Obmudsman: Používání kamer a odposlechů ve výchovných ústavech je nezákonné
7. 5. 2003 - BRNO [Econnect]
Ze všech výchovných ústavů mají zmizet kamery a odposlechy, kterými jsou chovanci sledováni. Život lidí v "polepšovnách" sledují kamery ve třetině ústavů, ve dvou je instalováno navíc i odposlouchávací zařízení. Veřejný ochránce práv takový stav považuje za nezákonný a bude po ministerstvu školství požadovat, aby se sledovací systémy nepoužívaly. "Vychovatelé by neměli děti sledovat. Monitory by měla nahradit větší individuální péče," uvedla zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.
V České republice je zhruba 1500 dětí a dospívajících umístěno do celkem 49 výchovných ústavů; v šestnácti z těchto zařízení jsou kamery, jak vyplývá z podkladů, které získala kancelář ombudsmana od ministerstva školství. Podle mluvčí ministerstva školství Hany Vítkové nejsou kamery instalovány nikde, kde by to narušovalo soukromí. Přesto už ministerstvo nařídilo odstranění kamer z ložnic v jednom soukromém výchovném ústavu na Znojemsku, stejně tak odposlechů zabudovaných ve stěnách – a to i navzdory poněkud svéráznému stanovisku šéfa tohoto ústavu: "Poctivému kamery nevadí."
Ministerstvo školství ovšem nechce v odstraňování kamer dále pokračovat. Řídí se posudkem Ústavu státu a práva Akademie věd – posudek tvrdí, že instalace kamer v polepšovnách neporušuje Listinu lidských práv a svobod, a doporučuje nechat kamery ve všech místnostech: "Z právního hlediska není rozdíl mezi sledováním cestujících v metru a dětí ve výchovném ústavu," argumentuje se v posudku.
"Zatímco ministryně na základě stanoviska z Akademie věd rozhodla, že nebude nařizovat odstranění kamer, podle nás je ústav domovem pro děti, tudíž zde mají právo na soukromí," oponuje Anna Šabatová. Opírá se o stanovisko vyjádřené v posudku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně – podle toho je instalace odposlechů a kamer protiústavní.
Kamery mají podle ministerstva školství zaručit větší bezpečí chovancům i vychovatelům, proto nařídit úplné odstranění sledovací techniky odmítá. Veřejný ochránce práv Otakar Motejl údajně s takovým postojem ministerstva počítal – jedním z dalších kroků bude proto oslovení vlády.