Podepište petici proti jezům na Labi - do konce března
10. 3. 2004 - PRAHA [Econnect / Přátelé přírody]
Členové petičního výboru a signatáři petice se obracejí na ministry české vlády, která má v dubnu přijmout k výstavbě jezů usnesení, s žádostí, aby výstavbu jezů nepodporovali. Podle Mariana Páleníka ze sdružení Přátelé přírody, petice reaguje na uzákonění zlepšování plavebních podmínek na Labi a Vltavě jako veřejného zájmu v zákoně o vnitrozemské plavbě a zejména na únorové jednání vlády ČR.
Petice s názvem "Za zachování jedinečné přírody dolního Labe - proti výstavbě jezů v Malém Březně a Prostředním Žlebu" a obsahuje čtyři body:
1) Dolní Labe a tamní příroda jsou jedinečné. (I z pohledu EU.) Veřejný zájem i naše mezinárodní závazky na jejich ochraně a zachování pro příští generace podle nás převažují nad zájmem na zlepšování plavebních podmínek. Ať se plavba přizpůsobuje řece, ne řeka plavbě.
2) Hledejme možnosti, jak plavební podmínky zlepšovat šetrněji k přírodě. (Např. loděmi s vyšší nosností nebo s nižším ponorem.) Podporujme plavbu (zejména osobní) na českém Labi efektivněji.
3) Objem lodní dopravy se má po výstavbě jezů (tzn. nejdříve v roce 2012) zvýšit údajně o 3 milióny tun ročně - železnice podél Labe má volnou kapacitu více než 30 miliónů tun ročně - již dnes. Jezy by nás stály nejméně 7 (ale možná až 13) miliard korun - železnice nevyžaduje nové investice. Říční loď uveze 1.500 tun - vlak až 2.500 tun. Motory lodí jsou naftové - trať podél Labe elektrifikovaná. (Nákladní vlaky zde mohou jezdit rychlostí přes 100 km v hodině - lodě plují řádově pomaleji.)
4) Investujme veřejné finance efektivněji: do rozvoje vzdělávání, turistického ruchu, rekreace, ochrany životního prostředí, vědy, výzkumu, služeb, veřejné dopravy apod. Vyvarujme se poškozování přírody na dolním Labi.
"Za nejdůležitější pokládám třetí bod. Je-li volná kapacita železniční trati podél Labe již dnes 30 miliónů tun, proč investovat 10 miliard korun do zvýšení kapacity dolního Labe o necelé 2 milióny tun? Tak se správný hospodář nechová," komentuje petici Páleník a dodává.
Petici proti jezům podpořil svým členstvím v petičním výboru režisér Jan Svěrák. Kromě něj jsou členy petičního výboru představitelé řady českých ekologických organizací: Ústeckého přírodovědného klubu, Přátel přírody, Arniky, Hnutí Duha, Dětí Země, Ekologického právního servisu, Ekologické společnosti, Ochrany vod, Oživení a Zeleného kruhu; senátoři Zdeněk Bárta a Martin Mejstřík, poslankyně Táňa Fischerová, ředitel Správy Národního Parku České Švýcarsko Zdeněk Patzelt, profesor Univerzity Palackého Otakar Štěrba a předseda Strany zelených Jan Beránek.
Petici můžete podepsat také např. na některé z akcí, které pořádá Arnika v rámci svého Měsíce vody.
Petici si můžete stáhnout z internetu - např. na adrese
http://www.prateleprirody.cz/petice.rtf nebo http://labe.arnika.org/Petice-vodnidila.doc.