Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Technická podpora
[ econnect.ecn.cz > technická podpora > domény ]
-

 O Econnectu

 Novinky

 Technická podpora Můj koutek Podpora (Nejčastěji kladené otázky) Změny a poruchy serverů Nahlášení závady

 Přehled služeb

 Ceník

 Objednávka služeb

 Reference

 Kontakty

Co je to doména

Všechny počítače připojené do sítě Internet jsou jednoznačně identifikovány pomocí IP adresy. Ta se skládá ze 4 čísel od 0 do 255 (pro IPv4, pro novou verzi IPv6 je to již 6 čísel) a každý počítač má tyto čísla unikátní. Ale vzhledem k rozšiřování Internetu do neuniverzitní a nevědecké společnosti bylo nepraktické, pamatovat si tato čísla a tak vznikla doménová jména. To jsou v podstatě slovní aliasy pro tyto IP adresy a lze si je proto snáze pamatovat. Lze ale stále používat IP adresy (a někdy to je i rychlejší).

Pro převod z doménových jmen na IP adresy slouží hierarchická sít DNS serverů. Hierarchická struktura znamená, že existuje nejvyšší DNS server, který spravuje podřízené domény nejvyššího řádu (top level). To jsou známé domény:

  • .com
  • .org
  • .net
  • domény příslušící státům, určené dvoupísmeným kódem (pro Českou Republiku to je .cz, pro Slovensko .sk a např. pro Německo .de)
  • nové domény .biz, .info
  • domény určené pro vládu USA .gov a armádu .mil

Další podřízené servery již spravují jim podřízené domény, tzv. domény druhého řádu (což je např. ecn.cz) a domény vyšších řádů (doménou třetího řádu je např. známé www.).

O správu domén nejvyšších řádů se starají "národní doménová centra," což jsou společnosti, určené státem, dohlížející na registraci domén druhého řádu. V České Republice je to společnost CzNiC, která za manipulační poplatek domény registruje a zapisuje do nadřazených DNS serverů.

Příklad domény

     kalendar.ecn.cz
   
Zde vidíme doménu nejvyšší úrovně (.cz), doménu druhého řádu (.ecn.) a doménu třetího řádu, kterou spravuje a její DNS server provozuje firma ECN (kalendar.). Tyto domény nejsou v kompetenci společnosti CzNiC, proto jich lze vytvořit neomezené množství a bez regulací (např. na nevhodnost názvu).

Jak získat doménu

Domény se primárně registrují u společnosti CzNiC. Ta na žádost (vyplnění elektronického formuláře na své stránce) a po zaplacení registračního poplatku (v současné době 800Kč) a udržovacího poplatku na první rok (také 800Kč), doménu zanese do svého DNS serveru. Po uběhnutí 1 až 2 dnů se nadřazené i podřazené DNS servery zasynchronizují a doménu lze využívat. Je však nutné mít na některém z připojených počítačů na Internetu vytvořené primární a sekundární DNS záznamy (na podřízeném DNS serveru). To lze získat u firem, které toto hostování domény umožňují.

Lze také využít zprostředkované registrace domény přes třetí stranu. To nabízí i firma EConnect a další společnosti. U těchto firem lze získat i primární a sekundární DNS záznamy nebo i prostor na serveru pro vlastní internetové prezentace.

Pokud by stačila doména třetího řádu (např. ochranaprirody.ecn.cz), je nutné kontaktovat firmu, která vlastní doménu třetího řádu a domluvit si s ní možnost vytvoření a spravování domény třetího řádu. EConnect pro své zákazníky také umožňuje vytvoření těchto domén.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz