V neděli se u nás a stovce dalších zemí uskuteční Pochod proti hladu
17. 5. 2006 - PRAHA [Econnect]
-foto World Food Programme-
Smyslem pražské akce je získat finanční prostředky pro projekt Škola za jídlo, který organizuje občanské sdružení Vara. Z projektu bude zajištěno vzdělání a potrava pro hladovějící děti v Tanzánii a v Afghánistánu. "V jižním Afghánistánu se po posledních záplavách stalo uprchlíky dva miliony lidí. Vláda nyní usiluje o rozpuštění uprchlických táborů a od 1. dubna neumožňuje rozdělování potravin v těchto táborech. Za získané peníze chceme nakoupit stany, které budou po nezbytnou dobu nahrazovat chybějící školní budovy, a potraviny pro ulehčení situace postižených rodin" řekl David Šifra ze sdružení Vara. V Afghánistánu se účastní školní docházky pouze asi 15% dětí a z toho 80% výuky probíhá pod širým nebem. Podíl na tom má mimo jiné zažitá diskriminace pohlaví, a tak humanitární organizace přesvědčují otce, aby své dcery posílali do školy, za což jim dávají dva litry oleje týdně.
Finanční příspěvky je možné zasílat na sbírkové konto 11 26 11 26 / 0300 nebo pomocí DMS zprávy ve tvaru DMS PROTIHLADU na číslo 87777. Přímo na akci je možné poskytnout hotovost nebo si zakoupit benefiční předměty.
Světový potravinový program (WFP) Organizace spojených národů pomáhá potravinovou pomocí při všech závažných humanitárních katastrofách a loni tak rozdělilo 3 miliardy dolarů. Letošní Pochod proti hladu proběhne ve 111 zemích světa. Výtěžek z celé akce loni představoval asi dvaapůl milionu euro, což umožnilo roční vzdělání a jídlo pro 70 tisíc dětí. V České republice se na akci vybralo 300 tisíc korun a letos organizátoři počítají s překonáním částky půl milionu.
Registrace začíná v 9 hodin na Letenské pláni a po úvodním slovu se účastníci vydají na zhruba pětikilometrový pochod. Trasa je naplánována jako zajímavá procházka po pražských památkách přes Staré Město, Malou Stranu a Pražský hrad.
Po příchodu účastníků zpět na Letnou bude až do pozdních večerních hodin následovat bohatý kulturní program. Na Letenské pláni se vystřídá 25 skupin pestré směsi hudebních žánrů a čtyři divadelní představení, z nichž jedno uvede soubor autentických pražských bezdomovců. Mezi známé vystupující patří například Pod Černý vrch, Sestry Steinovy nebo Posmrtné zkušenosti. Ze zemí, jichž se akce bezprostředně týká, se mohou návštěvníci setkat s DJ Buramo ze Senegalu. K nabídce patří také promítání filmů českých dokumentaristů na téma života v chudých zemích a informační stánky neziskových organizací. Rodiny s dětmi mohou využít dětský koutek a další atrakce.
Proběhnou takzvané nefér hry, které demonstrují situaci chudých zemí. Například fotbalové utkání, kde na jedné straně hřiště bude chybět branka, představuje dopad zemědělských dotací.
Na akci se podílí soukromý sektor, zejména přepravní a logistická firma TNT, která je partnerem od roku 2002. Zástupce společnosti Petr Zháněl vysvětlil osobní pocity a důvody k podpoře: "Mám patnáct kilo nadváhy a údaje o hladovění v rozvojových zemích mne šokují. Jako zástupce přepravní firmy jsem v těchto zemích pobýval a pochopil jsem, že jsou to lidi jako já. Mohl jsem se narodit o pár tisíc kilometrů vedle a byl bych na tom stejně."
Do příprav a průběhu akce jsou zapojeni dobrovolníci, kterých je letos kolem tří stovek. Zhruba polovinu tvoří umělci, z nichž všichni vystupují bez nároku na honorář, a někteří navíc i přispějí na sbírku. Dobrovolníků ve stabilním organizačním týmu je kolem čtyřiceti. Sdružení Vara také vítá dobrovolníky pro průběžnou spolupráci, vítáni jsou například učitelé, kteří mohou pomoci s organizováním přednášek na školách.
Akci veřejně podpořilo také několik politiků. Poslankyně Evropského parlamentu Jana Hybášková se hodlá pochodu osobně zúčastnit, což zdůvodnila slovy: "800 milionů chudých, 56 milionů hladovějících, 80 nejchudších zemí světa jsou stejně problémem Čechů a Moravanů, jako všech ostatních národů ve světě světla."