Írán: země, kde se stále používá trest smrti ukamenováním
Devět žen a dva muži čekají v Íránu na smrt ukamenováním. Tento trest hrozí v zemi těm, kteří se dopustí nevěry. Popravy kamenováním jsou mimořádně kruté - íránský trestní zákoník přímo stanovuje velikost kamenů, které mají být při popravě použity tak, aby způsobily utrpení, ale ne okamžitou smrt. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International vyzvala k okamžitému zrušení tohoto trestu a zároveň vydala podrobnou zprávu "Iran: End executions by stoning".Na trest smrti ukamenováním bylo v roce 2002 vyhlášeno moratorium a úřady popírají, že by ke kamenování nadále docházelo. Přesto byl v červenci 2007 ukamenován Džafár Kijání, který se měl dopustit nevěry s Mukaramíh Ibrahímiovou. Žena, s níž měl muž dvě děti, byla rovněž odsouzena k ukamenování. Nyní je držena ve věznici v provincii Kazvin a Amnesty International se obává o její osud.
Poprava Džafára Kijáního je první oficiálně potvrzenou popravou od vyhlášení moratoria, existují však zprávy i o dalších případech. Podle nich měli být například v roce 2006 popraveni muž a žena v severoíránském Mašhádu.
„Naléháme na íránské úřady, aby naslouchaly naší výzvě a výzvě Íránců, kteří se ze všech sil snaží zastavit tyto děsivé činy,“ uvedl Malcolm Smart, ředitel programu AI pro Blízký východ a severní Afriku.
Jedna z žen čekajících na popravu je známa pod jménem Kayrie. Muž, za kterého se provdala, ji bil a ona měla poměr s jedním z jeho příbuzných. Ten se rozhodl manžela Kayrie zavraždit. Během soudního procesu se Kayrie přiznala k nevěře, ale podíl na vraždě svého muže odmítá. „Jsem připravena na popravu oběšením, neměli by mě ale kamenovat,“ říká Kayrie.
Většinu osob odsouzených k ukamenování představují ženy. Jednou z příčin je skutečnost, že nemají rovnoprávné postavení před zákonem a soudy. Ženy jsou častěji než muži také nevzdělané, a proto mohou podepsat doznání ke zločinům, které nespáchaly. Jejich život i sexuální chování jsou pod přísným dohledem a častěji tak na ně padá podezření z nemanželského sexuálního styku.
Existují však náznaky, že se situace může změnit k lepšímu. Usilují o to zejména místní obránci a obránkyně lidských práv, kteří v Mašhádu zahájili kampaň „Ukončeme kamenování provždy“. Jejich činnost dosud pomohla zachránit životy čtyř žen a jednoho muže. Za své úsilí ale platí vysokou cenu. Jsou vystaveni pronásledování a zastrašování od úřadů. Přední členky této kampaně Asijeh Amoniová, Šádí Sadrová a Mahbúb Abbásgolizádová byly loni v březnu zatčeny, o několik dní poté byly sice propuštěny na kauci, dvěma z nich však stále hrozí soudní proces.
Kompletní zprávu Amnesty International "Iran: End executions by stoning" v angličtině (30 stran, 228 kB) je možné ve formátu PDF stáhnout na adrese http://www.amnesty.org/en/alfresco_asset/2b087fb2-c2d2-11dc-ac4a-8d7763206e82/mde130012008eng.pdf.