Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Petice za zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech

20. 4. 2005
[Svoboda zvířat] -


Poslanecká sněmovna bude za několik týdnů jednat o návrhu novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která by znovu povolovala testování kosmetických látek a přípravků na zvířatech. Zde si můžete stáhnout petici určenou Parlamentu České republiky, která požaduje zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech bez výjimek. Petici iniciovali žáci a pedagogové Základní školy U Santošky 1 ve spolupráci s o.s. Svoboda zvířat Praha Termín ukončení petice je před 3. čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu - tedy v pátek 29.4. pro zaslání poštou, v pondělí 2.5. pak pro osobní předání na shromáždění v Praze.

=============================================
PETICE ZA ZACHOVÁNÍ ZÁKAZU TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘATECH

Poslancům a senátorům Parlamentu České republiky

Touto peticí požadujeme zachovat v ČR zákaz testování kosmetických látek a přípravků na zvířatech bez jakýchkoli výjimek. Vládní návrh novely Zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví (sněmovní tisk 824), který v těchto dnech projednává Poslanecká sněmovna parlamentu ČR , má opět umožnit vývoj a testování kosmetických látek a přípravků na zvířatech. Stávající zákaz testování kosmetických látek a přípravků na zvířatech, jenž byl uzákoněn v minulém roce, není v rozporu ani s tuzemskou legislativou ani s legislativou EU. Vývoj a testování kosmetiky lze v současné době provádět alternativními metodami bez použití zvířat, není tedy potřebné ani právně odůvodnitelné pro tyto účely zbytečně trýznit a usmrcovat živé tvory.

Tuto petici iniciovali žáci a pedagogové Základní školy U Santošky 1 ve spolupráci s o.s. Svoboda zvířat Praha 8.4.2005.

Kontakt: Svoboda zvířat Praha, Bubenečská 7, 160 00 Praha 6; praha@svobodazvirat.cz

Jméno a příjmení Bydliště Podpis

Zaplněné archy (min. jedním podpisem) prosím zasílejte na adresu Svoboda zvířat Praha, Bubenečská 7, 160 00 Praha 6 nejpozději do 29.4.2005. Více informací o problému najdete na www.svobodazvirat.cz.

Petice ke stažení je na stránkách Svobody zvířat - http://www.svobodazvirat.cz/dokumenty/petice/PeticeProtiTest.doc.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
24. duben - Světový den laboratorních zvířat. Budou kvůli přetestování chemických látek „použity“ milióny zvířat?
V současné době, kdy se v České republice rozvířila diskuse, zda by mělo být znovu umožněno testovat kosmetiku na zvířatech, se na úrovni EU jedná o problému, který zřejmě bude mít pro zvířata využívaná při pokusech ještě mnohem závažnější důsledky. Jedná se o program Politiky chemických látek, navržený Evropskou komisí v roce 2003, který předpokládá přetestování asi 30 000 existujících chemických látek. Pokud při něm budou „použita“ zvířata v takovém rozsahu, jak to dnes vypadá, může přinést obrovské utrpení milionům zvířat.

Smyslem programu testování toxicity chemických látek (REACH - Regulation for the Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals) je podle jednotného měřítka vyhodnotit a klasifikovat nebezpečnost chemických látek pro lidské zdraví a životní prostředí. Jde přitom o látky, které se dostaly na trh před rokem 1981, kdy ještě neplatila povinnost výrobců klasifikovat a označovat látky podle jejich stupně toxicity. Organizace na ochranu zvířat souhlasí s cíli tohoto programu, ale jsou přesvědčeny, že je třeba jich dosáhnout způsobem, který bude spolehlivější a humánnější.

Chemické látky jsou jakékoli složky, které se používají v průmyslu nebo v domácnosti (a také v kosmetice, i když pro tuto oblast zatím platí zvláštní pravidla). Může jít např. o barviva, rozpouštědla, čistící látky, hnojiva atd. Všechny tyto přípravky se podle současných nařízení testují také na zvířatech. Testy toxicity se provádějí např. na myších, králících, křečcích, rybách, ptácích, psech, případně i primátech. Zvířata jsou násilně krmena zkoušenými látkami nebo jsou nucena inhalovat toxické substance. Látky jsou jim také vkapávány do očí nebo nanášeny na oholenou a někdy sedřenou kůži. Ryby se umisťují do vody, ve které je zkoušená látka rozpuštěná. Zvířata při testování chemikálií trpí křečemi, třesem, silnou bolestí břicha, nekontrolovaným zvracením, vnitřním krvácením, poškozením orgánů, bolestí způsobenou nádorem. Mohou krvácet z očí, z tlamy nebo pohlavních orgánů, mohou ochrnout nebo upadnout do kómatu. Látky tišící bolest se nepoužívají, aby nebyly zkresleny výsledky testu. Zvířata umírají buď přímo při pokusu vlivem otravy nebo jsou na konci pokusu zabita, aby mohla být pitvána.

Toxicitu chemických látek je však možné zjišťovat i jinými metodami než formou pokusů na zvířatech. Jde o tzv. alternativní metody. Ačkoli určitý počet alternativních metod už existuje, jejich rozvoj vázne především kvůli tomu, že není dostatečná vůle, aby byly tyto metody vyvíjeny, a to nejen v rámci chemického odvětví, ale také v medicíně (jeden z hlavních problémů spočívá v tom, že je na tuto oblast vyčleněno zanedbatelné množství finančních prostředků ). Organizace na ochranu zvířat proto apelují na to, aby se výzkum konečně zaměřil právě na hledání a validování těchto alternativ, než aby pokračoval v zažitých krutých testech, které navíc samy žádnou validací neprošly. Jejich používání je uznáváno spíše proto, že je vžité, než že by bylo spolehlivé a mělo dostatečnou predikativní hodnotu – kvůli velkým mezidruhovým rozdílům totiž jednotlivé druhy zvířat a lidé mohou reagovat na určité látky zcela odlišně.

Aby bylo v rámci REACH minimalizováno utrpení zvířat, je tedy třeba:
- zvýšit důraz na vývoj a validaci alternativních metod, které umožní testovat chemikálie jiným způsobem než na zvířatech. V REACH se sice uvádí, že bude podporováno testování bez zvířat, ale pokud nebude dostatečná snaha financovat vývoj nových alternativ, jedná se pouze o prázdná slova.
- maximálně zamezit tomu, aby se testy dublovaly. Protože se zde jedná o látky, které jsou na trhu desítky let, výrobci si své látky již dávno otestovali a mají o jejich účincích dostatek informací. V rámci obchodního tajemství však firmy tyto informace často tají. Od výrobců proto musí být bezpodmínečně požadována povinnost zjištěné údaje dát k dispozici .

Program Evropské politiky chemických látek může být příležitost, jak zavést moderní a humánní způsoby testování chemických látek, nebo může naopak představovat největší hromadné „použití“ zvířat, ke kterému v historii Evropy kdy došlo. Spolu s ostatními organizacemi ve všech členských státech EU, které se touto problematikou zabývají, i Nadace na ochranu zvířat zastává názor, že použití alternativních metod je prakticky uskutečnitelné a z etického i vědeckého hlediska naprosto nezbytné.

Touto problematikou se zabývají například organizace Eurogroup for Animal Welfare (www.eurogroupanimalwelfare.org), jejímž přidruženým členem Nadace na ochranu zvířat je, a European Coalition to End Animal Experiments (www.eceae.org) – zde je také možné najít odborné zprávy a analýzy k tématu.

Z tohoto důvodu také organizace na ochranu zvířat minulý rok uspořádaly a předaly petici určenou Evropskému parlamentu, která požadovala zřízení fondu určeného právě k financování vývoje alternativních metod. Petici během pár měsíců podepsalo půl miliónu evropských občanů. Nezbytnost této povinnosti potvrzuje zkušenost získaná v rámci programu vyhodnocování pesticidů v EU, kde kvůli jediné substanci bylo podáno 11 zpráv o jejích účincích na zvířata.

Kontaktní osoba:
Romana Šonková, rsonkova@ochranazvirat.cz, tel: 222 135 463, 736 681 331
Procter & Gamble týrá zvířata při krutých pokusech - protestní shromáždění
Občanské sdružení Svoboda zvířat pořádá ve čtvrtek 21.4. 2005 od 15 hodin v rámci kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech protestní shromáždění před sídlem firmy Procter & Gamble (Na Poříčí 42, Praha).

