Certifikát kontrolovaného dřeva dle FSC získala firma Biocel Paskov
9. 12. 2009 -, Econnect
Jedna z největších společností na výrobu buničiny v České republice Biocel Paskov, a.s. právě získala prestižní certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Zareagovala tak na vzrůstající zájem zákazníků o důvěryhodný systém kontroly zpracování dřevní hmoty, který zaručuje ekologicky šetrné obhospodařování českých i světových lesů.Není náhodou, že se v poslední době největší společnosti a firmy v odvětvích zabývajících se zpracováním dřeva, výrobou a obchodem s dřevěnými produkty rozhodly získat certifikát FSC. Za všechny lze jmenovat např. firmy Biocel Paskov, MAGNUM Parket, OSPAP, z nichž každá patří ve svém odvětví k největším. Přitom značka FSC je považována za nejdůslednější mezinárodní ekologický certifikát v oblasti ochrany světových lesů a jeho získání nepatří k nejjednodušším.
„Rozhodnutí k certifikaci FSC bylo podmíněno narůstajícími požadavky našich odběratelů buničiny, kteří tuto certifikaci požadují. Přestože vlastníme certifikace dle PEFC, která je rovněž mezinárodně platná, mezi zákazníky je více žádána a uznávána certifikace dle FSC. Celulózky i další výrobní společnosti zpracovávající dřevní hmotu tuto skutečnost respektují a doplňují si certifikaci dle FSC,“ dodala Ivana Březinová, vedoucí odboru personalistiky a komunikace firmy Biocel Paskov, a. s..
Podnik Biocel Paskov získal certifikát FSC pro spotřebitelský řetězec (CoC) a tzv. kontrolované dřevo. Certifikovaná firma ve zpracovatelském řetězci musí důsledně sledovat tok dřevní suroviny tak, aby bylo zaručeno, že celý proces distribuce dřeva je transparentní a dodržuje přísná ekologická a sociální kritéria. Cílem kritérií je na jedné straně zaručit, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů, zamezit nelegální těžbě dřeva a na straně druhé zajistit férové a bezpečné pracovní podmínky zaměstnancům, dělníkům a místním komunitám. Certifikát FSC kontrolovaného dřeva pak má za úkol vyhnout se tzv. „kontroverznímu“ dřevu. Za to je považováno např. dřevo těžené v rozporu s tradičními a občanskými právy, dřevo z geneticky modifikovaných dřevin nebo dřevo z lesů, kde je hospodařením ohrožena jejich vysoká ochranářská hodnota.
Prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků FSC (Forest Stewardship Council) byl vytvořen mezinárodní nevládní neziskovou organizací se stejným jménem, kterou na začátku 90. let společně velké mezinárodní ekologické organizace (WWF, Greenpeace ad.), obchodní a dřevařské společnosti a další partneři. Značka FSC se stala populární mezi zákazníky a poptávka po dřevě a vý-robcích s tímto logem rapidně roste. Na trhu je již více než 30 000 druhů výrobků s touto značkou, ze kterých si mohou vybírat i čeští spotřebitelé. Základní ideou této organizace je podporovat ekologic-ky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy.
Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem. FSC ČR, o. s. (www.czechfsc.cz) je českým zástupcem mezinárodní organizace FSC. Od roku 2002 pracuje na prosazování značky FSC v České republice v lesním hospodaření, dřevozpracujícím a papírenském průmyslu a mezi laickou i odbornou veřejností. V současnosti FSC ČR zahájilo dosud největší kampaň na podporu znalosti značky a certifikátu FSC s názvem „Miluje dřevo, chrání les“. Ta má za cíl zvýšit a propagovat nákup dřevěného zboží s mezinárodní značkou FSC a informovat tak spotřebitele o výrobcích, které byly vyrobeny z legálně těženého dřeva šetrným způsobem k lesu a zároveň s ohledem na lidská a sociální práva obyvatel.