Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat14. 9. 2004 - Fahrenheit 11/9: Která část vašeho těla je nejošklivější?

Tomáš Tetiva
„Která část vašeho těla je nejošklivější? Někteří říkají, že váš nos. Jiní, že palce u nohou. Ale já si myslím, že to je vaše mysl. Řekl bych, že to je vaše mysl…“ Takhle charakterizoval před více než pětatřiceti lety legendární průkopník rockové avantgardy Frank Zappa na své proslulé konceptuální desce We´re Only In It For The Money americké konzervativce a s mrazivou přesností a vtipem sobě vlastním popsal politické a sociální vření ve Spojených státech na konci šedesátých let. Škoda, že už Frank Zappa není mezi námi. Natočil by dnes další skvělou desku, anebo by tváří v tvář nekompetentnosti Bushovy administrativy rovnou kandidoval na post prezidenta?
 

Vybrat10. 9. 2004 - Chvála automobilu

Erazim Kohák, Občanské noviny
Na stanici metra Budějovická se mi manželka zhroutila v náručí. V našem věku už to není jako kýchnutí. Úzkostlivě jsem se skláněl nad člověkem, s nímž jsem prožil tolik života, a čekal na záchranáře. Byl jsem rád, že nepřijeli s koňmi. Do Thomayerovy nemocnice jsme dojeli včas. Ani jsem si nevšiml, že je motor špatně seřízený a výfuk mohutně posiluje skleníkovou vrstvu.
 

Vybrat13. 8. 2004 - Auto*Mat Auto

-foto-Martin Mareček
V rámci projektu Auto*Mat vzniklo Auto*Mat Auto: V Praze žiji třicet let. Řidičák i auto vlastním roky čtyři. Tato společná zkušenost je důležitá. Bez ní bych se možná k ničemu neodhodlal. ... Rozhodl jsem se spodobnit auto tak, jak jsem si představoval jeho ideální design. Design souvislostí. Auto jako nástěnka. Odhalené auto. Auto, které se přiznává. Auto*MAT auto.
 

Vybrat5. 8. 2004 - Kdo je zfetovaný? Premiér, technaři nebo novináři?

Tomáš Tetiva
Klíčovým momentem v kultovním filmu Easy Rider je scéna, kdy Jack Nicholson sedí v noci u ohně kdesi na americkém Jihu s Peterem Fondou a Denisem Hopperem a mluví o jejich střetu s místními vesničany. „Oni nemají strach z vás, ale z toho, že představujete svobodu. A klidně vás zabijí, jen aby dokázali že oni opravdu svobodní jsou,“ říká Jack Nicholson v roli právníka Georga Hansona. Tuto působivou scénu lze i metaforicky vztáhnout na dění týkající se technoparty CzechTek, kterou v úterý 3. srpna na příkaz dosavadního ministra vnitra a dnešního premiéra Stanislava Grosse rozehnala zhruba tisícovka těžkooděných policistů.
 

Vybrat12. 7. 2004 - Netolerantní tolerance aneb jak nebudovat multikulturní společnost

Lubor Kysučan
Když jsem se po dětství stráveném v komunismu poprvé dostal na Západ, nebyl jsem ani tak fascinován plnými supermarkety či pouhou skutečností, že zde nevládne jediná strana a tajná policie, ale především nádhernou pestrostí společnosti. Na rozdíl od socialistické šedi ukázněných proletářů a konzumentů přídělového blahobytu, kde už i pouhé dlouhé vlasy budily podezření, mohl člověk na ulicích západních měst potkat lidi z celého světa, nejvšemožnějších životních stylů a kultur, jeptišky i hipíky, somráky, pankáče a uhlazené byznysmeny, středostavovské pány v bílých límečcích i nekonformní pouliční muzikanty a malíře, kazatele a aktivisty nejrůznějších proudů.
 

Vybrat9. 3. 2004 - Dánské Christianii hrozí konec

Steve Swann, BBC
Ukrytý stranou vedle jedné nenápadné ulice asi kilometr od centra Kodaně leží vchod do Christianie. Jméno osady je vyryté do dřevěného návěstí, jež visí mezi dvěma totemovými kůly. Když pod ním procházím, informuje mě nápis, že opuštím území Evropské unie. Vkročil jsem do takzvaného svobodného státu, jehož pacifistické tradice v této době bojují o přežití.
 

Vybrat12. 1. 2004 - Projev Václava Havla při převzetí Mírové ceny Máhátmy Gándhího

Václav Havel
"... Všichni víme, jak nezvratně ničí naše civilizace ovzduší, jak vykolejuje celou planetu z jejího stovky tisíc let se ustalujícího způsobu existence, jak bezhlavě drancuje její nerostné zdroje, jak svým zbrklým samospádem - aniž chce a aniž musí - prohlubuje ohromné sociální propasti mezi svými jednotlivými okruhy, jak tupě unifikuje život národů a kultur, velmi nenápadně jim všem nabízejíc tytéž svůdné a zároveň ničivé životní způsoby. ..."
 

Vybrat15. 4. 2003 - Médiá, tretí sektor a intelektuáli I.

, Kritika & Kontext/ Changenet
Diskuse časopisu Kritika & Kontext o stavu, problémech a úloze médií, třetího sektoru a a intelektuálech z hlediska fungování společnosti a formování její budoucnosti. Z celkem tří dílu rozsáhlé diskuse jsme převzali první, úvodní část, v níž se účastníci věnují i fenoménu TV NOVA. Další dvě pokračování diskuse najdete na stránkách slovenského Changenetu.
 

Vybrat25. 3. 2002 - Mediálni aktivisti z Nového Sadu

, Kristian Lukić, Trištvrte revue
Kuda.org je nezisková organizácia umelcov, teoretikov, mediálnych aktivistov a užívateľov informácií. Myšlienka založiť takúto organizáciu vznikla priamo z urgentnej potreby počas 90. rokov. S rozvojom ICT, hlavne v druhej polovici deväťdesiatych rokov, sa rozdiel medzi umeleckou praxou a digitálnym prostredím zväčšoval čoraz viac a viac.
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 3 | 4

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Aktuální PETICE v kultuře

ke kterým se můžete připojit
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz