|
Zákaz testování kosmetiky na zvířatech musí zůstat zachován! - TZ + pozvánka na meeting
1. 5. 2005 Jan Lorenc [Svoboda zvířat] -
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví má opět umožnit testování kosmetiky na zvířatech. Opět mají být zabíjena pro testování kosmetiky zvířata. Dovolujeme si Vás pozvat na meeting 2.5.2005 na nám. Míru v Praze, který začne ve 14:30 (pro media v 15:00) a bude probíhat do 18:00. Cílem je opět upozornit na tento problém širokou veřejnost, která může také do jisté míry pomoci. Dne 8.4. zahájila Svoboda zvířat Praha ve spolupráci s žáky a pedagogy smíchovské ZŠ U Santošky petici požadující zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech, kterou dosud podepsalo přes 6 000 lidí. Na místě bude také výstavka dětských prací – jejich názorů na zneužívání zvířat pro testování kosmetiky a další textové a obrazové materiály. Připravena bude tisková zpráva. Akci pořádá Svoboda zvířat za podpory Nadace na ochranu zvířat, Společnosti pro zvířata.
Česká republika se novelou zákona na ochranu zvířat proti týrání v oblasti testování finálních kosmetických výrobků a jejich ingrediencí postavila minulý rok za účinnější ochranu zvířat. Podobná úprava byla přijata v Německu, Nizozemí a Velké Británii. Vzhledem k pádným etickým a vědeckým argumentům poukazujícím na problematičnost nutnosti testovat kosmetické výrobky na zvířatech, jsou takové snahy jen jejich logickým vyústěním.
Zákaz testování kosmetických látek a přípravků je v zákoně č. 246/1992, na ochranu zvířat, § 15 odst. 6 v platnosti jen necelý rok a již koncem loňského roku Ministerstvo zdravotnictví (MZd) předložilo novelu Zákona o veřejném zdraví, kterou mění i dotyčný odstavec v zákoně na ochranu zvířat. Zákaz pokusů na zvířatech pro účely testování kosmetických látek a přípravků zde má být nahrazen zmocněním pro udělování výjimek.
Návrh MZd již prošel horní sněmovnou ve druhém čtení. V dohledné době se o něm má hlasovat - buď ještě začátkem května, nebo na další schůzi Poslanecké sněmovny v polovině června.
Na dnešní den jsme zorganizovali shromáždění, s cílem opět upozornit na tento problém širokou veřejnost, která může také do jisté míry pomoci. Dne 8.4. zahájila Svoboda zvířat Praha ve spontánní spolupráci s žáky a pedagogy smíchovské ZŠ U Santošky petici požadující zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech, kterou dosud podepsalo přes 6 000 lidí.
Problémů kolem návrhu MZd se ukazuje hned několik. Firmy vyrábějící kosmetiku a nepoužívající zvířata při jejím testování by byly nuceny používat jen ty metody, které jsou vědecky ověřené a zařazené do seznamu takových metod v rámci EU. To tedy znamená, že pokud bude známa a praxí ověřena metoda nepoužívající zvířata, ale nebude uznána orgánem EU, musí tato společnost použít pokus na zvířeti. Tento fakt naprosto maří snahu nahrazovat pokusy na zvířatech alternativními metodami. Navíc je zde značný prostor pro obstrukce.
Vědecké ověření metod nahrazujících zvířata je proces velmi zdlouhavý a výsledky těchto metod jsou srovnávány s pokusy na zvířatech. Zde je zásadní problém, protože alternativní metody jsou zpravidla přesnější.
Celoevropský zákaz testovat kosmetiku by měl platit od roku 2013. Zároveň je však pro tři skupiny pokusů možné udělit výjimky (toxicita po opakované dávce, toxicita pro reprodukci a toxikokinetika). Po tomto datu by měl platit zákaz i pro tyto testy.
Z této směrnice vychází i MZd, ale aplikuje ji značně nepřesně. MZd argumentuje, že musí českou legislativu harmonizovat s právem EU. V tom má nepochybně pravdu, ale již se nezmiňuje o tom, že tento zákon v tomto bodě v souladu s evropskou legislativou je. Tak jako ostatní členské země má ČR právo přijmout přísnější právní normy v oblasti ochrany zvířat, než jsou platné v EU.
Pádným argumentem pro změnu stávajícího znění zákazu MZd je konkurenceschopnost českých firem vyrábějících kosmetiku. Skutečnost, že tyto firmy nesmějí v ČR testovat kosmetiku na zvířatech, je pro ně spíše výhodou. Spotřebitelé jsou a do budoucna budou stále citlivěji vnímat zacházení se zvířaty. Navíc budou moci tyto společnosti takovou skutečnost uvést na obalu výrobku, což činí jejich výrobky lépe uplatnitelné na celosvětovém trhu.
Tolerance k pokusům na zvířatech se stále snižuje a oblast kosmetiky je vnímána jako obzvláště problematická. Navíc je testování kosmetiky pomocí alternativních metod levnější a přesnější. Jen v Evropě najdeme několik desítek firem, které své výrobky na zvířatech netestují a nepředstavuje to pro ně žádný vážný problém ani z hlediska konkurenceschopnosti, ani z hlediska bezpečnosti jejich výrobků.
Návrh MZd je eticky i vědecky neobhajitelný. Svoboda zvířat se bude snažit prostřednictvím poslanců obou komor Parlamentu ČR tento návrh změnit. Naším požadavkem je, aby zákaz testovat kosmetiku a její složky byl zachován v původním znění, které je součástí Zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Za Svobodu zvířat
Tomáš Popp, předseda o.s. Svoboda zvířat
v.z. Jan Lorenc, koordinátor SZ Praha
kontakt: 737443994, praha@svobodazvirat.cz
K akci se rovněž připojují:
Nadace na ochranu zvířat
Společnost pro zvířata, o.s.
Více informací na www.svobodazvirat.cz
www.pokusynazviratech.cz
Jan Lorenc
|
|
|
|
|
|
|
Další výsledky Petice za zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech |
Za tři týdny petici podpořilo přes 6 000 lidí. Za poslední 4 dny přibylo kolem 3 400 podpisů. Další vyplněné petice se očekávají začátkem příštího týdne. Petice, kterou 8.4. zahájili společně žáci pražské ZŠ U Santošky a Svoboda zvířat Praha, však ještě nekončí.
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která je nyní v poslanecké sněmovně, by měla opět umožnit testovat kosmetické látky a přípravky na zvířatech, což se před rokem stalo novelou zákona na ochranu zvířat zakázaným. Předkladatel, Ministerstvo zdravotnictví (MZd) mimo jiného argumentuje, že zákaz testovat kosmetické látky na zvířatech je nebezpečí pro lidské zdraví a jde nad rámec legislativy EU.
Tisíce lidí, kteří se podepsali pod petici, nesouhlasí se zabíjením zvířat pro kosmetiku. Fakt, že tyto testy jsou naprosto zbytečné, protože se provádět buď vůbec nemusí nebo lze použít postupů bez použití zvířat, je podpořen silným etickým hlediskem. Navíc argument nesouladu s legislativou EU, který zastává MZd je zcestný; členský stát může přijmout i přísnější opatření než stanovuje unijní legislativa.
Zájem, s jakým se lidé postavili za zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech u nás, je obrovský.
Zveřejněním petice na webu Svobody zvířat se tento problém rychle rozšířil do celé republiky. Lidé si tiskli a kopírovali petiční listy a ve svém okolí dokázali oslovit desítky až stovky ostatních.
Do dnešního dne došlo na adresu přes 100 zásilek, někteří lidé přinášeli osobně nebo zasílali expresní službou.
Téměř 2 000 podpisů "nasbírali" žáci prvního stupně smíchovské ZŠ U Santošky.
V pondělí 2.5. se v Praze na náměstí Míru od 14:30 do 18:00 uskuteční meeting, němž budou mít lidé možnost jak se k problému vyjádřit. Vedle petic, mohou napsat dopis svým poslancům a ti menší vyrobit a vybarvit králíky, kteří pak poputují poslancům.
V příštím týdnu budou dosud podepsané petice předány do Poslanecké sněmovny.
Petice však nekončí. Vzhledem k tomu, že třetí čtení zákona o ochraně veřejného zdraví nakonec nebylo zařazeno do pořadu nejbližší, 44. schůze sněmovny, pokračuje petice až do doby, než se tak stane, což by mělo být do příští schůze začínající 13.6. (ačkoli teoreticky může být dodatečně zařazeno ještě do pořadu 44. schůze).
Petice je možné ještě stále posílat na adresu Svobody zvířat Praha.
Více informací o problému na www.svobodazvířat.cz.
Jan Lorenc,
o.s. Svoboda zvířat Praha
tel: 737443994, praha@svobodazvirat.cz
|
|
|
|
|
|
|
Výsledky Petice za zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech |
Za 20 dnů přes 2 600 podpisů a většina podpisů má ještě přijít, taková je dosavadní bilance Petice za zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech, kterou 8.4. zahájili společně žáci pražské ZŠ U Santošky a Svoboda zvířat Praha.
Jedna z veřejně nejodsuzovanějších zrůdností – testování kosmetiky na zvířatech se zdála být v ČR minulostí a loňská novelizace zákona na ochranu zvířat to potvrdila zákazem vývoje nebo zkoušení kosmetických látek a přípravků na zvířatech.
To by však opět nemělo platit! V novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která je nyní v poslanecké sněmovně vláda nyní navrhuje tento zákaz omezit a tedy umožnit aby u nás opět bylo možné zabíjet zvířata bolestivými testy.
Kromě Svobody zvířat a dalších nestátních organizací na ochranu zvířat však začaly samostatně jednat také žáci prvního stupně pražské ZŠ U Santošky, kteří společně se svou učitelkou oslovili SZ Praha aby vznikla tato petice. Během prvních dvou týdnů tato dětská „armáda“ získala podporu kolem 1 500 lidí ze svého okolí a stále pokračují.
Další listy jsou v oběhu. Po zveřejnění petice na webu Svobody zvířat začaly koncem minulého týdne přicházet vyplněné petice ze všech koutů republiky.
Poslanecká sněmovna by měla o této novele rozhodovat již začátkem května, proto byl zatím konečný termín petice stanoven na 2.5., kdy se v Praze na náměstí Míru od 14:30 do 18:00 uskuteční meeting, na němž bude mít široká veřejnost jednu z posledních možností k ovlivnění výsledků rozhodujícího hlasování svých zákonodárců. Vedle petic, mohou napsat dopis svým poslancům a ti menší vyrobit a vybarvit králíky, kteří pak poputují poslancům.
Petice je možné odeslat do pátku na adresu Svobody zvířat Praha, nebo donést 2.5. do 18h na náměstí Míru.
Více informací o problému na www.svobodazvířat.cz.
o.s. Svoboda zvířat Praha
|
|
|
|
|
|
|
Petice za zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech |
Poslanecká sněmovna bude za několik týdnů jednat o návrhu novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která by znovu povolovala testování kosmetických látek a přípravků na zvířatech. Zde si můžete stáhnout petici určenou Parlamentu České republiky, která požaduje zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech bez výjimek. Petici iniciovali žáci a pedagogové Základní školy U Santošky 1 ve spolupráci s o.s. Svoboda zvířat Praha Termín ukončení petice je před 3. čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu - tedy v pátek 29.4. pro zaslání poštou, v pondělí 2.5. pak pro osobní předání na shromáždění v Praze.
=============================================
PETICE ZA ZACHOVÁNÍ ZÁKAZU TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘATECH
Poslancům a senátorům Parlamentu České republiky
Touto peticí požadujeme zachovat v ČR zákaz testování kosmetických látek a přípravků na zvířatech bez jakýchkoli výjimek. Vládní návrh novely Zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví (sněmovní tisk 824), který v těchto dnech projednává Poslanecká sněmovna parlamentu ČR , má opět umožnit vývoj a testování kosmetických látek a přípravků na zvířatech. Stávající zákaz testování kosmetických látek a přípravků na zvířatech, jenž byl uzákoněn v minulém roce, není v rozporu ani s tuzemskou legislativou ani s legislativou EU. Vývoj a testování kosmetiky lze v současné době provádět alternativními metodami bez použití zvířat, není tedy potřebné ani právně odůvodnitelné pro tyto účely zbytečně trýznit a usmrcovat živé tvory.
Tuto petici iniciovali žáci a pedagogové Základní školy U Santošky 1 ve spolupráci s o.s. Svoboda zvířat Praha 8.4.2005.
Kontakt: Svoboda zvířat Praha, Bubenečská 7, 160 00 Praha 6; praha@svobodazvirat.cz
Jméno a příjmení Bydliště Podpis
Zaplněné archy (min. jedním podpisem) prosím zasílejte na adresu Svoboda zvířat Praha, Bubenečská 7, 160 00 Praha 6 nejpozději do 29.4.2005. Více informací o problému najdete na www.svobodazvirat.cz.
Petice ke stažení je na stránkách Svobody zvířat - http://www.svobodazvirat.cz/dokumenty/petice/PeticeProtiTest.doc.
|
|
|
|
|
|
|
Poslanecká sněmovna bude ve druhém čtení rozhodovat o zákazu testovat kosmetiku na zvířatech! |
Ministerstvo zdravotnictví (Mzd) předložilo poslanecké sněmovně Parlamentu ČR novelu Zákona o ochraně veřejného zdraví. Ta by zároveň měla změnit i některá ustanovení Zákona na ochranu zvířat proti týrání (246/92 Sb.). Tou nejzávažnější změnou z hlediska ochrany zvířat je snaha zrušit zákaz testovat kosmetiku a její ingredience na zvířatech. O tomto problému jsme vás již několikrát informovali (více na www.svobodazvirat.cz).
Projednávání ve Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví
K posunu v celém průběhu projednávání této novely došlo 9.3., kdy o ní diskutoval na svém zasedání Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. Svoboda zvířat a Nadace na ochranu zvířat se pokusily předložit prostřednictvím členů výboru pozměňovací návrhy, které by zachovávaly v současnosti platný zákaz testovat kosmetiku a její ingredience na zvířatech. Tato snaha se bohužel nesetkala s patřičnou odezvou a Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví tyto pozměňovací návrhy nepřijal. Pustil tak do druhého čtení novelu v podobě, ve které ji předložilo Mzd.
Tento proces byl samozřejmě velmi silně ovlivněn nepřesnou argumentací Mzd. To předkládalo informace nezakládající se na pravdě. Vyhrožovalo, že pokud ČR nepřijme novelu v této podobě, bude vystavena sankcím ze strany Evropské komise. Tato informace je naprosto nesmyslná a ukazuje na míru neznalostí či manipulace ze strany Mzd.
Střet zájmů
Jedna z osob vedoucí argumentaci Mzd, MUDr. Jírová, zaměstnankyně Státního zdravotního ústavu, je zároveň členkou Výboru sdružení PROKOS. Toto sdružení se systematicky věnuje podpoře zájmů kosmetického průmyslu. Informuje jeho členy, jimiž jsou především společnosti vyrábějící kosmetické přípravky, o vývoji v legislativě ČR i EU a pochopitelně se snaží ovlivňovat podobu právních předpisů. Dle názoru Svobody zvířat se jednoznačně jedná o střet zájmů. Člověk pracující ve státní správě by neměl naplňovat své ambice ve sdružení prosazující zájmy komerčních subjektů. Taková kolize zájmů nás vede k otázce o objektivitě předkládaných argumentů Mzd. Vzhledem k tomu, ze MUDr. Jírová byla Mzd vybrána jako osoba poslancům a poslankyním vysvětlující odborné aspekty testování kosmetiky a jejích ingrediencí na zvířatech, nelze tyto informace považovat za objektivní. Mohou být totiž ovlivněny zájmy kosmetických firem sdružených v organizaci PROKOS.
Svoboda zvířat se bude i nadále snažit změnit ustanovení de facto povolující testovat kosmetiku na zvířatech. Jednou z možností je druhé čtení v Dolní komoře Sněmovny Parlamentu ČR, ve kterém mohou předkládat poslankyně či poslanci pozměňovací návrhy. To proběhne v úterý 22.3.a o dalším vývoji vás budeme informovat.
Kontaktní osoba:
Tomáš Popp
Svoboda zvířat - tel.: 777 239 808, e-mail: tomas.popp@svobodazvirat.cz
|
|
|
|
|
|
|
Testování kosmetiky na zvířatech. Manifest nesouhlasu před francouzským velvyslanectvím |
Testování kosmetiky je upravováno evropskou logistikou od roku 1976. (1) Je vypracován časový plán, který má v několika fázích směřovat k zákazu testování kosmetiky na zvířatech v EU. Tato představa byla poprvé vyjádřena 6. dodatkem v roce 1993. Netýká se pouze zákazu testování, ale i zákazu prodeje testované kosmetiky v EU. To je velice důležité, protože jinak by kosmetické firmy přesunuly testování do zemí mimo EU a nic by se nevyřešilo (viz. situace ve Velké Británii). Dokonce by zákaz testování kosmetiky na zvířatech, pokud by nebyl současně doprovázen zákazem prodeje takto testované kosmetiky celkovou situaci mohl i zhoršit. Firmy by testování přesunuly do zemí mimo EU, kde je situace v ochraně tzv. laboratorních zvířat horší než v EU.
