Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ombudsman: ve Střešovicích se staví bez povolení, Stavební úřad Prahy 6 porušil zákon

10.3.2003
PRAHA [Dobročinný spolek medáků ve Střešovicích]
Autor: Tereza Budková, tel: +420 608 135 589

Ve starých Střešovicích se staví bez platného povolení. Zjistil to veřejný ochránce práv Otakar Motejl na základě podnětu Dobročinného spolku Medáků. Ze závěrů šetření vyplývá, že stavební úřad Prahy 6 porušil při stavebním řízení zákon hned dvakrát. Problematický dům je přitom dnes již z poloviny hotový. Medáci a řada místních obyvatel se stavbou nesouhlasí, protože poškozuje ráz starých Střešovic a zastiňuje okolní parcely. V lokalitě jde přitom nejméně o pátý případ stavby bez povolení za uplynulých šest let. Za špatnou práci nebyl na stavebním úřadě pravděpodobně nikdy nikdo postižen.

“Od roku 1998 se věnujeme dokumentaci starých Střešovic a sledujeme demolice a nové stavby, které zde vznikají,” říká mluvčí Spolku Medáků Tereza Budková. “Za tu dobu se v této enklávě postavilo bez platného povolení nejméně pět objektů. Jsou v nich luxusní nájemní byty, kde měsíční nájemné přesahuje i sto tisíc korun. Všechny stavby byly dodatečně legalizovány.” Spolek Medáků se jako účastník stavebních řízení snažil prosazovat citlivější výstavbu, která by vycházela z místních podmínek a respektovala historický ráz bývalé vesnice. “Naše argumenty nebral stavební úřad nikdy vážně. V žádném z desítek řízení, kterých jsme se účastnili, nezohlednil ani jedinou z našich připomínek,” dodává Budková.

Objekt, jímž se nyní zabýval ombudsman Motejl, vyrůstá v ulici Nad hradním vodojemem. Na parcele o velikosti necelých 10 x 20 metrů vznikají dva domy, jeden z nich má mít dokonce čtyři podlaží. “Jde o jakousi věž, která je pochopitelná snad jedině v souvislosti s vysokou cenou zdejších pozemků. V okolní zástavbě většinou jednopodlažních domků je to naprosto nesmyslné,” vysvětluje Tereza Budková. Medáci tvrdí, že převýšení hladiny zástavby je nebezpečný precedent. Stejně vysoké domy by totiž mohli chtít stavět i majitelé okolních volných pozemků a ráz starých Střešovic by se tak zcela zničil.

V paradoxní situaci se ocitli majitelé blízkého domku v ulici Pod Bateriemi. Domek, ačkoliv stojí na zhruba sedmimetrové terénní vlně (“o ulici výše na kopci”), by byl čtyřpodlažní novostavbou zastíněn. Domek je přitom jednou z nejzachovalejších památek zdejší původní architektury. Současní majitelé jej odkoupili od pražského magistrátu za velmi přísných podmínek: Museli zajistit historickou rekonstrukci a teprve po jejím schválení získali vlastnická práva. Domek má výraznou siluetu a je viditelný ze širšího okolí. Nákladná rekonstrukce teď může přijít vniveč.



Příloha:

Staré Střešovice – za komunistů asanace, po převratu černé stavby a podnikatelské baroko

Staré Střešovice byly v 70. letech 20. století částečně zbourány, protože se zde měly stavět rezidence a ambasády spřátelených socialistických zemí. Většina obyvatel byla přesídlena na nově vznikající sídliště. Po politickém převratu vrátil pražský magistrát část zbylých domů zpět původním majitelům, většina se však již nevrátila. V roce 1996 začal magistrát prodávat některé domky a parcely novým majitelům v obálkových soutěžích. Podmínkou byla rekonstrukce původních objektů nebo výstavba architektonicky kvalitních novostaveb, které doplní historickou zástavbu. Jak se později ukázalo, většina lukrativních pozemků skočila v rukou jedné skupiny spekulantů.

Pro novou výstavbu ve starých Střešovicích byla v rozmezí let 1992 – 1995 zpracovávána urbanistická studie, která určuje maximální možnou míru zastavění jednotlivých pozemků, výšku budov, jejich objem a členění. Uplatòování studie v praxi měl sledovat v první řadě stavební úřad pro Prahu 6, dále pak odbory územního rozvoje Prahy 6 a magistrátu. Ve skutečnosti byl však jediným, kdo bral dokument v potaz, odbor územního rozvoje Prahy 6. U některých staveb se odboru podařilo prosadit pozitivní změny, jeho hlas však byl slabý. Celá řada nových objektů vznikla nejen v rozporu s danou studií, ale i proti vyhlášce o technických podmínkách pro výstavbu a přes značný odpor místních obyvatel.

V roce 1996 vznikla ve Střešovicích první černá stavba – nájemní dům ve Starostřešovické ulici – za niž dostal stavitel jen symbolickou pokutu. Možná právě tato událost byla příčinou dalších případů. O pět let později vyhrožoval tentýž stavitel místním obyvatelům fyzickým násilím v případě, že budou protestovat proti stavbě dalšího nájemního domu v téže ulici. Přestože se lidé nezalekli a úřad nemohl přes jejich nesouhlas vydat povolení, stavba byla zahájena. Věc skončila vydáním dodatečného povolení a symbolickou pokutou. Podobných případů se ve starých Střešovicích odehrálo ještě několik. Dnes je část historické enklávy novou výstavbou již zcela zničena.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz