Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Soukromé firmy se stáhly z lovu velryb!

4. 4. 2006
Vlaďka Tejnská [Greenpeace] -


Po měsících tlaku světové veřejnosti se společnost Nissui rozhodla ukončit aktivní podporu lovu velryb.

Greenpeace se díky úspěšné kampani podařilo připoutat pozornost veřejnosti ke společnosti Nissui, která je třetinovým vlastníkem společnosti Kyodo Senpaku (vlastnící a řídící velrybářskou flotilu) a také k dceřiným společnostem Nissui - Sealord (Nový Zéland) a Gorton‘s (USA), které jsou také přímo spojené s komerčním lovem velryb.

Aktivisté od Nového Zelandu až po New York odeslali na sto tisíc emailů, ve kterých na zmíněné společnosti apelovali, aby pomohli ukončit komerční lov velryb a upozorňovali na to, že spotřebitelé nepodporují jejich velrybářské aktivity.

Společnost Nissui v průběhu kampaně Greenpeace mimo jiné ztratila kontrakt na mořské produkty v Argentině, když se v supermarketech objevily samolepky odsuzující komerční lov velryb. Jen do evropské pobočky společnosti Nissui přišlo více než 15 tisíc emailů. Mezi jejich odesílateli z různých evropských nechyběli ani Češi, kteří dokázali poslat více emailů než některé přímořské státy EU.

„Přestože má Česká republika daleko k moři, také Češi se významně angažují v činnostech na ochranu oceánů. “ říká Marek Tomin nezávislý konzultant Greenpeace v oblasti ochrany oceánů.

Navzdory tvrzení společností o důvodech, které je vedly k opuštění aktivit v oblasti lovu velryb, jde o výborný příklad síly mínění spotřebitelů v rámci dnešních globalizovaných trhů. Řada indicií navíc naznačuje, že aktivity velrybářů se stávají stále méně rentabilními a spotřeba velrybího masa klesá.

I když jde o úspěch kampaň Greenpeace nekončí. Japonsko totiž nadále mobilizuje chudé země, aby se připojily k táboru velrybářů v mezinárodní velrybářské komisi a pokračuje ve snaze zvrátit moratorium na veškerý komerční lov velryb.

Další informace:

Marek Tomin, nezávislý konzultant pro oblast oceánů,
tel.: 224 319 667, e-mail: marek.tomin@cz.greenpeace.org

Milan Vladyka, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: milan.vladyka@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/velryby

Podrobnosti:

Japonsko loni zdvojnásobilo počet plejtváků malých, které hodlá pro ‚vědecké‘ účely ulovit ve vodách kolem Antarktidy na 935 kusů! K tomu přidalo 10 ohrožených plejtváků myšok! Japonští velrybáři tyto velryby loví ve vodách Chráněné oblasti pro velryby, která byla oficiálně schválena Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) v roce 1994. Tento lov je zcela neopodstatněný a neoprávněný a je jen skrytou formou komerčního lovu. Maso z takto ulovených velryb se v roce 2005 na japonském trhu prodalo za více než 50 milionů USD. Japonsko v posledních patnácti letech ulovilo ve jménu vědy více než 5 000 velryb.

Česká republika na loňském zasedání IWC podpořila rezoluci žádající Japonsko, aby ‚vědecký‘ program lovu velryb ve vodách Antarktidy zrušilo či ho přepracovalo na program, který by používal nenásilné metody výzkumu. IWC tuto rezoluci schválilo jednoznačnou většinou. Japonsko však toto rozhodnutí ignoruje a nadále v těchto vodách velryby loví.
Česká republika se letos znovu zúčastní zasedání IWC, které se uskuteční od 16. do 20. 6. v karibské oblasti. Vlaďka Tejnská

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz