Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stane se ropákem zástupce hejtmana Jaroslav Foldyna?

24.4.2003
BRNO [ Děti Země]
Autor: Miroslav Patrik, tel: 603 574 289

Za Ústecký kraj bylo na ropáka navrženo pět osob, do finále postoupil jeden:

Výsledky ankety o antiekologický čin „Ropák roku“, kterou organizují Děti Země, budou zveřejněny již v pátek 25. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Mezi dvanáct finalistů se z padesáti jedna zaslaných osob dostal i zástupce hejtmana Jaroslav Foldyna, který byl nominován za vehementní prosazování výstavby dvou přehrad na dolním Labi, za návrh zrušit Ministerstvo životního prostředí, které k tomuto záměru vydalo nesouhlasné stanovisko, a za urychlení výstavby dálnice D8 bez ohledu na její negativní ekologické dopady. Současně budou zveřejněny výsledky ankety o antiekologický výrok „Zelená perla“, do které bylo zasláno šedesát čtyři výroků, nejvíce od současného prezidenta Václava Klause.

„Pan Foldyna je tradičním kandidátem kraje na ropáka a mezi dvanácti finalisty se myslím neztratí, i když je silná konkurence,“ prohlásil organizátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země. Zároveň připomněl, že loni se za Ústecko do finále dostal jen ministr životního prostředí Miloš Kužvart za potvrzení výjimky pro vedení dálnice D8 přes CHKO České středohoří, který skončil na třetím místě.

Do finále tak za kraj nepostoupila ředitelka MŽP v Ústí nad Labem Margita Abtová za obstrukce při procesu obnovy řízení o zásahu dálnice D8 do krajinného rázu CHKO České středohoří, bývalá pracovnice Okresního úřadu Ústí nad Labem Miroslava Nepivodová za povolení výjimky ze zákona k zásahu do řady ohrožených druhů rostlin a živočichů bez řádných podkladů, ředitel firmy Spolchemie, a. s. Martin Procházka za spoluzodpovědnost při obrovském požáru chemičky s únikem nebezpečných látek a bývalý náměstek primátora Ústí nad Labem za Stranu zelených (což je vskutku rarita) Václav Pucherna za prosazování výstavby vodních děl na Labi a napadání ekologických sdružení v kraji za jejich činnost.

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety za účasti veřejnosti proběhne na soirée s vegetariánským občerstvením, které se koná od 18 hodin v brněnském divadle Husa na provázku. Hlavními hosty jsou pražský písničkář Jan Vodňanský a brněnská Cimbálová muzika Veronica.


Seznam všech dvanácti kandidátů na titul „Ropák roku 2002“ (důvody viz www.detizeme.cz/ropak):
1. Miroslav Bindr – zemědělský podnikatel a nájemce pozemků u Rajchéřova
2. Jiří Čeřovský – starosta města Jablonec nad Nisou
3. Petr Duchoň – primátor města Brna
4. Jaroslav Foldyna – zástupce hejtmana Ústeckého kraje
5. Milan Hejduk – starosta města Turnova
6. Ivana Jirásková – náměstkyně ministra životního prostředí
7. Tomáš Paducha – starosta města Pec pod Sněžkou
8. Michal Pondělíček – vedoucí CHKO Český kras
9. Jaromír Schling – bývalý ministr dopravy a spojů (ČSSD)
10. Pavel Švarc – generální ředitel Unipetrolu a člen představenstva Spolany
11. Jaroslav Vítek – ředitel ekologické sekce FNM
12. Ivan Žlábek – ředitel Národního parku Šumava


V příloze jsou uvedeny všechny zaslané osoby na ropáka za kraj, včetně odůvodnění.

Příloha k tiskové zprávě ze dne 24. 4. 2003:

Seznam osob zaslaných do ankety „Ropák roku 2002“ za Ústecký kraj

RNDr. Margita Abtová, ředitelka Ministerstva životního prostředí v Ústí nad Labem
jako vysoce postavená úřednice ministerstva nesplnila funkci dotčeného orgánu státní správy v ochraně přírody, neboť použila obstrukcí a překrucování ověřitelných údajů během procesu obnovení správního řízení (zejména při dodržení termínu podání tohoto návrhu) o umístění dálnice D8 na území CHKO České středohoří a o znovuposouzení jejího vlivu na krajinný ráz, když bylo dodatečně po vydání již pravomocného rozhodnutí zjištěno, že trasou dálnice dojde k negativnímu zásahu nejméně do 15 biotopů zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, což může mít podstatný vliv na trasu této dálnice.

Jaroslav Foldyna, zástupce hejtmana Ústeckého kraje a krajský zastupitel (ČSSD)
za návrh zrušit Ministerstvo životního prostředí z důvodu, že v březnu 2002 dle zákona o posouzení vlivů na životní prostředí MŽP vydalo nesouhlasné stanovisko k vybudování dvou vodních děl na dolním Labi v Malém Březně a v Prostředím Žlebu ve dvou chráněných krajinných oblastech, protože byl prokázán jejich negativní vliv na poslední český úsek Labe s přirozeným vodním tokem a s řadou mokřadů evropského významu, kde žije několik zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů,
za trvalé prosazování výstavby dvou vodních stupňů v CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce, kterou dojde ke zničení cenných lužních ekosystémů a k nevratnému ovlivnění příbřežních rostlin a živočichů včetně chráněných, jako je například bobr evropský,
za prosazování urychlené výstavby dálnice D8 přes CHKO České středohoří a přírodní park Východní Krušné hory bez ohledu na to, zda splňuje ekologické zákony a zda Ředitelství silnic a dálnice ČR jako investor předkládá všechny potřebné doklady do správních řízení, které se kvůli tomu zpomalují.

Mgr. Miroslava Nepivodová, pracovnice referátu životního prostředí Okresního úřadu v Ústí nad Labem
za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny k zásahu do biotopů devíti ohrožených druhů rostlin a živočichů dálnicí D8 v úseku přes Krušné hory na území okresu, přestože nebyly k dispozici průzkumy na všechny druhy živočichů (obojživelníci, plazi, ptáci a savci) a nebyla zajištěna účinná ochrana již známých dotčených druhů rostlin a živočichů (zejména bezobratlých).

Ing. Martin Procházka, ředitel firmy Spolchemie, a. s. Ústí nad Labem
za snahu rozšířit nebezpečné chemické provozy, hlavně výrobu epoxidových pryskyřic, několik set metrů od centra města,
za spoluodpovědnost při největším požáru chemického provozu u nás za posledních let, přitom po požáru byly ve městě naměřeny zvýšené koncentrace toluenu, hořením provozu epoxidových pryskyřic docházelo ke vzniku celé řady toxických organických látek a policisté zasahující při požáru měli pozitivní jaterní testy.

Václav Pucherna, náměstek primátora města Ústí nad Labem (SZ)
za prosazování výstavby dvou vodních stupňů na dolním Labi v CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce, kterými dojde ke zničení cenných lužních ekosystémů a k nevratnému ovlivnění příbřežních rostlin a živočichů včetně chráněných, jako je například bobr evropský,
za napadání ekologických občanských sdružení na Ústecku za jejich aktivní přístup k ochraně životního prostředí při upozorňování na jeho poškozování, například výstavbou hliníkárny v Neštěmicích.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz