Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ochrana velryb schválena v prvním čtení: Kampaň Greenpeace na záchranu kytovců pokračuje

30. 6. 2004
Zbyněk Havránek [Greenpeace] -


Poslanecká sněmovna včera v prvním čtení schválila vládní návrh na přistoupení České republiky k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství (IWC). Intervence japonských delegací na půdě Parlamentu ČR však způsobila, že se zkrácené řízení v Poslanecké sněmovně nekonalo a druhé čtení vládního návrhu proběhne až na její příští schůzi v září.

Senát ČR s Úmluvou vyjádřil souhlas již minulý týden, čímž podpořil snahy ministra životního prostředí Libora Ambrozka usilující o zkrácené projednání tohoto vládního návrhu Poslaneckou sněmovnou. To by České republice umožnilo zasednout jako řádný člen Mezinárodní velrybářské komise již na její letošní červencové schůzi v italském Sorrentu.

„Velice vítáme, že návrh prošel do druhého čtení. Jsme rádi, že ho zpravodaj Jan Kavan sněmovně „vřele doporučil“, ale zároveň jsme poněkud zneklidněni zastaralými a zavádějícími informacemi, které Kavan sněmovně předložil, údajně ve snaze ji objektivně informovat o problematice ochrany velryb,“ řekl Marek Tomin, odborný poradce Greenpeace ČR pro ochranu kytovců.

Údaje prezentované ve sněmovně Kavanem se neshodují s těmi, které uvádí Mezinárodní velrybářská komise a její Vědecký výbor, tedy organizace, k níž se Česká republika přidruží, bude-li vládní návrh schválen ve druhém čtení. Místo toho se Kavan odvolával na účelové argumenty velrybářů a použil jednostranné informace poskytnuté Japonskem, které nevycházejí z vědeckých analýz IWC. Japonsko přitom v Komisi představuje nejextrémnější názorové křídlo.

„Je k podivu, že místo toho, aby sněmovně předložil oficiální údaje organizace, do které vstupujeme, Kavan prezentoval japonskou propagandu,“ zdůraznil Tomin.

Kavan například uvedl, že plejtváků obrovských, jež patří mezi nejohroženější druhy velryb, zbývá jen asi 2 000 kusů. Neřekl však, z jakých údajů vychází a které geografické oblasti se týkají. IWC přitom uvádí jen odhad velikosti populace této velryby pro jižní polokouli, ten se pohybuje v rozmezí 400 až 1 400 jedinců. [1]

Kavan bez jakéhokoli kritického hodnocení sněmovně předložil i další zkreslené údaje. „Japonci argumentují tím, že například plejtvák malý se velmi rozmnožil a jen v Atlantickém oceánu je těchto velryb dnes asi 760 tisíc,“ uvedl podle stenografického záznamu. Údaj 760 tisíc kusů je přitom zastaralý a vztahuje se na populace plejtváka malého žijící ve vodách jižní polokoule, tedy v Antarktickém, nikoli Atlantickém, oceánu. Tento odhad byl v roce 2001 přehodnocen Vědeckým výborem IWC a od té doby je neplatný. Nová vědecká studie předložená IWC totiž naznačovala, že zmíněných velryb je v těchto vodách mnohem méně, než uváděl původní odhad. Vědecký výbor IWC proto rozhodl, že nebude uvádět žádný odhad dokud nebude mít výsledek komplexního vyhodnocení ucelených a věrohodných informací. [2]

„Mezinárodní velrybářská komise vychází z rozborů vědeckých poznatků, studií a konsensuálního rozhodování, zatímco japonští velrybáři se odvolávají na zjednodušené a účelové argumenty. Diplomatický tlak Japonska v České republice zřejmě způsobil nejen to, že vládní návrh neprošel ve zkráceném řízení, ale také to, že jsou sněmovně předkládány účelové argumenty ještě předtím, než má Česká republika možnost vstoupit do komise a všechny informace správně posoudit,“ řekl Tomin.

Aniž by uvedl zdroj, ze kterého vychází, Kavan dále prohlásil, že „je na světě více než 10 milionů velryb, které ročně spotřebují asi 500 milionů tun potravy ve všech oceánech a jenom pro srovnání - lidé spotřebují asi 90 milionů tun mořské potravy.“ Údaje však nevychází z vědeckých poznatků IWC, ale účelově naráží na další známý argument, jimiž se Japonsko snaží oprávnit obnovení lovu velryb, tj. že je nutno lovit velryby, abychom chránili mořské zdroje. Dosud však neexistuje jediná seriózní vědecká studie, která by podpořila podobné argumenty.

„Vstup do Mezinárodní velrybářské komise umožní České republice vycházet z reálných vědeckých poznatků a nikoli ze zmanipulovaných informací jedné strany v té podobě, ve které je v mezinárodním měřítku servírují Japonci a jak je sněmovně předložil Jan Kavan,“ řekl na závěr Tomin.

Greenpeace bude nadále sbírat podpisy pod Výzvu českým politikům „Dejte svůj hlas velrybám“, kterou již podepsalo téměř 25 000 lidí. [3]


Členem Mezinárodní velrybářské komise se stane Slovensko, s jeho přístupem dnes vyslovil souhlas slovenský parlament.

Další informace:

Marek Tomin, poradce Greenpeace ČR pro otázky ochrany velryb,
GSM: 604 237 974, e-mail: marek.tomin@volny.cz

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz/velryby

Poznámky pro editory:

[1] Odhady velrybích populací uznávané IWC naleznete na http://www.iwcoffice.org/conservation/estimate.htm

[2] Jedná se o rezoluci Vědeckého výboru z roku 2001, IWC/53/30. Rezoluce varuje, že populace plejtváků malých možná zasáhl „prudký pokles“ a žádá Japonsko, „aby zastavilo lov plejtváků malých“. Viz také Rezoluci IWC 2001-7 na http://www.iwcoffice.org/meetings/resolution2001.htm#7

[3] Během prvního čtení vládního návrhu na přístup České republiky k Mezinárodní úmluvě informovala poslankyně Zuzka Rujbrová poslance, že Poslanecká sněmovna od Greenpeace obdržela na petiční výbor 21 000 podpisů pod Výzvu českým politikům „Dejte svůj hlas velrybám“ a sněmovnu seznámila s obsahem Výzvy. Greenpeace zároveň dosud nasbírala dalších téměř 4 000 prostřednictvím internetové verze této Výzvy.

Zbyněk Havránek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz