Medáci prohráli soud, ze Střešovic však odejít nechtějí
19. 2. 2003 Jana Sobotková [Econnect] -
Soud s radnicí Prahy 6 prohrál Dobročinný spolek Medáků působící v pražských Střešovicích. Podle rozsudku musí sdružení opustit prostory tří střešovických domků, které užívá od roku 1998 bez nájemní smlouvy, a zaplatit soudní výlohy. Spolek proto do včerejška vyklidil z domků veškerý majetek občanského sdružení. "Sami však odejít nehodláme – založili jsme nový spolek a chystáme další kulturní akce. Doufáme, že se nám tímto krokem podaří poukázat na absurditu sporu s městskou částí a zachránit kulturně sociální projekt Alternativa pro staré Střešovice," říká zástupce Medáků Martin Skalský.
Nově založené sdružení nese název Ochotnická jednota Lípa slovanská a jeho program bude ryze kulturní, s převážným zaměřením na divadlo. "Ochotnická jednota bude do značné míry pokračovat v díle, které započal Spolek Medáků. Ten s kulturním aktivitami skončí a bude se věnovat již jen projektům z oblasti památkové péče, dokumentaci starých Střešovic a regeneraci veřejných prostranství," vysvětluje Skalský. Medáci se budou například účastnit správních řízení, budou vydávat propagační předměty a usilovat o výstavbu přírodního parku ve Střešovicích, na který již nechali zpracovat obsáhlou studii a sehnali zhruba půl druhého milionu korun od amerických dárců.
Radnice Prahy 6 by podle mínění Medáků zveřejnit dokumentaci o proběhlých výběrových řízeních na využití střešovických domků a prověřit jejich průběh – sdružení tvrdí, že veškeré dokumenty jsou již několik měsíců v rozporu se zákonem utajovány. Medáci opakovaně písemně žádali radnici o zveřejnění zápisů z jednání výběrových komisí i jednotlivých projektů, přihlášených do výběrových řízení – úřad však veškeré dokumenty tají. Odborné posudky související s výběrovými řízeními na využití objektu Starostřešovická 96 proto Medáci sami zveřejnili. Zmíněný domek získal do podnájmu někdejší manažer Paláce Akropolis a i když radnice Prahy 6 tvrdí, že předložil lepší projekt než Medáci, odmítá sdělit podrobnosti či konkurenční projekt zveřejnit. "Nyní se ukazuje, že k tomu má důvod," říká Skalský, podle nějž má konkurenční projekt velmi nízkou úroveň.
"Radnice Prahy 6 tvrdí, že nechápe, co Medáci myslí 'neprůhledností výběrových řízení'. Já to mohu vysvětlit: Bývalý starosta Pavel Bém mi přislíbil účast ve výběrové komisi a po několika týdnech jsem se dozvěděl o rozhodnutí této komise z tisku," komentuje situaci bývalý zastupitel Prahy 6 Rudolf Stein. "Ptal jsem se tedy na úřadě a chtěl jsem předložit všechny příslušné dokumenty; dlouho je nemohli najít, pak mě odkázali na správní firmu SNEO. Tam mi řekli, že dokumentace k řízení, které skončilo před necelým týdnem, je hluboko v archivu a bude obtížné ji vyhledat. Dodnes jsem se ani já, jako zastupitel městské části, k žádným podkladům výběrového řízení nedostal," dodává Stein, podle jehož slov bylo výběrové řízení "neprůhledné" a jednání rady Prahy 6 "velmi podivné".
Aktivity Medáků jsou přitom hodnoceny kladně; podobně vyznívá i posudek Jana Dvořáka, organizátora festivalů Přístí vlna – Next Wave, o záměru Medáků. “Projekt má nejsilnější argument právě v dosavadní praxi a zkušenosti předkladatele v programové nabídce,” uvádí Dvořák k hudební, divadelní, výtvarné, literární a další tvorbě. “Z těchto důvodů si dovoluji vybídnout novou radu Prahy 6 o hlubší a kontextuálnější pohled na dosavadní fázi výběrového řízení, v němž se zdá praxe předkladatele i jeho nabídka kulturního využití objektů bezkonkurenční, nejhodnotnější, nejpřínosnější a nejserióznější,” dodává Dvořák.
Jana Sobotková
|