Zákaz prodeje kosmetiky (včetně použitých látek) testované na zvířatech měl poprvé vejít v platnost v roce 1998, pod tlakem některých výrobců kosmetiky byl odsunut na rok 2000, poté na rok 2002 a následně na rok 2009. Od tohoto roku má být v EU zakázáno testování kosmetických výrobků na živých zvířatech. Zákaz uvádět na trh kosmetiku testovanou na zvířatech má vejít v platnost ve dvou stupních, v roce 2009 a v roce 2013.
Z evropských zemí jsou největšími oponenty těchto zákazů Itálie a především Francie. Ta i podala žalobu, směrnici napadla a požaduje, z technických a právních důvodů (no jistě, že o nic jiného nejde), její zrušení. S podobnou žalobou přišla i European Federation for Cosmetic Ingredients, které zastupuje 70 kosmetických firem ze Švýcarska, Belgie, Francie, Německa a Itálie. (2)
Kdy:
Pondělí 14. března 2005 ve 14:00 h.
Kde:
Velkopřevorské náměstí (Francouzské velvyslanectví), Praha
1)76/768/EEC
2) http://www.integrace.cz/integrace/fran_sekce/fran_zobraz_kalendarium.asp?id=54 , s odvoláním na The Guardian
Více na:
http://www.ohz.cz/Aktivity/test_kosmetiky.html
http://www.ohz.cz\Zpravy\rtenka.htm
http://www.ohz.cz\Zpravy\kosmetikeu.html
Kontakt:
Michal Kolesár
prezident ohz - ochránci hospodářských zvířat
e-mail: ohz@ohz.cz
telefon: 723 056 515
|
|
|
|
|
|
|
Zákaz testovat kosmetiku na zvířatech ohrožen! |
Od března 2004 platí zákaz testování kosmetiky a jejich ingrediencí obsažený v rozsáhlé novele Zákona na ochranu zvířat proti týrání. Tento úplný zákaz je však ohrožen návrhem novely Zákona o veřejném zdraví, které předložilo Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v prvním čtení dolní komoře Parlamentu ČR.
Česká republika v minulém roce zakázala v novele Zákona na ochranu zvířat testovat kosmetické přípravky a jejich ingredience na zvířatech, a zařadila se tak po bok zemí s nejvyšším stupněm ochrany zvířat v této oblasti. Země jako Velká Británie, Německo a Nizozemsko tento zákaz uplatňují již několik let. Zmíněné státy včetně ČR k tomuto kroku přistoupily proto, že stále větší část veřejnosti souhlasí s tím, že provádět testy, které působí zvířatům utrpení kvůli kosmetice, je zbytečné a eticky nepřijatelné. Vyjednávání o plném a konečném zákazu testování kosmetiky na zvířatech se však na úrovni EU vleče již několik desítek let.
Testování kosmetiky na území EU
Ročně je pro testování kosmetiky v EU „použito“ asi 40 000 zvířat (38 000 zvířat v roce 1999, údaj poskytnutý Evropskou komisí). Mnoho dalších zvířat však slouží ke stejnému účelu mimo území EU, ačkoli se tato kosmetika v zemích Unie prodává. Na zvířatech se testuje naprostá většina přípravků, které běžně používáme, včetně zubních past, šamponů, parfémů, pleťových krémů, laků na nehty atd. K testování se používá několik druhů zvířat a nejběžnějšími testy jsou:
Draizův oční test, při němž se zkoušená látka vkapává opakovaně do očí pokusným králíkům při plném vědomí a zaznamenávají se vzniklá poškození ve škále od slabě dráždící až po leptavé účinky.
Test orální toxicity, kdy jsou zvířata i opakovaně násilně krmena zkoušenou látkou, aby se zjistil možný toxický účinek.
Test kožní dráždivosti, při kterém je testovaná látka nanášena na oholenou kůži na zádech králíků nebo morčat a je pozorována reakce, která se může projevit i těžkými záněty kůže.
Jaká základní legislativa platí v této oblasti na území EU jsme se zeptali členky Svobody zvířat, koordinátorky kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech Lenky Hecové: „Je to především Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/15/ES, kterou se už po sedmé mění směrnice Rady 76/768/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se kosmetických výrobků a která platí od března 2003. Zákaz testovat kosmetiku a její složky nebo kombinace složek a takové výrobky prodávat na území EU by měl definitivně vejít v platnost až v roce 2013, ačkoli již od loňského září platí na území celé EU zákaz testovat finální kosmetické výrobky a zákaz uvádět na trh produkty, které byly testovány na zvířatech, pokud existuje ověřená alternativní metoda. Do roku 2013 je však podle této směrnice možné udělit výjimku, pokud firma prokáže, že k testům vyjmenovaným ve směrnici neexistuje vědecky ověřená alternativní metoda. Výjimka pro testování na zvířatech bude udělována třem skupinám testů. Jde o toxicitu po opakované dávce, toxicitu pro reprodukci a toxikokinetiku.“
Vědecké ověření (validace) metod nahrazujících testy na zvířatech je proces velmi zdlouhavý a nákladný. Výsledky těchto metod jsou srovnávány s pokusy na zvířatech. Zde je zásadní problém, protože alternativní metody jsou zpravidla přesnější a výsledky se tedy plně neshodují. Alternativa k testu oční dráždivosti je známa a používána od počátku 90. let, ale vědecky ověřena prozatím nebyla. Problémem jsou ovšem také, jako obvykle, chybějící finance. Podpora výzkumu a vývoje alternativ není dostatečně zajištěna ani v rámci EU, ani na úrovni jednotlivých členských států. Hrozí také riziko, že firmy budou nuceny používat k testování pouze ty vědecky ověřené alternativní metody zařazené do oficiálního seznamu, což flexibilní využívání alternativ zbytečně komplikuje. Navíc ke skutečnému zlepšení celkové situace nedojde, pokud současně nebude platit i plný zákaz prodeje testovaných výrobků.
Teoreticky se také ovšem může stát, že zákaz testovat kosmetiku a její složky se další revizí platné směrnice odsune třeba až na rok 2020.
Situace u nás a návrh Ministerstva zdravotnictví
Dle poslední dostupné statistiky Státní veterinární správy nebylo v ČR pro testování kosmetiky použito v roce 2003 žádné zvíře. Od března 2004 platí zákaz testování kosmetiky a jejich ingrediencí obsažený v rozsáhlé novele Zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Tento úplný zákaz je však ohrožen návrhem novely Zákona o veřejném zdraví, které předložilo Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v prvním čtení dolní komoře Parlamentu ČR. MZd navrhuje změkčit dosavadní úplný zákaz možností udělovat výjimky. Systém udělování výjimek ze zákazu je navíc neprůhledný a argument, že zřejmě nikdo o výjimku stejně žádat nebude, může být optimistický. I kdyby byl však pravdivý, není důvod výjimky v zákoně zavádět. MZd se hájí tím, že musí českou legislativu harmonizovat s právem EU. V tom má nepochybně pravdu, ale již neuvádí, že zákon v tomto ohledu v souladu s evropskou legislativou je. ČR má právo v oblasti ochrany zvířat přijmout přísnější právní normy, než platí v EU. To se také děje v mnoha evropských zemích. Například výše zmíněný zákaz testovat kosmetiku existuje ve Velké Británii, Nizozemsku a v Německu, dalším příkladem může být zákaz chovu kožešinových zvířat ve Velké Británii a Rakousku. Náš názor potvrzuje i stanovisko Ekologického právního servisu, který hodnotil kompatibilitu návrhu zákona předloženého MZd s dotyčnou směrnicí EU. Uvádí se v něm: „......K takovému změkčování naší vnitrostátní právní úpravy není žádný důvod a neopravňuje k němu rozhodně ani argument o znevýhodnění domácích výrobců kosmetiky oproti evropským výrobcům.“
Snížení konkurenceschopnosti je často používaný argument, ale v této souvislosti je sporný. Spotřebitelé již vnímají a do budoucna budou vnímat stále citlivěji problematické zacházení se zvířaty. Tolerance k pokusům na zvířatech se stále snižuje a oblast kosmetiky je vnímána jako obzvláště neetická. Navíc testování kosmetiky pomocí alternativních metod může být levnější a přesnější. Jen v Evropě najdeme hned několik desítek firem, které své výrobky na zvířatech netestují a nepředstavuje to pro ně žádný významný problém, naopak na tom staví svou komunikaci směrem ke spotřebitelům.
„Návrh MZd je eticky, ekonomicky i vědecky neobhajitelný a je krokem, který ČR odsouvá z přední příčky zpět do skupiny zemí s problematickým přístupem k ochraně zvířat,“ konstatuje Lenka Hecová.
Svoboda zvířat a Nadace na ochranu zvířat proto požadují, aby úplný zákaz testovat kosmetiku či její složky zůstal zachován.
Kontaktní osoby:
Tomáš Popp, Svoboda zvířat - tel.: 777 239 808
Romana Šonková, Nadace na ochranu zvířat - tel.: 222 135 463, email:rsonkova@ochranazvirat.cz
|
|
|
|
|
|