Společnost Procter & Gamble je jedním z největších výrobců kosmetiky, potravin, krmiv pro zvířata a dalšího spotřebního zboží podobného charakteru. Při vývoji těchto produktů využívá Procter & Gamble pokusů na zvířatech. Dle zjištění americké organizace PETA (People for Ethical Treatment of Animals) jsou pokusy prováděny i v rozporu s právními úpravami zemí, kde jsou tyto prováděny. Navíc pokusy na zvířatech jsou metodou velmi nepřesnou a pro člověka potencionálně nebezpečnou. Stovky firem vyrábějících zboží podobného charakteru, především drogistické výrobky, od nich již upustily. Pokusy na psech při testování krmiv, které používá Procter & Gamble, nejsou dalšími výrobci používány. Jsou totiž svým charakterem natolik bolestivé a jejich vypovídající hodnota je tak nízká, že by měly být úplně zamítnuty.

Svoboda zvířat společně s americkou organizací PETA vyzývají spotřebitele k bojkotu výrobků firmy Procter & Gamble. Protestní akce bude jednou z mnoha aktivit, kterými chceme upozornit na neetické praktiky firmy Procter & Gamble.

Akce bude pojata vizuálně zajímavým způsobem, který bude podpořen i modely hrobů umučených psů v laboratořích (ve kterých si nechává Procter & Gamble testovat své výrobky). Kolemjdoucím budeme rozdávat informační leták shrnující základní fakta o této společnosti se seznamem konkrétních výrobků firmy Procter & Gamble. Spolupráce s americkou organizací PETA, která je pověstná senzačním ztvárněním svých protestních akcí, dodává protestu patřičnou zajímavost.

Pro novináře bude připravena tisková zpráva a další tiskové materiály.

Kontaktní osoba – Tomáš Popp, tel.: 777 239 808,
email: tomas.popp@svobodazvirat.cz
Poslanecká sněmovna bude ve druhém čtení rozhodovat o zákazu testovat kosmetiku na zvířatech!
Ministerstvo zdravotnictví (Mzd) předložilo poslanecké sněmovně Parlamentu ČR novelu Zákona o ochraně veřejného zdraví. Ta by zároveň měla změnit i některá ustanovení Zákona na ochranu zvířat proti týrání (246/92 Sb.). Tou nejzávažnější změnou z hlediska ochrany zvířat je snaha zrušit zákaz testovat kosmetiku a její ingredience na zvířatech. O tomto problému jsme vás již několikrát informovali (více na www.svobodazvirat.cz).

Projednávání ve Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

K posunu v celém průběhu projednávání této novely došlo 9.3., kdy o ní diskutoval na svém zasedání Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. Svoboda zvířat a Nadace na ochranu zvířat se pokusily předložit prostřednictvím členů výboru pozměňovací návrhy, které by zachovávaly v současnosti platný zákaz testovat kosmetiku a její ingredience na zvířatech. Tato snaha se bohužel nesetkala s patřičnou odezvou a Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví tyto pozměňovací návrhy nepřijal. Pustil tak do druhého čtení novelu v podobě, ve které ji předložilo Mzd.

Tento proces byl samozřejmě velmi silně ovlivněn nepřesnou argumentací Mzd. To předkládalo informace nezakládající se na pravdě. Vyhrožovalo, že pokud ČR nepřijme novelu v této podobě, bude vystavena sankcím ze strany Evropské komise. Tato informace je naprosto nesmyslná a ukazuje na míru neznalostí či manipulace ze strany Mzd.

Střet zájmů

Jedna z osob vedoucí argumentaci Mzd, MUDr. Jírová, zaměstnankyně Státního zdravotního ústavu, je zároveň členkou Výboru sdružení PROKOS. Toto sdružení se systematicky věnuje podpoře zájmů kosmetického průmyslu. Informuje jeho členy, jimiž jsou především společnosti vyrábějící kosmetické přípravky, o vývoji v legislativě ČR i EU a pochopitelně se snaží ovlivňovat podobu právních předpisů. Dle názoru Svobody zvířat se jednoznačně jedná o střet zájmů. Člověk pracující ve státní správě by neměl naplňovat své ambice ve sdružení prosazující zájmy komerčních subjektů. Taková kolize zájmů nás vede k otázce o objektivitě předkládaných argumentů Mzd. Vzhledem k tomu, ze MUDr. Jírová byla Mzd vybrána jako osoba poslancům a poslankyním vysvětlující odborné aspekty testování kosmetiky a jejích ingrediencí na zvířatech, nelze tyto informace považovat za objektivní. Mohou být totiž ovlivněny zájmy kosmetických firem sdružených v organizaci PROKOS.

Svoboda zvířat se bude i nadále snažit změnit ustanovení de facto povolující testovat kosmetiku na zvířatech. Jednou z možností je druhé čtení v Dolní komoře Sněmovny Parlamentu ČR, ve kterém mohou předkládat poslankyně či poslanci pozměňovací návrhy. To proběhne v úterý 22.3.a o dalším vývoji vás budeme informovat.

Kontaktní osoba:
Tomáš Popp
Svoboda zvířat - tel.: 777 239 808, e-mail: tomas.popp@svobodazvirat.cz


Testování kosmetiky na zvířatech. Manifest nesouhlasu před francouzským velvyslanectvím
Testování kosmetiky je upravováno evropskou logistikou od roku 1976. (1) Je vypracován časový plán, který má v několika fázích směřovat k zákazu testování kosmetiky na zvířatech v EU. Tato představa byla poprvé vyjádřena 6. dodatkem v roce 1993. Netýká se pouze zákazu testování, ale i zákazu prodeje testované kosmetiky v EU. To je velice důležité, protože jinak by kosmetické firmy přesunuly testování do zemí mimo EU a nic by se nevyřešilo (viz. situace ve Velké Británii). Dokonce by zákaz testování kosmetiky na zvířatech, pokud by nebyl současně doprovázen zákazem prodeje takto testované kosmetiky celkovou situaci mohl i zhoršit. Firmy by testování přesunuly do zemí mimo EU, kde je situace v ochraně tzv. laboratorních zvířat horší než v EU.

Zákaz prodeje kosmetiky (včetně použitých látek) testované na zvířatech měl poprvé vejít v platnost v roce 1998, pod tlakem některých výrobců kosmetiky byl odsunut na rok 2000, poté na rok 2002 a následně na rok 2009. Od tohoto roku má být v EU zakázáno testování kosmetických výrobků na živých zvířatech. Zákaz uvádět na trh kosmetiku testovanou na zvířatech má vejít v platnost ve dvou stupních, v roce 2009 a v roce 2013.

Z evropských zemí jsou největšími oponenty těchto zákazů Itálie a především Francie. Ta i podala žalobu, směrnici napadla a požaduje, z technických a právních důvodů (no jistě, že o nic jiného nejde), její zrušení. S podobnou žalobou přišla i European Federation for Cosmetic Ingredients, které zastupuje 70 kosmetických firem ze Švýcarska, Belgie, Francie, Německa a Itálie. (2)

Kdy:
Pondělí 14. března 2005 ve 14:00 h.
Kde:
Velkopřevorské náměstí (Francouzské velvyslanectví), Praha

1)76/768/EEC
2) http://www.integrace.cz/integrace/fran_sekce/fran_zobraz_kalendarium.asp?id=54 , s odvoláním na The Guardian

Více na:
http://www.ohz.cz/Aktivity/test_kosmetiky.html
http://www.ohz.cz\Zpravy\rtenka.htm
http://www.ohz.cz\Zpravy\kosmetikeu.html

Kontakt:
Michal Kolesár
prezident ohz - ochránci hospodářských zvířat

e-mail: ohz@ohz.cz
telefon: 723 056 515
Další vývoj v projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví
Dne 15. února 2005 proběhl v poslanecké sněmovně od 19:00 Seminář k problematice postoje Evropské unie a České republiky jako jejího členského státu k pokusům na zvířatech za účelem zkoušení ingrediencí a kombinací ingrediencí kosmetických prostředků na území ČR.

Seminář byl uspořádán na základě žádosti členů Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, který 27. ledna 2005 projednával novelu Zákona o veřejném zdraví (sněmovní tisk 824), předloženou Ministerstvem zdravotnictví (Mzd). Tato novela zároveň mění několik dalších právních předpisů, včetně Zákona na ochranu zvířat proti týrání. Novelou by mělo být zásadním způsobem změněno stávající ustanovení zakazující testovat kosmetiku na zvířatech (Pozn.: o této problematice jsme již několikrát informovali tisk, více informací na www.svobodazvirat.cz). Cílem semináře bylo objasnění některých sporných bodů předložené novely Zákona o ochraně veřejného zdraví.

