Guardian: Environmentální organizace rozděluje odlišný názor na vedení IPCC
5. 2. 2010 - PRAHA [Econnect]
Předseda Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Rajendra Pachauri a jeho další setrvání v pozici se stali tématem poté, co vyšla najevo nepravdivá tvrzení o tání himalájských ledovců uvedená ve zprávě panelu z roku 2007. Některé organizace se obávají, že tento omyl může znamenat pokles důvěry v klimatologii a menší ochotu řešit problémy a příčiny globální změny klimatu.
Pačaurí se odmítl za tvrzení převzaté z WWF a novinového článku, že himálajské ledovce mohou do 25 let zmizet, omluvit. "Nemůžete ode mne očekávat, že budu osobně odpovědný za každé slovo v 3000 stránkové zprávě," řekl.
Podle organizace Greenpeace by nová osobnost v čele IPCC mohla obnovit důvěru v panel. Ředitel její britské pobočky, John Sauven, si myslí, že by vedení IPCC prospěl člověk s otevřenou myslí, který bude připravený zásadně přezkoumat, jak IPCC pracuje.
"Osoba ve vedení musí převést organizaci přes neklidné doby, kdy jsou vědci v hledáčku propracované kampaně dezinformací. Budou dělat chyby, každý je dělá. Můžeme Pachauriimu věřit i ve chvíli, kdy došlo k omylu? Má důvěru nejen vědecké obce, ale širší veřejnosti? To jsou stěžejní otázky, na které musí odpovědět," dodal Sauven.
Nicméně ostatní organizace Pachauriho brání a říkají, že by rezignovat neměl. Andy Atkins, ředitel Friends of the Earth v Británii, tvrdí: "Bylo by neuvěřitelné, kdyby v práci této velikosti nebyly občasné chyby. Nevidíme žádné důkazy, že Pachauri udělal něco, co by vyžadovalo jeho rezignaci."
Také Yvo de Boer, výkonný tajemník Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, stojí za Pachaurim a dodává: "Věřím, že vědecké důkazy, které jsou poskytovány IPCC, nebyly ani přes tento velmi nešťastný omyl oslabeny," řekl.
Podle článku Environmental groups split over calls for IPCC boss to resign z 5. 2. 2010.
Zdeňka Vítková