USA: Naplňování lidských práv v ČR lepší, některé problémy trvají
2. 3. 2005 - PRAHA [Radio Praha]
Česká republika respektuje lidská práva a občanské svobody, úsilí o prosazování práva je efektivní a vláda a parlament přijímají kroky ke zlepšení situace menšin, zejména Romů. Přesto ovšem některé problémy přetrvávají. Vyplývá to z třináctistránkové pasáže, které v pondělí věnovala ČR výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě.
České úřady v reakci na zprávu přiznávají, že v otázce efektivity soudnictví či postavení Romů není situace v České republice stále ideální. Přes viditelná zlepšení se občas projevují některé nedostatky, jako je nepřiměřené použití síly bezpečnostních složek, případy korupce ve veřejných službách a policii, diskriminace žen v zaměstnání, násilí vůči ženám a dětem, problémy kolem příhraniční prostituce a pomalá integrace Romů.
Romská populace odhadovaná v americké zprávě na 150.000 až 175.000 občanů je vystavena nepoměrně vyšší chudobě, nezaměstnanosti, etnickému násilí, diskriminaci, negramotnosti a nemocem. Vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek ČTK řekl, že klíčovým úkolem je zvýšit zaměstnanost Romů. Dobrou zprávou podle něj je zvyšující se úroveň vzdělanosti romské menšiny a tvrdší postup policie vůči ultrapravicovým extremistům. Nejčastějšími pachateli rasového násilí jsou právě členové hnutí skinheads.
V části věnované postavení žen dokument upozorňuje na průměrný výdělek žen, který je ve srovnání s muži o čtvrtinu nižší, na vyšší nezaměstnanost žen a na jejich nižší zastoupení v řídicích funkcích. Podle údajů české akademie věd má 59 procent žen zkušenost s domácím násilím. S odkazem na Fond ohrožených dětí zpráva uvádí, že v ČR je 20.000 až 40.000 dětí vystaveno tělesnému, duševnímu nebo sexuálnímu týrání a že v důsledku domácího násilí ročně zemře 50 dětí.
Problémy uznává i české ministerstvo vnitra. "Zpráva o dodržování lidských práv celkem věrně odráží situaci v České republice," stojí ve vyjádření, které ČTK zaslal tiskový odbor ministerstva. Podle něj je však v dokumentu řada nepřesností, například tvrzení o použití policejního násilí jsou přehnaná, tvrdí stanovisko. Nesedí prý ani některé údaje o počtu případů domácího násilí.