nás do krize dovedla?