Svoboda zvířat žádá veřejnou kontrolu pokusů na zvířatech
25. 4. 2002 Martin Mach [EkoList] -
Před budovou ministerstva obchodu a průmyslu (MPO) se včera konal happening ekologické organizace Svoboda zvířat u příležitosti Světového dne laboratorních zvířat. Aktivisté před budovou rozvinuli transparenty, jejichž prostřednictvím požadovali veřejnou kontrolu pokusů na zvířatech a upozorňovali na fakt, že pokusy schvalují lidé, kteří je pak sami provádějí.
Podle Tomáše Poppa ze Svobody zvířat byla jedním z důvodů happeningu skutečnost, že MPO brání v přístupu k informacím o projektech s pokusy na zvířatech. Kvůli tomu podala Svoboda zvířat v prosinci 2001 na MPO žalobu. Ze stejných důvodů podala organizace žalobu i na ministerstvo zdravotnictví. Druhým důvodem je podle Svobody zvířat střet zájmů v pětičlenné resortní komisi MPO, která projekty s pokusy na zvířatech schvaluje. Svoboda zvířat konkrétně poukazuje na členy komise ing. Jebavého, který je jednatelem firmy Biotest, a MVDr. Dynterovou, pracovnici Výzkumného ústavu organických syntéz v Pardubicích; obě společnosti se zabývají testováním na zvířatech.
Podobné resortní komise má každé ministerstvo, které povoluje projekty s pokusy na zvířatech, MPO však rozhoduje o největším množství použitých zvířat, proto aktivisté žádali informace nejprve zde. Jak dodal Tomáš Popp, Svoboda zvířat bude žádat informace i po všech dalších ministerstvech a v případě odmítnutí se hodlá obrátit na soud.
Podle Poppa existuje na 600 možných alternativ, kterými je možno pokusy na zvířatech nahradit, od tkáňových kultur po počítačové simulace a modely. "V ČR se ročně spotřebuje na 230 tisíc zvířat, jedná se především o hlodavce. MPO loni povolilo pokusy na 150 psech. Přesné informace má Ústřední komise pro ochranu zvířat, která vydává bulletin s konkrétními údaji," řekl Popp.
Aktivisté ze Svobody zvířat pak předali Janu Brandejsovi z tiskového oddělení MPO dopis adresovaný ministru Miroslavu Grégrovi, ve kterém upozorňují na žalobu kvůli neposkytnutým informacím a na zmíněný střet zájmů v resortní komisi.
Brandejs dopis a celý happening komentoval slovy, že by byl namístě spíše dialog než protestní akce. "MPO si dialogu vždy velmi cení a jakékoliv podněty ze strany ochránců laboratorních zvířat vítá," řekl Brandejs a zdůraznil, že v České republice se na zvířatech netestují kosmetické přípravky, jak je ministerstvu často vytýkáno. Dále dodal, že povolené pokusy se řídí normami Evropské unie a OECD.
Na dotaz novinářů, proč se MPO brání vydat informace o projektech s pokusy na zvířatech, odpověděl Brandejs, že MPO se řídí platnou legislativou, konkrétně prý zákonem o ochraně obchodního tajemství a případně duševního vlastnictví, který zakazuje předávat podobné informace třetí straně. Na otázku, proč v komisích nejsou zástupci ochránců zvířat, odpověděl, že v komisích jsou odborníci. Ke složení resortní komise a k osobě ing. Jebavého se odmítl vyjádřit s tím, že nemá konkrétní informace.
Svoboda zvířat dnes včera v 15 hodin protestovala před budovou firmy JP Morgan v Praze, jež je majoritním akcionářem společnosti Huntingdon Life Sciences, která podle Svobody zvířat vlastní největší evropskou vivisekční laboratoř . Aktivisté se poté přesunuli před sídlo firmy MARSH, která této laboratoři poskytuje pojišťovací služby. V sobotu 27. dubna od 13 hodin bude stát na Palackého náměstí v Praze informační stan Svobody zvířat, ve kterém bude mozžné zhlédnout video projekce filmů s tématikou pokusů na zvířatech, fotografie a informační materiály ke kampani Svobody zvířat.
Martin Mach
|