Mongabay: OSN varuje před milicemi v Kongu, mohou způsobit záhubu goril
13. 4. 2010 -, Econnect
Do 10 až 15 let mohou z povodí Konga úplně zmizet gorily, pokud účinně nezabráníme pytláctví a ničení biotopů, varuje nová zpráva vydaná Organizací spojených národů (OSN) a INTERPOL. Informuje o tom server Mongabay.com.Zpráva OSN, nazvaná The Last Stand of the Gorilla. Environmental Crime and Conflict in the Congo Basin, byla uveřejněna na zasedání CITES v Kataru. Přináší odpovědi na otázku, co všechno gorily ohrožuje. Není to jen obchod se zvířaty. Tyto lidoopy ohrožuje i virus Ebola, nelegální těžba dřeva, těžba nerostů a výroba dřevěného uhlí, píše Mongabay.com. Zpráva upozorňuje na to, že se na východě Demokratické republiky Kongo pro gorily dramaticky zhoršuje situace, k čemuž přispívají zdejší milice svou účastí na pašování a jiných nezákonných aktivitách.
Gorilí maso dopravují pašeráci po stejných stezkách jako nelegálně vytěžené dřevo, diamanty, zlato a coltan - ruda, ze které se získávají prvky niob a tantal. V regionu jsou také stovky tisíc lidí v uprchlických táborech, což zvýšilo tlak na přírodní zdroje, včetně lesních stanovišť, uvádí Mongabay.com.
„Vzhledem k současné míře pytláctví na divoké zvěři a ztrátám přirozeného prostředí mohou z většiny svých současných stanovišť gorily a opice v rozsáhlé Konžské pánvi vymizet do deseti až patnácti let,“ řekl hlavní autor zprávy Christian Nellemann z Programu životního prostředí OSN (UNEP).
Dle zprávy klesá počet volně žijících živočichů v mnoha částech regionu kvůli pytlákům, kteří usilují o slonovinové kosti a rohy nosorožců. Zapojují se prý především pytláci a pašeráci z povodí Konga, z Ugandy, Burundi a Rwandy. Nakupující pak pocházejí například z Asie.
Ohledně vlivu milic na život goril chtějí najít organizace UNEP a INTERPOL větší podporu pro "Environmental Crime Program", který probíhá pod hlavičkou INTERPOLu. Stejně tak plánují více zapojit do činnosti program MONUC, tedy mírovou misi OSN, operující v Kongu především v oblastech Severního a Jižního Kivu.
„Posílení pravomocí strážců parku, zvýšenou kontrolou hraničních přechodů, spoluprací s celnicemi a mezinárodními orgány bychom mohli způsobit dlouhodobé snížení příjmů milic a jejich role v nezákonném obchodování," uvádí zpráva organizace UNEP. „Což pro lidi v regionu bude znamenat mírovější, klidnější prostředí."
„Gorily jsou jen další obětí v rámci pohrdání organizovaných zločineckých gangů vnitrostátními a mezinárodními právními předpisy, které hájí volně žijící živočichy,“ řekl David Higgins, ředitel INTERPOLu. „Naše bezpečnostní opatření musí být mezinárodně koordinovaná, silná a jednotná.“
Podle článku ´Guerrillas could drive gorillas toward extinction in Congo, warns UN´ vydaného 25. března 2010 na Mongabay.com.