National Geographic: Novým zdrojem energie bude možná fotosyntéza
7. 3. 2007 - PRAHA/NEW YORK [EcoMonitor]
Rostliny díky fotosyntéze získávají energii přímo ze Slunce. Toho se lidstvo už roky snaží dosáhnout pomocí solárních článků. Prostřednictvím slunečních paprsků dopadne za hodinu na Zemi tolik energie, že by to v průměru stačilo pokrýt roční spotřebu energie celého lidstva.
Avšak solární články nejsou zatím příliš účinné. Ten dosud nejefektivnější na trhu dovede převést ve využitelnou energii pouze šest procent slunečního záření, píše National Geographic. „Jinou možností je napodobit fotosyntézu, zejména štěpení vody“, říká James Barber, biochemik z Imperial College London . Štěpení vody je komplexní chemická reakce, která probíhá v listech, řasách, fytoplanktonu a dalších zelených organismech.
Rostliny využívají sluneční energii k tomu, aby rozštěpily molekulu vody na kyslík a vodík. Vzniklý kyslík pak vypouštějí do atmosféry. Vodík používají k přeměně oxidu uhličitého z atmosféry na organické molekuly, základ pro stavbu rostlinných tkání. Nejnovější výzkum odhalil strukturu fotosystému II štěpícího vodu. Porozumění této struktuře by mohlo vědcům pomoci vyrobit fotosyntézu uměle, napsal National Geographic.
"To je z chemického hlediska velice složitá záležitost a příroda ji vyřešila," řekl časopisu Gary Brudvig, biofyzikální chemik z Yale University, který se také na výzkumu fotosystému II podílel. Vodík získaný umělým štěpením vody by mohl být využíván jako palivo sám o sobě. Nebo by vědci mohli napodobovat rostliny ještě více a složit z vodíku a uhlíkatých sloučenin palivo. Ropa, zemní plyn a uhlí vznikly před miliony lety právě fotosyntézou.
Podle článku Briana Handwerka v National Geographic ze dne 5. 3. 2007
Hanka Hermová