Ptačí oblast Boletice - Významné ptačí území roku 2006. Novinky z ptačích oblastí
18. 1. 2006 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
Krátká historie významných ptačích území roku se odvíjí od roku 2003, kdy byla jako první vyhlášena IBA Doupovské hory. Následovalo významné ptačí území Heřmanský stav – Stružka (navrhované později jako ptačí oblast Heřmanský stav – Odra – Poolzí) a nakonec IBA roku 2005 – Ptačí oblast Rožďalovické rybníky.
Vyhlášení IBA roku je vždy spojeno s informační kampaní a vydáním brožury, obsahující základní informace o historii, přírodních poměrech, flóře i fauně a dalších pamětihodnostech daného území. Nabízí možnosti, jak se místní obyvatelé mohou podílet na ochraně vybraného území, na jeho udržitelném využívání v souladu s potřebami ochrany přírody. Na vydání brožury často spolupracují jak místní a regionální občanská sdružení a iniciativy, tak i orgány státní správy a místní samosprávy. Volba IBA roku není nahodilá, odráží zpravidla potřeby ČSO upozornit veřejnost nejenom na nesporné ornitologické i další přírodní hodnoty, ale rovněž na problémy, které je nutné pro dosažení příznivého stavu těchto území řešit.
Významné ptačí území roku 2006 a stejnojmenná ptačí oblast Boletice patří se svou rozlohou 23.546 ha mezi ty větší. Byla zřízena nařízením vlády ČR č. 19/2005 a zahrnuje celý stejnojmenný vojenský újezd a ještě jej v rozsahu cca. 1600 ha přesahuje. Leží na pomezí Šumavy mezi Českým Krumlovem, Lipenskou údolní nádrží a Volary. Jde o velice cenné území, mimořádně zachovalé zejména díky omezenému hospodaření a zemědělství a naopak intenzívní vojenskou činností po desítky let. Z pěti druhů, které jsou předmětem ochrany v ptačí oblasti, tvoří většinu ptáci, žijící v lesích: jeřábek lesní (Bonasa bonasia), kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum), datlík tříprstý (Picoides tridactylus) a skřivan lesní (Lullula arborea), obývající rozsáhlejší suché lesní světliny bez vyšší vegetace. Poslední z druhů, kriticky ohrožený chřástal polní (Crex crex) naopak vyhledává otevřenou krajinu, zastoupenou zde převážně lučními společenstvy. V oblasti se však vyskytuje množství dalších zvláště chráněných, kriticky i silně ohrožených ptačích druhů.
Zájmy ochrany přírody se však v Boleticích střetávají s ambiciózními podnikatelskými záměry. Programové prohlášení Rady Jihočeského kraje si klade za cíl převedení vojenského újezdu pod veřejnou správu s cílem revitalizace celého území při současném zachování jeho přírodních hodnot. Bohužel, v přímém rozporu s podobnými prohlášeními je plánovaná výstavba rozsáhlého lyžařského střediska, podporovaná zastupiteli Jihočeského kraje. Proti tomuto záměru se zvedla značná vlna odporu zejména z řad občanských sdružení a nevládních organizací na čele se Sdružením pro záchranu prostředí Calla, které zorganizovalo úspěšnou petiční akci. Alternativou k megalomanským záměrům je varianta tzv. měkké turistiky, podporované nejenom nevládními organizacemi, ale též Armádou ČR, která iniciovala vypracování polyfunkční studie na využití vojenského újezdu, doporučující měkkou formu turistiky, soustředěnou do okrajových partií újezdu.
Slavnostní představení významného ptačího území roku 2006 se uskuteční ve spolupráci Újezdním úřadem vojenského újezdu Boletice a dalšími subjekty v sobotu 24. června.
================
Novinky z ptačích oblastí
…vyhlášením Ptačích oblastí proces naplňování Směrnice o ptácích nekončí!
Ptačí oblasti a legislativa:
Heřmanský stav-Odra-Poolzí
V roce 2004 vláda ČR zamítla návrh na vyhlášení této ptačí oblasti, aby umožnila vybudování průmyslové zóny v katastru obce Dolní Lutyně. Na tuto situaci Česká společnost ornitologická (ČSO) společně se sdružením Arnika reagovaly podáním stížnosti k Evropské komisi na postup vlády, který je v rozporu se Směrnicí 79/409/EHS o ochraně volně žijících druhů ptáků (tzv. Směrnice o ptácích). Vláda následně pověřila Ministerstvo životního prostředí ČR vytvořením alternativní verze ptačí oblasti, spočívající v redukci původně navrhované plochy i samotného předmětu ochrany. Z navrhovaných čtyř druhů ptáků z přílohy I zmíněné směrnice byl vyjmut moták pochop (Circus aeruginosus).
Pro další vývoj stížnosti bude rozhodující závěr února, kdy Evropská komise rozhodne, zda bude postoupena Evropskému soudnímu dvoru.
Komárov
Ptačí oblast Komárov sice byla vládním nařízením č. 679/2004 vyhlášena, ovšem v účelově změněných hranicích a v redukované podobě tak, aby umožnila vedení rychlostní komunikace R35 po její západní hranici. Takový postup je ovšem nepřípustný. Zmíněná směrnice ukládá členským státům povinnost řídit se při vymezování ptačích oblastí výhradně vědeckými kriterii. Zájmy ekonomické a politické nesmí být v této fázi zájmům odborným nadřazovány. Mohou být posuzovány teprve následně podle článku 6 Směrnice 92/43/EHS o ochraně evropsky významných stanovišť. Právě odchylný postup vlády ČR byl pro ČSO důvodem podání další stížnost k Evropské komisi.
Také tuto stížnost, bude-li shledána důvodnou, postoupí EK ve shodném termínu Evropskému soudnímu dvoru.
Českobudějovické rybníky a Dehtář
Projednání návrhů obou ptačích oblastí vláda ČR v roce 2004 odložila pro údajné rozpory mezi resorty životního prostředí a zemědělství. Ačkoli Směrnice 79/409/EHS ukládá členským státům povinnost vyhlásit ptačí oblasti nejpozději k datu vstupu do unie, nebyly zmíněné návrhy ani po téměř dvou letech vládou projednány.
V závěru loňského roku ČSO apelovala na předsedu vlády i ministra životního prostředí, aby urychleně návrhy na jednání vlády předložili, ale dostalo se nám pouze ujištění, že resort životního prostředí nadále hledá cesty k odstranění rozporů s ministerstvem zemědělství.
V současné době proto ČSO shromažďuje podklady pro další stížnost k Evropské komisi …
Ohrožení vyhlášených ptačích oblastí
Ptačí oblast Boletice – plánovaná výstavba lyžařského areálu (viz Významné ptačí území (IBA) roku 2006).
Ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví – plány na výstavbu rychlostní komunikace R55, protínající od severu k jihu ptačí oblasti, přímo ohrožují nejpočetnější populaci lelka lesního (Caprimulgus europaeus) a skřivana lesního (Lulula arborea) v zemi.
Ptačí oblasti Novodomské rašeliniště – Kovářská a Východní Krušné hory – plány na vybudování větrných elektráren mohou ohrozit jedna z posledních tokanišť tetřívka obecného (Tetrao tetrix).
Lucie Hošková