Účast na semináři byla poměrně vysoká – účastnilo se asi 10 poslanců a poslankyň, převážně členů Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Seminář trval hodinu a půl a byl bohužel z velké části veden v režii Ministerstva zdravotnictví. Více než dvě třetiny času zabraly příspěvky, které obhajovaly návrh novely Ministerstva zdravotnictví.

Úvodní slovo patřilo náměstku ministryně zdravotnictví, hlavnímu hygienikovi Ing. Vítovi. Ten zahájil jednání a předal slovo MUDr. Dagmar Jírové ze Státního zdravotního ústavu, která ve svém obsáhlém referátu (trval asi 40 minut) shrnula problematiku testace kosmetických výrobků a jejich ingrediencí. Její vystoupení ale nepřineslo žádné zásadní argumenty pro zmírnění zákazu, podařilo se jí pouze silně znepokojit přítomné zástupce organizací na ochranu práv zvířat. „Ačkoliv se v ČR dle Státní veterinární správy od roku 2003 neprovádějí žádné testy kosmetických výrobků na zvířatech, referát paní Jírové ve mně vyvolal dojem, že firmy by rády kosmetiku testovaly, případně vyvíjely nové ingredience, a jediné co jim brání, jsou finance,“ komentoval později Tomáš Popp, předseda Svobody zvířat.

Poté zahájila svou přednášku JUDr. Zdena Krýsová z legislativního odboru MZd. Pokusila se vysvětlit postoj MZd a jím předložené novely ve vztahu k právu EU. Argumentovala nutností ČR nahlásit Evropské komisi skutečnost, že si ČR ponechá přísnější legislativu na ochranu zvířat, jdoucí za rámec implementované směrnice. „Tato povinnost sice ze Smlouvy o založení Evropského společenství vyplývá, smlouva ale neuvádí, kdy k ní má dojít. Je tedy možné nahlásit důvody vedoucí k ponechání si přísnější legislativy Evropské komisi až po přijetí novely zákona, jak praví článek 95 odstavec 4. Tímto důvodem může být i ochrana zvířat, což stojí v článku 30 výše zmíněné smlouvy,“ dodal k jejímu vystoupení Popp.

Až na výslovnou žádost poslance Mikuty, který si chtěl vyslechnout názor zástupců organizací na ochranu zvířat, byl uvolněn prostor pro přednesení společných pozměňovacích návrhů organizací Svoboda zvířat a Nadace na ochranu zvířat. Slova se ujal Tomáš Popp, předseda organizace Svoboda zvířat. Přednesl pozměňovací návrhy k vládní novele, shrnul důvody pro bezvýjimečný zákaz testování kosmetiky a ingrediencí na zvířatech a pokusil se vyvrátit argumenty předložené MUDr. Jírovou a JUDr. Krýsovou. Dále poznamenal, že směrnice Evropské unie 86/609/EEC Českou republiku neomezuje, aby přijala přísnější legislativu, než stanovuje Evropská unie. „Pokud mohou mít jiné členské státy, jako např. Německo či Rakousko, přísnější právní úpravu jejíž součástí je i zákaz testovat kosmetiku a její ingerdence na zvířatech, není nutné jej rušit ani v ČR,“ zdůraznil Popp. Jeho argumentaci podpořila Romana Šonková ředitelka Nadace na ochranu zvířat. „Česká veřejnost není ochotna akceptovat zrušení či zmírnění současného zákazu testovat kosmetiku na zvířatech,“ upozornila Šonková.

I přes nedávné rozpory MZd a MZe kvůli této novele a přehazování odpovědnosti, zástupci MZe překvapivě vyjádřili svůj souhlas s novelou navrhovanou MZd. Při následné diskuzi se ukázalo, že Ústřední komise na ochranu zvířat (ÚKOZ) tuto novelu projednávala, ale považuje ji z hlediska ochrany zvířat za bezproblémovou. ÚKOZ tak ústy svého předsedy informovala přítomné poslance, že se snaží omezovat používání zvířat v pokusech, ale zrušení zákazu testovat kosmetiku pro ni není žádným problémem. Do diskuse se zapojil i MVDr. Dousek ze Státní veterinární správy (SVS). Jako zástupce dalšího orgánu ochrany zvířat poslance ujistil, že SVS naprosto podporuje MZd v jeho návrhu a je pro faktické zrušení zákazu testovat kosmetiku a její ingredience na zvířatech.

„Na semináři se opět ukázalo, že některé orgány na ochranu zvířat mají blíže k pracovištím provádějícím pokusy na zvířatech, než k organizacím na ochranu zvířat,“ poznamenal Tomáš Popp. Diskuse s poslanci na konci semináře však ukázala celkem dobrou šanci pro přijetí úplného zákazu testování kosmetiky a jejích ingrediencí v novele Zákona o ochraně veřejného zdraví. „Doufáme, že Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví doporučí naše pozměňovací návrhy, a že se tak podaří zachovat úplný zákaz testování kosmetiky a jejích ingrediencí na zvířatech,“ dodala Romana Šonková.

Kontaktní osoby:
Tomáš Popp,
Svoboda zvířat - tel.: 777 239 808, email: tomas.popp@svobodazvirat.cz

Romana Šonková,
Nadace na ochranu zvířat - tel.: 222 135 463, email: rsonkova@ochranazvirat.cz
Zákaz testovat kosmetiku na zvířatech ohrožen!
Od března 2004 platí zákaz testování kosmetiky a jejich ingrediencí obsažený v rozsáhlé novele Zákona na ochranu zvířat proti týrání. Tento úplný zákaz je však ohrožen návrhem novely Zákona o veřejném zdraví, které předložilo Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v prvním čtení dolní komoře Parlamentu ČR.

Česká republika v minulém roce zakázala v novele Zákona na ochranu zvířat testovat kosmetické přípravky a jejich ingredience na zvířatech, a zařadila se tak po bok zemí s nejvyšším stupněm ochrany zvířat v této oblasti. Země jako Velká Británie, Německo a Nizozemsko tento zákaz uplatňují již několik let. Zmíněné státy včetně ČR k tomuto kroku přistoupily proto, že stále větší část veřejnosti souhlasí s tím, že provádět testy, které působí zvířatům utrpení kvůli kosmetice, je zbytečné a eticky nepřijatelné. Vyjednávání o plném a konečném zákazu testování kosmetiky na zvířatech se však na úrovni EU vleče již několik desítek let.

Testování kosmetiky na území EU

Ročně je pro testování kosmetiky v EU „použito“ asi 40 000 zvířat (38 000 zvířat v roce 1999, údaj poskytnutý Evropskou komisí). Mnoho dalších zvířat však slouží ke stejnému účelu mimo území EU, ačkoli se tato kosmetika v zemích Unie prodává. Na zvířatech se testuje naprostá většina přípravků, které běžně používáme, včetně zubních past, šamponů, parfémů, pleťových krémů, laků na nehty atd. K testování se používá několik druhů zvířat a nejběžnějšími testy jsou:

Draizův oční test, při němž se zkoušená látka vkapává opakovaně do očí pokusným králíkům při plném vědomí a zaznamenávají se vzniklá poškození ve škále od slabě dráždící až po leptavé účinky.
Test orální toxicity, kdy jsou zvířata i opakovaně násilně krmena zkoušenou látkou, aby se zjistil možný toxický účinek.
Test kožní dráždivosti, při kterém je testovaná látka nanášena na oholenou kůži na zádech králíků nebo morčat a je pozorována reakce, která se může projevit i těžkými záněty kůže.

Jaká základní legislativa platí v této oblasti na území EU jsme se zeptali členky Svobody zvířat, koordinátorky kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech Lenky Hecové: „Je to především Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/15/ES, kterou se už po sedmé mění směrnice Rady 76/768/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se kosmetických výrobků a která platí od března 2003. Zákaz testovat kosmetiku a její složky nebo kombinace složek a takové výrobky prodávat na území EU by měl definitivně vejít v platnost až v roce 2013, ačkoli již od loňského září platí na území celé EU zákaz testovat finální kosmetické výrobky a zákaz uvádět na trh produkty, které byly testovány na zvířatech, pokud existuje ověřená alternativní metoda. Do roku 2013 je však podle této směrnice možné udělit výjimku, pokud firma prokáže, že k testům vyjmenovaným ve směrnici neexistuje vědecky ověřená alternativní metoda. Výjimka pro testování na zvířatech bude udělována třem skupinám testů. Jde o toxicitu po opakované dávce, toxicitu pro reprodukci a toxikokinetiku.“

