|
|
2. 10. 2002 - Linux - zadarmo a legálněPRAHA [Econnect] -
Na strákách věnovaných operačnímu systému Linux www.linux.cz proběhla kampaň za používání otevřených elektronických formátů a programů ve státní správě. Kampaň s názvem Zadarmo a legálně měla za cíl upozornit na nebezpečí, které pro veřejný sektor představuje plošné zavádění počítačových programů s veřejně nedostupným zdrojovým kódem a uzavřených formátů pro výměnu dat. Iniciátorem petice bylo České sdružení uživatelů operačního systému Linux. Petici podpořilo něco kolem 500 podpisů a dalších zhruba 1 800 lidí vyjádřilo podporu prostřednictvím internetu.
::občanský sektor, internet::
2. 10. 2002 - Tabákový výrobce Philip Morris premiantem mezi firemními dárciPRAHA [Nadace VIA] -
Výsledky letošního ročníku ceny VIA BONA, kterou Nadace VIA s partnery uděluje za osvícené firemní a individuální dárcovství, byly zveřejněny na včerejší slavnostní recepci v rezidenci amerického velvyslance v Praze. Hodnotící komise složená z novinářů a manažerů firem a neziskových organizací nakonec přisoudila hlavní cenu společnosti Philip Morris, která společně s Bílým kruhem bezpečí připravila masivní osvětovou kampaň proti domácímu násilí.
::sociální oblast, gender, občanský sektor::
27. 9. 2002 - Nové paradigma po 11. září - terorismus, voda a ...?PRAHA [Econnect] -
26. září proběhla v Klubu Jelení obsáhlá diskuse "Nové paradigma po 11. září - terorismus, voda a ...?" přenášená live internetovým Rádiem Jelení. V debatě zazněly mimo jiné scénáře možných optimistických i katastrofických variant naší budoucnosti, a to v oblasti technologií a jejich využívání či zneužívání, ale i přírodních či sociálních změn.
::životní prostředí, lidská práva, občanský sektor, internet::
26. 9. 2002 - Projekt INTEGRACE pomáhá romským dětem a dětem uprchlíků na střední školuPRAHA [Rádio Praha/Nová škola] -
Romským dětem i potomkům uprchlíků se snaží usnadnit přijetí na střední školu projekt společnosti Nová škola nazvaný Integrace. Šest z deseti vybraných školáků z devátých tříd začalo díky loňskému doučování češtiny a matematiky i dalším akcím chodit do středních škol, čtyři přijala učiliště s maturitou. ČTK to sdělila Karin Marquesová z Nové školy. Letos se pak podle ní do projektu přihlásilo 30 dětí. Výuku doplňují akce Klubu, mezi něž patří výlety, návštěvy výstav a kin. Organizátoři v loňském školním roce zapojili do projektu původně 24 dětí z osmých a devátých tříd. Nakonec roční přípravu absolvovalo deset "osmáků" a stejný počet žáků posledního ročníku základní školy.
::občanský sektor, sociální oblast::
26. 9. 2002 - Účastníci mezinárodní konference žádají podporu politiků pro sluneční energiiBRNO [ZO ČSOP Veronica] -
Na stovku účastníků první česko-rakouské solární konference SLUNCE 2002, která se konala 19. až 20. září v Brně, se rozhodlo oslovit ministry a obě komory Parlamentu ČR a požádat je o podporu využití sluneční energie. Energie Slunce je dostatek, je čistá a zdarma. Technologie na její využití jsou dostatečně rozvinuté a jsou k dispozici. Bohužel přetrvává silná státní podpora využívání energie z fosilních a jaderných paliv, oproti minimální podpoře obnovitelných zdrojů energie, což je znevýhodňuje.
::životní prostředí, občanský sektor::
26. 9. 2002 - "Někomu pomůže, nikomu neublíží"PRAHA [Econnect] -
Stopadesát billboardů se sloganem "Někomu pomůže, nikomu neublíží" a obrázkem líbajících se mladíků se na konci července objevilo v několika městech po České republice. Billboardy, které zdarma zpracovala společnost BigBoard Praha, jsou součástí celonárodní kampaně na podporu registrovaného partnerství.Kampaň organizuje nezávislá platforma G-liga.
::gender, lidská práva, občanský sektor::
25. 9. 2002 - Sacharovova cena pre Grigorija PaskaBRATISLAVA, MOSKVA [ChangeNet] -
Ruský novinár a enviromentálny aktivista Grigorij Pasko bol nominovaný na Sacharovovu cenu za rok 2002. Amnesty International opakovane vyzvala ruské úrady, aby ho okamžite a bezpodmienečne prepustili. Grigorij Pasko, redaktor novín Ruská pacifická flotila, je od 11. septembra v pracovnom tábore, kde si má odpykať zvyšok štvorročného trestu. V decembri 2001 ho totiž súd vo Vladivostoku usvedčil zo zrady, ktorej sa dopustil údajným pokusom odovzdať citlivé informácie japonským médiám.
::životní prostředí, lidská práva, občanský sektor::
24. 9. 2002 - Annanovo "Ano" reformě OSNPRAHA [Econnect] -
Méně papírování, méně nekonečných “mítingů”, více pozornosti důležitým otázkám současnosti. Tak by se dal shrnout plán změn ve fungování Organizace spojených národů, který v neděli vyhlásil generální tajemník OSN Kofi Annan. Podle informací OSN jde o pokračující Annanovu snahu přetvořit zastaralý a málo efektivně fungující byrokratický kolos na moderní organizaci schopnou reagovat na potřeby dneška.
::životní prostředí, sociální oblast, lidská práva, občanský sektor::
23. 9. 2002 - Senát rozhodl, že se nebude zabývat omezováním práv občanůPRAHA [Econnect] -
Senát na svém středečním zasedání rozhodl, že se nebude zabývat návrhem tzv. stavebního zákona. Znamená to, že zákon v podobě schválené Poslaneckou sněmovnou rovnou poputuje k prezidentovi, který jediný ještě může zvrátit jeho platnost, pokud jej vrátí sněmovně. Poslanci přitom do návrhu zákona pod záminkou obnovy země po ničivých povodních prosadili možnost omezování účasti veřejnosti ve správních řízeních. Senát tak naprosto rezignoval na svou pravomoc a nevyslyšel argumenty nevládních organizací.
::životní prostředí, občanský sektor::
19. 9. 2002 - Moc bezmocnýchPRAHA [Infoservis] -
K čemu jsou dobré nevládní organizace? Na co je nám občanská společnost a jak se na ní můžeme podílet? Názory a zkušenosti lidí, kteří se rozhodli, že jim nestačí se kolem sebe jen dívat a rozhodli se, že se budou věnovat tomu, na čem jim záleží. Přinášíme editorial Igora Blaževiče k novému tématu Informačního servisu společnosti Člověk v tísni, které se zabývá smyslem a účelem fungování neziskových organizací a občanské společnosti.
::sociální oblast, lidská práva, občanský sektor::
18. 9. 2002 - Ľudia proti rasizmu hodnotili postoje strán k problematike rasizmuBRATISLAVA [Ľudia proti rasizmu] -
V súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami oslovila občianska iniciatíva Ľudia proti rasizmu 14 politických strán s otázkami týkajúcimi sa problématiky rasizmu na Slovensku a v politike, neonacizmu, zriadenia Centra diktatúr, riešenia problematiky segregovaných rómskych osád a homofóbia.
::lidská práva, občanský sektor::
18. 9. 2002 - Nadace Sasakawa ocenila nejlepší ekologické projekty roku 2001PRAHA [Econnect] -
Japonská nadace Sasakawa Peace Foundation spolu s Fondem Sasakawa pro střední Evropu uspořádaly letos v České republice již po deváté veřejnou soutěž o nejlepší projekty v oblasti životního prostředí, tentokrát za rok 2001. Po vyhodnocení patnácti přihlášených projektů z nich porota na začátku září vybrala tři nejlepší. Organizující sdružení za ně získají finanční odměnu až do výše šesti tisíc dolarů.
::občanský sektor, životní prostředí::
17. 9. 2002 - Týden pro broumovské stodoly - potřetí nebo poprvé?PRAHA [Econnect] -
V roce 1999, kdy se pomalu začínala rozbíhat aktivita občanských iniciativ na Broumovsku, došlo - během projektu mapování drobných sakrálních staveb v krajině - k řadě neformálních přátelských uměleckých setkání v místních kostelech. Zde vznikla myšlenka zpřístupnit tyto kostely lidem - ať už místním či návštěvníkům odjinud - a oživit je konáním nejrůznějších koncertů a vystoupení. Malý neformální tým připravil bohatý program a v létě 2000 proběhl první ročník Týdne pro broumovské kostely.
::kultura, občanský sektor::
17. 9. 2002 - Lidé, čtete!PRAHA [Econnect] -
Studie uskutečněná v zemích EU na jaře roku 1997 ukázala, že problém rasismu a xenofobie v členských státech nabývá znepokojivých rozměrů: asi 33 procent dotázaných otevřeně přiznalo, že jsou poměrně nebo velmi rasističtí. Informace o tom, jak by na stejně formulované dotazy reagovali čeští respondenti nejsou k dispozici, je však zřejmé, že vůči rasistickému smýšlení nejsme o nic více imunní, než naši sousedé na západ od našich hranic.
K tomu, aby čeští občané poznali a lépe chápali kultury menšin, které tu s námi žijí ale jsou v něčem odlišné než ta "česká", má dopomoci projekt Rozmanitost do knihoven.
::kultura, občanský sektor, lidská práva::
16. 9. 2002 - Hala SAZKA jako dobrý příklad spolupráce občanského a komerčního sektoruPRAHA [Econnect/Zelený kruh] -
Společnost SAZKA buduje v Praze 9 - Vysočanech víceúčelové centrum Zelený ostrov jehož součástí bude i hala, v níž se v roce 2004 uskuteční Mistrovství světa v ledním hokeji. V návaznosti na víceúčelovou halu zde vznikne také napřiklad hotel s kongresovým centrem, zábavní a výstavní centrum, multimediální scéna a pronajímatelné komerční prostory. Econnect ve spolupráci se Zeleným kruhem zveřejňuje analýzu procesu přípravy a schvalování této stavby. Následující kauza může sloužit jako vzorový příklad toho, jak vstřícná a seriozní spolupráce mezi občanským a komerčním sektorem může vést ke zdárné a bezproblémové realizaci záměru. Tento fakt je zvláště zajímavý v souvislosti se snahou zákonodárců omezovat účast veřejnosti ve správních řízeních, která je zdůvodňována blokováním realizace podobných záměrů ze strany zástupců občanského sektoru.
::životní prostředí, lidská práva, občanský sektor::
16. 9. 2002 - Kauza Medáci bouřlivě pokračujePRAHA [Econnect] -
Medáci odmítli vydat dobrovolně klíče od objektu, na který má od 10. 7. 2002 nájemní smlouvu Pavel Klíma a Iveta Kopecká. O klíče od objektu Medáky požádal Pavel Klíma na tiskové konferenci, kterou uspořádal, aby urychlil průběh získání kulturní enklávy ve Střešovicích. Současně na tiskové konferenci byl Pavel Klíma označen jako spoluzakladatel společnosti, která vytunelovala palác Akropolis. Starosta Prahy 6 pronesl svoje poslední stanovisko médiím týkající se kauzy Medáci.
::životní prostředí, lidská práva, občanský sektor, kultura::
13. 9. 2002 - Ministr Němec lhal ve sněmovně, aby prosadil omezení práv občanů. Záminkou se staly povodně.TÁBOR, PRAHA [Ekologický právní servis] -
Poslanecká sněmovna, která včera jednala ve stavu legislativní nouze o balíčku povodňových zákonů, podpořila omezení práv občanů v novele stavebního zákona, které spočívá ve vyloučení občanských sdružení z okruhu účastníků řízení podle tohoto zákona. Toto omezení přitom nijak věcně nesouvisí s urychlením stavebních prací v záplavami postižených oblastech. Povodňová situace tak byla zneužita k odstranění veřejné kontroly rozhodování stavebních úřadů, která se nelíbila mnoha úředníkům a politikům prosazujícím zájmy nejrůznějších podnikatelských lobby.
::občanský sektor, životní prostředí::
11. 9. 2002 - Soukromí, otevřená společnost a odezva 11. záříPRAHA, LONDÝN [Econnect] -
Minulý víkend proběhla v Londýně konference při příležitosti prvního výročí událostí z 11. září. Konference s názvem "Privacy, open society & the challenge of September 11th" se zaměřila především na důsledky a dopady této tragické události v podobě omezování základních lidských práv, jako je právo na ochranu soukromí, svobodu vyjadřování a svobodu shromažďování pod záminkou zvyšování bezpečí. Akce byla organizována britskými neziskovými organizacemi Privacy International (PI) a the Electronic Privacy Information Center (EPIC) a zúčastnili se jí zástupci mnoha organizací z celého světa zabývající se touto problematikou .
::internet, životní prostředí, lidská práva, občanský sektor::
6. 9. 2002 - Kolo se v kritické dopravní situaci osvědčilo. Občanské iniciativy vyzývají pražský magistrát k podpoře šetrných způsobů dopravy.PRAHA [Econnect] -
Četná omezení v pražské dopravě vzniklá po nedávných povodních stále přetrvávají. Značná část metra je stále mimo provoz, na nábřeží, Starém Městě a v nejvíce postiženém Karlíně jsou stále dopravní uzávěry pro automobily. Náhradní autobusové a tramvajové linky jsou často přetíženy. Pražský magistrát nadále vyzývá řidiče, aby jízdy do centra co nejvíce omezili. Podle organizací, které se v Praze věnují problematice dopravy, je nyní vhodná doba k přijetí opatření na podporu šetrné dopravy.
::životní prostředí, občanský sektor::
3. 9. 2002 - Deset let: Co dokázali ekologičtí aktivisté?PRAHA [BBC] -
Před deseti lety do té doby největší shromáždění světových vůdců v historii přijalo na summitu v Rio de Janeiru plán, jak zajistit trvale udržitelný rozvoj celé planety - tedy aby život lidí nenarušoval životní prostředí. Deset let poté panuje na probíhajícím summitu v Johannesburgu všeobecná shoda, že se v životním prostředí ani v pokroku lidstva moc neučinilo. Jsou z toho obviňovány vlády a některé firmy. Ale co za tu dobu dokázaly neziskové organizace?
::životní prostředí, občanský sektor::
|