Experti budou řešit, jak může Facebook pomoci k soudržnosti české společnosti
14.1.2011
PRAHA [Multikulturní centrum Praha, o. s.]
Autor: Ondřej Daniel, tel: +420 724 803 394
Evropská platforma Bridge IT, Digital Inclusion and Cultural Diversity in Europe organizuje během zimy 2010/2011 sérii diskusních seminářů v šesti evropských zemích (Španělsko, Francie, Nizozemí, Německo, Itálie a ČR). „Jedná se o unikátní sérii workshopů, na které se zpravidla setkávají zástupci akademické, neziskové, státní i komerční sféry,“ vyzdvihuje Anais Le Corvec, koordinátorka projektu z Universitat de Barcelona. V České republice setkání proběhne v Brně v pondělí 17. ledna 2011 od 9:30 v Administrativním a školícím centru Krajského úřadu Jihomoravského kraje na adrese Cejl 73.
Českým partnerem projektu je Multikulturní centrum Praha, které se problematikou soužití lidí z různých kultur dlouhodobě zabývá. Koordinátor akce Ondřej Daniel na workshop brněnských, pražských a dalších hostů z České republiky sezval také kolegy ze Slovenska, Španělska, Itálie, Rumunska a dalších zemí , nebudou chybět ani zástupci cizinců a menšin žijících v ČR. S ohledem na zadání projektu, který má reflektovat jak nadnárodní, národní, regionální i místní dimenzi, bylo Brno pro organizátory snadnou volbou. Město Brno i Jihomoravský kraj totiž dávají ve zvýšené míře důraz na podporu inovativních technologií a kreativního průmyslu. Brněnským hostitelem workshopu je Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu.
„Místo setkání expertů na etnickou problematiku je jistým způsobem i symbolické,“ říká Ondřej Daniel. „Zatímco v diskuzích se účastníci zaměří na takové webové projekty, které menšinám a cizincům usnadní jejich zařazení do české společnosti, během přestávek budou moci pozorovat život ve čtvrti, která stabilně vykazuje vysoký podíl romských obyvatel a ve vzrůstající míře také cizinců“. Nad tím, zda má Cejl potenciál stát se brněnským Kreuzbergem, budou moci účastníci diskutovat během závěrečné společenské události při alternativní prohlídce části města v režii Centra pro studium populární kultury zaměřené na jeho minulé a současné etnické komponenty. Prohlídka bude účastníkům zodměnou po dni stráveném diskuzemi nad projekty využívající nástroje Web 1.0 a Web 2.0 k úspěšnému začlenění menšin, migrantů, mezinárodních studentů nebo expatů do společnosti.
Debatu povedou moderátoři ve třech hlavních liniích akcentujících témata vzdělání, zaměstnání a občanské společnosti. Workshop bude reflektovat i některé inovativní metody diskuzí - účastníci budou moci vyjádřit své nápady i hravou formou prostřednictvím myšlenkových map nebo sehrávání krátkých scének. Většina programu proběhne v angličtině, českým účastníkům však bude k dispozici profesionální tlumočník.