Všestranně užitečné centrum pomáhá handicapovaným
10. 11. 2003 - FRÝDEK-MÍSTEK [Můžeš]
Sportovní klub vozíčkářů Frýdek-Místek – to není jen vyplnění volného času tělesně postižených lidí z regionu a překonávání sama sebe prostřednictvím sportu.Takřka před dvěma léty se zde zrodila myšlenka vytvořit ve Frýdku-Místku centrum, které by všem zdravotně postiženým umožňovalo využívat služeb pro ně určených "pod jednou střechou". Nyní jsou frýdečtí občané svědky realizace tohoto projektu.
První, kdo byl s touto myšlenkou, projektem seznámen, bylo samotné město Frýdek-Místek. Během několika týdnů byly poskytnuty přízemní prostory bývalého hotelového domu, ve kterém právě probíhala rozsáhlá rekonstrukce. Díky tomu bylo možno všechny prostory přizpůsobit téměř na míru zamýšlených projektů a upravit je tak, aby je mohli využívat i osoby s nejtěžším postižením. Výsledkem je i zcela bezbariérové sociální zařízení včetně sprchového koutu, bezbariérový vstup a několik míst vyhrazených pro automobily označené znakem vozíčkáře.
První začala fungovat služba osobní asistence, kterou jako jedinou v nově vznikajícím centru neorganizuje Sportovní klub vozíčkářů Frýdek-Místek, nýbrž společnost Podané ruce, a to prostřednictvím projektu OsA Frýdek-Místek. Rovněž začala úzká spolupráce s firmou API CZ, s. r. o., která klientům prostřednictvím svých produktů umožňuje svobodu pohybu. Produktem je ruční řízení a další úpravy automobilů, bez kterých se žádný tělesně postižený motorista-řidič neobejde. Novinkou současnosti je podepsání smlouvy firmy API CZ, s. r. o., s leasingovou společností na financovaní automobilů.
Kromě toho centrum bude nabízet nejen služby, ale i poskytovat příležitosti pro pracovní uplatnění. Téměř všichni zaměstnanci by měli být z řad uchazečů o zaměstnání se změněnou pracovní schopností, popřípadě se ZPS s TZP. Ve třetím čtvrtletí roku 2002 se podařilo vybavit a zprovoznit Centrum pro opravy mechanických a elektrických invalidních vozíků včetně speciálních sportovních. Servisním technikem se stal jeden ze členů Sportovního klubu vozíčkářů Frýdek-Místek.
Díky finančnímu daru města Frýdek-Místek byla na počátku letošního roku vybavena potřebným nábytkem a koberci místnost určená k realizaci projektu Studovna. Tento projekt má hendikepovaným umožnit kvalifikaci, případně rekvalifikaci, a tím i zvýšení ceny na trhu práce (věřte, že tento slovní obrat taky nemám zrovna v oblibě). Dalším cílem je zajištění svobodného přístupu k informacím, a to prostřednictvím v současnosti velmi oblíbeného média – internetu. Studovna je vybavena počítači. Ty, a to včetně softwarového vybavení, umožnil zakoupit finanční dar Nadace Charty 77 – projekt Počítače proti bariérám. Proto již centrum může všem zájemcům z řad hendikepovaných nabídnout počítačový kurz dle individuálních potřeb.
Samozřejmostí, kterou všem příchozím centrum poskytuje, jsou služby poradenské. Oblastmi, ve kterých se snažíme poradit a pomoci, jsou – sporty tělesně postižených, rehabilitační a kompenzační pomůcky, úpravy motorových vozidel. Zodpovědět se snažíme i otázky týkající se sociálně právní oblasti a sociálních služeb pro hendikepované.
Před realizací stojí projekt Alternativní dopravy imobilních osob, který umožní – jako již v některých dalších městech České republiky – přepravu zdravotně postižených, a to i dětí.
Jana Rozehnalová, Místopředsedkyně SKV F-M