Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Petice za odvolání ředitele NBÚ ing. Tomáše Kadlece

9.3.2003
PRAHA [Růžový panter o.s., odhalování korupce ve veřejné správě]
Autor: Iveta Jordanová, Růžový panter o.s.

Petice podporující odvolání ředitele Národního bezpečnostního úřadu ing. Tomáše Kadlece

My, níže podepsaní občané České republiky jsme názoru, že Národní bezpečnostní úřad úmyslně znevažuje smysl Hlavy II. čl. 13 Listiny základních práv a svobod jako součásti ústavního pořádku České republiky (citace: "Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, který stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením"), z důvodu zjištění alarmujících okolností souvisejících s prováděním bezpečnostních prověrek Národním bezpečnostním úřadem u společnosti Český telecom a.s.

Vzhledem k faktu, že společnost Český Telecom a.s. tuto prověrku získala a takto prověřeni musí být, a to především, i pracovníci bezpečnostního úseku této společnosti, zajišťující odborný dohled při provádění odposlechů telefonních hovorů Policií ČR a zpravodajskými službami a mající k odposlouchávaným telefonním číslům přístup, jsme velmi znepokojeni zjištěním skutečnosti, že šéfem tohoto bezpečnostního úseku je ing. Tomáš Boubelík, který do této společnosti nastoupil již před rokem 89 z armády, s úkolem dohlížet na spolupráci s tehdejšími vojenskými tajnými službami. Dalším pracovníkem tohoto úseku je Lubomír Hrnčíř, bývalý voják a jeho předchůdcem byl na stejném postu dr. Janáček, bývalý politruk u pohraniční stráže. Mezi spolupracovníky bezpečnostního úseku patří i další osoby, které byly konfidenty STB, jako např. Jiří Suk, agent, s krycím jménem Souček.

Požadujeme proto okamžité odvolání ředitele Národního bezpečnostního úřadu Tomáše Kadlece pro nedůvěryhodnost z výše uvedených důvodů a v zájmu zachování principů a etických norem demokratického právního státu.

Ředitel NBÚ musí být nekompromisně za podobné excesy zodpovědný a dle našeho názoru je nepřípustné, aby na bezpečnostním úseku jakékoli společnosti provozující telekomunikační služby vznikla takováto kumulace osob spojených tak úzce s totalitním komunistickým režimem.

Dále požadujeme promptní vykonání bezpečnostních prověrek v potřebném rozsahu Národním bezpečnostním úřadem pod novým vedením u společnosti Český Telecom a.s.

za petiční výbor
Iveta Jordanová
Růžový panter o.s.

petici sestavila
nevládní nezisková organizace
Růžový panter o.s.
odhalování korupce ve veřejné správě
P.O. BOX 16A, 268 01 Hořovice
petiční výbor zastupuje:
Iveta Jordanová
Součástí podpisového archu je text petice.

==================================
ing. Tomáš Kadlec
ředitel Národního bezpečnostního úřadu

BIS získala v létě 2001 povolení soudu k odposlechu Tomáše Kadlece v souvislosti s podezřením, že Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) manipuluje s bezpečnostními prověrkami a v souvislosti s podezřelými kontakty bezpečnostního ředitele NBÚ, blízkého spolupracovníka Kadlece, Martina Hejla, na finančního podvodníka sledovaného Službou pro odhalování korupce (SPOK) Františka Mrázka, osobu napojenou na organizovaný zločin.

Hejl se s Mrázkem stýkal nejméně od roku 1995 a 10. února 1999 navštívil tehdejšího ředitele Služby pro odhalování korupce Evžena Šírka a zajímal se o plánovaný zásah v České spořitelně, který byl plánován kvůli miliardovým podvodům v tomto peněžním ústavu o týden později. Skupina podnikatelů napojená na Mrázka získala ve spořitelně mnohamiliónové úvěry, které nakonec měly skončit v Mrázkově firmě IC jako nedobytné. SPOK vedl na Mrázka speciální spis "Centrála". Evžena Šírka během přípravné fáze razie obvinil Úřad vyšetřování z trestného činu ohrožování utajovaných skutečností, protože se napojoval ze svého domácího počítače do počítače služebního. Podle MF dnes upozornila na konání Šírka Inspekce ministra vnitra, se kterou údajně byli Hejl a Mrázek spojeni.

