Padesát českých rodin přivítalo cizince
19. 11. 2007 - PRAHA [Radio Praha / Econnect]
Sdružení Slovo 21 zprostředkovává obdobné obědy již čtvrtým rokem. Tuto neděli uvítalo hosty padesát rodin z celé země.
Matějkovi projeli řadu zemí a byli vždy velmi rádi, když se jim tam podařilo navštívit nějakou rodinu a zjistit, jak lidé žijí. Rozhodli se zapojit se do projektu Rodina od vedle a sami ukázat někomu, jak žije česká rodina a nejen to. Mají v úmyslu setkávat se s Aminou častěji.
Rodiny byly do projektu Rodina od vedle vybírány podle kritérií, které měly zajistit co nejvíce společných bodů - věk, profese, zaměstnání, počet a věk dětí, místo bydliště a zájmy - tak, aby zúčastnění během oběda nalezli co nejvíce společných témat k rozhovoru a mohli navázat vztah, který by mohl úspěšně pokračovat i v budoucnu.
Setkání českých rodin a rodin cizinců předcházelo v červnu tohoto roku Multikulturní setkání v Praze, po něm následovaly a do konce trvání projektu, tedy června 2008, budou následovat další setkání na regionální úrovni. V rámci nich budou prezentovány zejména jak kultury cizinců žijících v České republice, tak také česká kultura a to prostřednictvím hudebních a jiných vystoupení. Smyslem těchto setkání je zejména zpřístupnění výměny zkušeností, nových poznatků a informací týkajících se společného života českých rodin a rodin cizinců v konkrétním kraji.
Vedle setkání rodin a multikulturních setkání patří mezi aktivity projektu Rodina od vedle také vydání bulletinu pro cizince a o cizincích. Tento bulletin, který bude vydán v červnu příštího roku, bude cizince informovat o normách a podmínkách týkajících se jejich právního, sociálního a kulturního postavení v České republice a o programech a projektech vládních institucí a nevládních organizací v oblasti integrace, českou veřejnost pak o životě cizinců v ČR a jejich aktivitách, což by mělo přispět ke zlepšení vzájemných vztahů.
Občanské sdružení Slovo 21, které společné obědy rodin koordinuje, bylo založeno v roce 1999 v Praze a v současné době realizuje projekty vzdělávací, kulturní, mediální i projekty týkající se zvyšování veřejné informovanosti, především romské projekty a projekty týkající se integrace cizinců žijících v České republice. Základními cíli sdružení jsou zejména boj proti rasismu a xenofobii, ochrana lidských práv, budování tolerance vůči minoritám, podpora vzdělávání a integrace menšin. Slovo 21 spolupracuje se státními i nevládními organizacemi a institucemi z České republiky a zahraničí.