První etapa 3x 30 dnů pro mokřady zná své vítěze. Veřejnost z celé ČR zaslala téměř dvě stovky pozorování
5.5.2025
Praha [Český svaz ochránců přírody]
Autor: Zuzana Kučerová, tel: 739537273
„Prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.nasemokrady.cz/3-x-30-dnu-pro-mokrady jsme obdrželi celkem 145 pozorování od 78 jednotlivců a 67 skupin. Dohromady se takto první etapy zúčastnilo 694 osob, z toho 505 dětí. Ve facebookové skupině s názvem 3x 30 dnů pro mokřady - Pochlub se, co žije v mokřadu pak přibylo dalších 60 pozorování,“ informuje Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody, který akci pořádá, a dodává: „Děkujeme všem, kteří s námi objevují život mokřadů, jenž patří klimatickou změnou mezi nejohroženější biotopy. Z naší krajiny dlouhodobě mizí a s nimi i jejich obyvatelé, mnohdy vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů. Získaná data jsou pro nás velmi cenná.“
Malí i velcí z řad široké veřejnosti mapovali pestrou plejádu vodních ploch – od zahradních jezírek, tůněk, lesních potůčků a jezírek, mokřádků v přírodních památkách, jezírek v botanických zahradách, přes obecní i lesní rybníky, potoky, až třeba po zavodněný příkop u silnice, kde skupinka dětí náhodně zpozorovala snůšku vajíček a pravidelně ji chodila kontrolovat.
Podařilo se zpozorovat 14 druhů obojživelníků z 21 žijících u nás. Různé druhy snůšek, pulce i dospělce. Z žab byly tradičně zastoupeny ropuchy (obecná a zelená) a skokani (hnědý, štíhlý, zelený, skřehotavý, krátkonohý), dále kuňky (ohnivá neboli obecná a žlutobřichá) a jedna rosnička zelená. Čolků bylo o trochu méně, i tak se podařily zaznamenat tři druhy - obecný, velký a horský. Mlok skvrnitý byl zpozorován jeden. Bohužel však také přišla hlášení o přejetých žábách, vysazených okrasných karasech na místech, kam nepatří, či odložených želvách, které zřejmě někdo už doma nechtěl … Všichni naši obojživelníci jsou na seznamu ohrožených druhů. I proto tento rok vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem obojživelníků.
„Neviděli jsme tedy (zatím?) ropuchu krátkonohou, skokana ostronosého neboli rašelinného, blatnici skvrnitou a z čolků pak dunajského, dravého, hranatého a karpatského. Tak třeba ještě přijdou… Pozorovat a sdílet s námi mohou lidé i nadále,“ dodává Petr Stýblo.
V termínu od 15. června do 14. července budou v hledáčku vážky. Třetí etapa, která proběhne na podzim od 15. září do 14. října, bude o vodních a mokřadních ptácích. Zároveň běží tři soutěže ČSOP s tematikou mokřadů – fotografická, literární a výtvarná. 3x 30 dnů pro mokřady je součástí projektu Naše mokřady v době klimatické změny. Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.
Více informací najdete na webových stránkách www.nasemokrady.cz a Facebooku nasemokrady.
Kontakt: Zuzana Kučerová, tel.: +420 731 760 872; e-mail: zuzana.kucerova@csop.cz
Fotografie k Vašemu využití najdete zde: https://eu.zonerama.com/CSOP/Album/13203652