BBC: Útoky na nosorožce jsou nejhorší za posledních patnáct let
20. 7. 2009 - PRAHA [EcoMonitor]
Tato čísla byla zveřejněna na zasedání Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) v Ženevě. "Nosorožci jsou v zoufalé situaci," řekla BBC Heather Sohlová z WWF. "Tohle je nejhorší pytlácký útok za celou řadu let. Politici by se měli rozhodně postavit proti a začít okamžitě jednat," dodala.
Zprávu o nelegálním zabíjení nosorožců připravil Světový fond na ochranu přírody (WWF), Světový svaz ochrany přírody (IUCN) a organizace Traffic. "Ilegální obchod s rohy nosorožců, které se dovážejí do asijských zemí, zvyšuje množství vybíjených zvířat. Množí se důkazy o činnosti vietnamských, čínských a thajských občanů, kteří se podílejí jako zprostředkovatelé nebo dopravci a vyvážejí rohy z Afriky," říká zpráva.
Podle studie se pytláctví objevuje také v samotné Asii. Od ledna letošního roku zpráva eviduje zhruba deset zvířat zabitých v Indii a dalších sedm kusů v Nepálu. Ochránci se bojí, že úspěšné navracení zvířat do volné přírody, ke kterému v posledním desetiletí dochází, by mohlo být množstvím pytláckých útoků zcela znehodnoceno. Podle nich jsou již některé populace nosorožců ohroženy. CITES obchod s nosorožci a částmi jejich těl zcela zakazuje.
Podle článku BBC '15-year high' for rhino poaching zveřejněném na serveru BBC Online News 09. 07. 2009