Vědecké ověření (validace) metod nahrazujících testy na zvířatech je proces velmi zdlouhavý a nákladný. Výsledky těchto metod jsou srovnávány s pokusy na zvířatech. Zde je zásadní problém, protože alternativní metody jsou zpravidla přesnější a výsledky se tedy plně neshodují. Alternativa k testu oční dráždivosti je známa a používána od počátku 90. let, ale vědecky ověřena prozatím nebyla. Problémem jsou ovšem také, jako obvykle, chybějící finance. Podpora výzkumu a vývoje alternativ není dostatečně zajištěna ani v rámci EU, ani na úrovni jednotlivých členských států. Hrozí také riziko, že firmy budou nuceny používat k testování pouze ty vědecky ověřené alternativní metody zařazené do oficiálního seznamu, což flexibilní využívání alternativ zbytečně komplikuje. Navíc ke skutečnému zlepšení celkové situace nedojde, pokud současně nebude platit i plný zákaz prodeje testovaných výrobků.
Teoreticky se také ovšem může stát, že zákaz testovat kosmetiku a její složky se další revizí platné směrnice odsune třeba až na rok 2020.

Situace u nás a návrh Ministerstva zdravotnictví

Dle poslední dostupné statistiky Státní veterinární správy nebylo v ČR pro testování kosmetiky použito v roce 2003 žádné zvíře. Od března 2004 platí zákaz testování kosmetiky a jejich ingrediencí obsažený v rozsáhlé novele Zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Tento úplný zákaz je však ohrožen návrhem novely Zákona o veřejném zdraví, které předložilo Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v prvním čtení dolní komoře Parlamentu ČR. MZd navrhuje změkčit dosavadní úplný zákaz možností udělovat výjimky. Systém udělování výjimek ze zákazu je navíc neprůhledný a argument, že zřejmě nikdo o výjimku stejně žádat nebude, může být optimistický. I kdyby byl však pravdivý, není důvod výjimky v zákoně zavádět. MZd se hájí tím, že musí českou legislativu harmonizovat s právem EU. V tom má nepochybně pravdu, ale již neuvádí, že zákon v tomto ohledu v souladu s evropskou legislativou je. ČR má právo v oblasti ochrany zvířat přijmout přísnější právní normy, než platí v EU. To se také děje v mnoha evropských zemích. Například výše zmíněný zákaz testovat kosmetiku existuje ve Velké Británii, Nizozemsku a v Německu, dalším příkladem může být zákaz chovu kožešinových zvířat ve Velké Británii a Rakousku. Náš názor potvrzuje i stanovisko Ekologického právního servisu, který hodnotil kompatibilitu návrhu zákona předloženého MZd s dotyčnou směrnicí EU. Uvádí se v něm: „......K takovému změkčování naší vnitrostátní právní úpravy není žádný důvod a neopravňuje k němu rozhodně ani argument o znevýhodnění domácích výrobců kosmetiky oproti evropským výrobcům.“

Snížení konkurenceschopnosti je často používaný argument, ale v této souvislosti je sporný. Spotřebitelé již vnímají a do budoucna budou vnímat stále citlivěji problematické zacházení se zvířaty. Tolerance k pokusům na zvířatech se stále snižuje a oblast kosmetiky je vnímána jako obzvláště neetická. Navíc testování kosmetiky pomocí alternativních metod může být levnější a přesnější. Jen v Evropě najdeme hned několik desítek firem, které své výrobky na zvířatech netestují a nepředstavuje to pro ně žádný významný problém, naopak na tom staví svou komunikaci směrem ke spotřebitelům.

„Návrh MZd je eticky, ekonomicky i vědecky neobhajitelný a je krokem, který ČR odsouvá z přední příčky zpět do skupiny zemí s problematickým přístupem k ochraně zvířat,“ konstatuje Lenka Hecová.

Svoboda zvířat a Nadace na ochranu zvířat proto požadují, aby úplný zákaz testovat kosmetiku či její složky zůstal zachován.



Kontaktní osoby:
Tomáš Popp, Svoboda zvířat - tel.: 777 239 808
Romana Šonková, Nadace na ochranu zvířat - tel.: 222 135 463, email:rsonkova@ochranazvirat.cz
Související odkazy
  • Petice ke stažení
  • Související články

    -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz