U prezidenta o Boleticích a Smrčině
5. 4. 2004 - PRAHA [Econnect / Calla]
Záměrem prezidenta Václava Klause, který je známý jako zanícený lyžař, bylo zprostředkovat diskusi mezi ochránci přírody a podnikateli, kteří usilují o výstavbu lyžařského areálu na šumavské Smrčině a pomoci kraji. Hlavním tématem jednání se nakonec staly Boletice, v případě Smrčiny je téměř vyloučeno, že by se sjezdovkami v unikátním pralese ministerstvo životního prostředí někdy souhlasilo.
Pralesovitý komplex Smrčiny je součástí I. zóny Národního parku Šumava a patří k nejcennějším na Šumavě. Jak uvedl ředitel NP Šumava Alois Pavlíčko pro ČTK, srovnatelené se Smrčinou jsou podle něj na Šumavě pouze tři lokality - lesy ve vojenském prostoru Boletice, pralesovitá formace Medvědice na Stožci a Boubínský prales. Ve vojenském prostoru Boletice dosavadní odborné výsledky přírodovědných průzkumů ukazují na výskyt nejvzácnějších chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. "Plným právem je tedy území Boletic, donedávna prezentované jako "zdevastované vojenské území", navrhováno k ochraně v rámci soustavy NATURA 2000. Je proto nepochopitelné a neodůvodnitelné, aby se povyšoval veřejný zájem privátních podnikatelských projektů zaštítěných rozvojovými programy nad zájmem ochrany přírody. V době, kdy vstupujeme do Evropské unie s výjimečnou devizou - unikátní přírodou, jsou zlehčovány výsledky vědecko odborných průzkumů ještě před tím, než byl stanoven způsob jejich ochrany", uvedl Vladimír Molek ze sdružení CALLA.
Ekologové se staví proti sjezdovkám na Smrčině a Chlumu od počátku. Například petici proti záměru vybudovat na Smrčině lyžařský areál a lanovou dráhu podpořilo v roce 2001 celkem 1697 občanů, dalších 16 000 podpisů získaly nevládní organizace pod petici odmítající odtržení vzácných částí Šumavského národního parku, související mimo jiné i s prosazovanou stavbou sjezdovek.
Podle návrhů vyhlášek tzv. ptačích oblastí vyhlašovaných v rámci soustavy NATURA 2000 se nejedná o "uzavření území a regionu", ale o jeho citlivé využívání a hospodaření v něm; podobně budou posuzovány návrhy na ochranu stanovišť. V obou případech bude mít prioritu k přírodě šetrné hospodaření a měkká turistika. Navrhované lyžařské areály s řadou navazujících staveb však, jak upozorňují ochránci přírody, šetrným využíváním území nejsou.
Ministr životního prostředí Ambrozek na jednání připustil, že by se v Boleticích lyžovat mohlo, upozornil však, že je zde jeden velký problém: vyčištění areálu od vojenské munice (cca 35 km čtverečních) by stálo čtvrt miliardy korun a trvalo šest let. O možném využití Boletic bude nyní jednat společná komise složená ze zástupců kraje a obou ministerstev.