Geneticky modifikovaná kukuřice ohrožuje motýly!
9.7.1999
PRAHA [Greenpeace]
Česká pobočka mezinárodní ekologické
organizace Greenpeace dnes vyzvala firmu Monsanto, aby v České republice
okamžitě zastavila pokusné pěstování své geneticky modifikované Bt-kukuřice.
Tato plodina připravená genetickou manipulací by totiž mohla vážně poškodit
naši přírodu a narušit životní prostředí.
Podle zjištění vědců z americké Cornellovy univerzity publikovaném v časopise Nature zabíjí pyl z Bt-kukuřice housenky amerického motýla monarchy stěhovavého (Danaus plexippus). Ekologická organizace Greenpeace ve spolupráci s entomologem D. J. Stradlingem z univerzity v britském Exeteru nyní vypracovala seznam motýlů žijících v Evropě, kteří mohou být rovněž ohroženi. Patří k nim mj. i babočka kopřivová a otakárek fenyklový.
"Námi vytvořený seznam motýlů, kteří jsou ohroženi, není pravděpodobně úplný a bude nutné jej aktualizovat. Doufáme, že entomologové na celém světě nám pomohou a provedou další nutné výzkumy," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace. |
Výzkumníci z Cornellovy univerzity ve státě New York pokusně krmili
housenky amerického motýla Danaus plexippus listy rostliny klejichy,
které posypali pylem z geneticky modifikované Bt-kukuřice. Simulovali
tak běžnou situaci v životním prostředí. Pyl z kukuřice může být větrem
zanesen i desítky metrů od pole a zachytává se na listech klejichy.
Vědci zjistili, že po čtyřech dnech uhynulo 44 procent housenek, které
se živily listy s pylem z Bt-kukuřice. Z housenek, které se živily listy
klejichy posypanými pylem z normální nemodifikované kukuřice, neuhynula
ani jedna.
"Zatím nevíme přesně, jak vážný bude dopad pěstování GM kukuřice na jednotlivé populace motýlů a kteří motýli jsou nejvíce ohroženi," varoval Hrdinka. "Je skandální, že firma Monsanto rizika vlivu Bt-kukuřice na hmyz neuvedla ve své žádosti o povolení k pěstování v České republice."
Motýl monarcha stěhovavý má domov v Americe a Africe. Příležitostně ale migruje též do Evropy. Zdá se nanejvýš pravděpodobné, že škodlivé efekty geneticky manipulované Bt-kukuřice se objeví také u dalších druhů motýlů.
Nová zjištění o možných škodlivých dopadech geneticky modifikovaných rostlin na životní prostředí vedla Evropskou unii (EU) k vyhlášení de facto moratoria na Bt-kukuřici. Ministři životního prostředí členských států EU se na mítinku v Lucemburku 24. června 1999 dohodli, že nebude povoleno komerční pěstování žádné další variety Bt-kukuřice, dokud nebude novelizována směrnice 90/220/EEC upravující uvolňování GMO do životního prostředí. Stávající směrnice dostatečně nechrání životní prostředí a zdraví lidí.
Česká pobočka Greenpeace poprvé upozornila na neodhadnutelná rizika geneticky manipulovaných plodin již v prosinci 1996, kdy její aktivisté zablokovali v Hamburku vlak vezoucí náklad Bt-kukuřice do České republiky.
Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: chrdinka@diala.greenpeace.org