Ředitel NBÚ Kadlec se k případu odmítl vyjádřit a nikdo nevysvětlil, jak je možné, že se do celého případu bez jakékoli příslušnosti zapojil představitel NBÚ. Šírek poté musel místo ředitele SPOK opustit, neboť nezískal po incidentu bezpečnostní prověrku NBÚ. Zásah ve spořitelně se nerealizoval, není známo proč. V ČT se následně Kadlec vyjádřil, že všechny informace v tisku o Martinu Hejlovi považuje za výmysly. Hejl nakonec opustil NBÚ, Kadlec nikoli. Hejl se údajně pyšnil ve své dřívější pracovně v NBÚ portrétem Felixe Dzerzinského, zakladatele stalinské tajné služby ČEKA, který měl na svědomí tisíce lidských životů a vykládal návštěvám, že je to člověk, kterého si váží.

Zajímavým způsobem je s touto aférou spojen i případ bývalého náměstka policejního prezidenta Václava Jakubíka.
Václav Jakubík je absolventem Vysoké školy SNB a před rokem 1989 pracoval jako dozorce ve věznici. Po listopadu 1989 prošel prověrkami a pracoval jako šéf speciálního odboru Úřadu vyšetřování zabývajícího se organizovaným zločinem. Na konci roku 1999 odešel od policie a začal podnikat s bývalým komunistickým rozvědčíkem Miroslavem Čemusem, se kterým byl spolumajitelem ekonomicko poradenské firmy Euro trustte Investigations. Jakubík sdělil, že během podnikání o Čemusových kontaktech a jeho obchodních partnerech napojených na ruský organizovaný zločin nic nevěděl. V dubnu 2000, po uvedení Stanislava Grosse do funkce ministra vnitra, se stal náměstkem policejního prezidenta, odpovědným za útvary bojující s organizovaným zločinem. 20 měsíců mu však chyběla bezpečnostní prověrka a ve funkci mohl zůstat pouze díky neustále udělovaným výjímkám. Po útoku 11. září 2001 v USA se nemohl zúčastnit jednání krizového štábu ministra vnitra, neboť proti účasti neprověřeného policisty protestovaly americké tajné služby. V prosinci 2001 prověrku NBÚ na 2. stupeň "tajné" dostal. Bývalá pracovnice NBÚ Jitka Šmídová v březnu oznámila, že Jakubíka nechtěla prověřit, ale ředitel NBÚ Kadlec její rozhodnutí změnil. Šmídová NBÚ opustila.

Václav Jakubík nechal v létě 2001, tedy v době, kdy vyšlo najevo, že BIS odposlouchávala Kadlece, vykonat kontrolu policejních odposlechů, bez vědomí policejního prezidenta a ředitele zvláštního policejního útvaru, který má odposlechy na starosti. Jakubík nařídil tuto kontrolu na základě vlastního trestního oznámení.
K 30. červnu 2002 byl Jakubík na vlastní žádost uvolněn z funkce a nastoupil na místo policejního ředitele v Mostě.

Karel Srba
t.č. ve vazbě v řízení před soudem, obžalován mj. z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové.
Kadlec v červenci 2002 tvrdil, že Srba nemá bezpečnostní prověrku. Podle ředitele tiskového odboru ministerstva zahraničí Karla Borůvky však Srba pracoval na ministerstvu zahraničí od roku 1998. Byl vrchním ředitelem administrativní sekce a od října působil jako generální sekretář ministerstva. Bezpečnostní prověrky na ministerstvu se konaly od roku 1999, musel tedy touto prověrkou projít i Srba. Mluvčí NBÚ Alena Čechová tvrdí, že bezpečnostní prověrka Karla Srby byla zastavena 14. 6. 2001 v jejím průběhu na žádost ministerstva zahraničních věcí. Srba opustil resort v březnu 2001. Srbu doporučil tehdejšímu ministru zahraničí Kavanovi Miloslav Šlouf.

Český Telecom a.s.
Společnost Český Telecom a.s. získala bezpečnostní prověrku NBÚ. Takto prověřeni musí být, a to především, i pracovníci bezpečnostního úseku této společnosti, zajišťující odborný dohled při provádění odposlechů telefonních hovorů Policií ČR a zpravodajskými službami a mající k odposlouchávaným telefonním číslům přístup. Šéfem tohoto bezpečnostního úseku je ing. Tomáš Boubelík, který do této společnosti nastoupil již před rokem 89 z armády, s úkolem dohlížet na spolupráci s tehdejšími vojenskými tajnými službami. Dalším pracovníkem tohoto úseku je Lubomír Hrnčíř, bývalý voják a jeho předchůdcem byl na stejném postu dr. Janáček, bývalý politruk u pohraniční stráže. Mezi spolupracovníky bezpečnostního úseku patří i další osoby, které byly konfidenty STB, jako např. Jiří Suk, agent, s krycím jménem Souček.


Na základě výše uvedených skutečností společnost Růžový panter usuzuje, že NBÚ a jeho řízení a kontrola se nachází v katastrofálním stavu a jeho fungování vyžaduje okamžité důsledné systémové změny, které budou v souladu se systémy EU a NATO a především v souladu s principy demokratického právního státu.
Vyzýváme proto Vládu ČR a Parlament ČR k urychlenému jednání.


(Tento text není součástí petice, bude však zaslán Vládě ČR jako doprovodný text za naši společnost.)

================================
V pátek 7. 3. 2003 zprávu vydala ČTK:

Petice žádá odvolání šéfa NBÚ kvůli prověrkám pro Český Telecom

PRAHA 7. března (ČTK) - Občanské sdružení Růžový panter, které se zabývá případy korupce ve veřejné správě, požaduje odvolání ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáše Kadlece. Tvrdí, že jeho úřad udělil bezpečnostnímu úseku společnosti Český Telecom prověrku, přestože v něm podle sdružení pracují někdejší spolupracovníci Státní bezpečností (StB) či osoby jinak spojené s bývalým komunistickým režimem. Kadlec i zástupci Českého Telecomu ale nařčení odmítají.

Sdružení své námitky shrnulo v prohlášení, jež chce spolu s podpisy občanů předložit vládě i parlamentu, informovala dnes ČTK členka petičního výboru Iveta Jordanová. Organizaci se podle ní například nelíbí, že v bezpečnostním úseku Českého Telecomu působí Tomáš Boubelík, jenž podle Růžového pantera dohlížel před rokem 1989 na spolupráci s tehdejšími vojenskými tajnými službami, a dále bývalý voják Lubomír Hrnčíř či Jiří Suk, který byl podle sdružení agentem StB s krycím jménem Souček.

"Je nepřípustné, aby v bezpečnostním úseku jakékoli společnosti provozující telekomunikační služby vznikla takováto kumulace osob spojených tak úzce s totalitním komunistickým režimem," tvrdí autoři petice. Poukazují přitom na to, že úkolem pracovníků úseku je například asistence při policejních odposleších telefonních hovorů.

"Neexistuje žádný případ, kdy někdo prošel bezpečnostní prověrkou v případě, že byl vědomým a aktivním konfidentem StB," reagoval na výzvu Kadlec. ČTK řekl, že její organizátoři by si měli nejprve opatřit hodnověrné důkazy a pak teprve činit podobná prohlášení. Rovněž mluvčí českého Telecomu Vladan Crha nepokládá obvinění za opodstatněné. "Všichni pracovníci, kteří mají styk s určitými údaji, musejí být prověřeni na určitý stupeň. Pokud má někdo výhrady k tomu, jakým způsobem NBÚ někoho prověřuje, tak je to jistě jeho názor, na který má právo," uvedl mluvčí.
khj jpt


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz