Proč tak těžko? - Ohlédnutí za deseti lety od přijetí Pekingské akční platformy na 4. světové konferenci o ženách
8. 3. 2005 -
Od doby, kdy byl tento závazek členskými státy přijat, od roku 1995, uplynulo desetiletí. Proběhla celá dekáda, ve které zejména ženy a ženské organizace napjatě očekávaly, jak budou vlády své sliby prosazovat do reálného života. Zároveň nabídly svoji aktivní pomoc, při vytváření strategií i jejich realizaci. Avšak váhavý postoj charakteristický pro vlády, včetně České republiky, je doprovázen nedostatečným poskytováním zdrojů na podporu programů směřujících ke zlepšení situace žen, neschopností prosazovat pozitivní změny v praxi a nedůvěrou ve spolupráci s neziskovými organizacemi. To vše se pak odráží ve skutečné situaci žen v České republice, kdy ženy jsou stále nedostatečně zastoupeny v institucích a orgánech vytvářejících rámec životních podmínek, za stejnou práci dostanou v průměru o jednu čtvrtinu méně než muži a pokud se stanou oběťmi násilí v rodině, nemají přístup k adekvátní pomoci.
Nicméně závazek, přijatý Českou republikou přistoupením k Pekingské Deklaraci a Pekingské Akční Platformě, promítnutý do dokumentu Priority a postupy vlády ČR při prosazování rovnosti mužů a žen, znamená minimálně vyjádření politické vůle věnovat se otázkám spojeným s rovným postavením mužů a žen. Potřeba přihlásit se po deseti letech k těmto závazkům a univerzálně znovu schválit znění Pekingské platformy, je dnes stále naléhavá, ještě naléhavější je však jejich vlastní provedení do praxe.
Přeji proto všem českým ženám u příležitosti Mezinárodního dne žen, svátku solidarity žen všech zemí za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj, aby jejich vláda brala své sliby zrovnoprávnit ženy nejen na papíře, ale i ve skutečnosti, vážně.
(Autorka je předsedkyní správní rady Nadačního fondu Slovak-Czech Women's Fund - www.womensfund.cz)
Monika Ladmanová