Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Technická podpora
[ econnect.ecn.cz > technická podpora > Co znamená FTP ]
-

 O Econnectu

 Novinky

 Technická podpora Můj koutek Podpora (Nejčastěji kladené otázky) Změny a poruchy serverů Nahlášení závady

 Přehled služeb

 Ceník

 Objednávka služeb

 Reference

 Kontakty

Co znamená magická zkratka FTP?

Co je FTP

Zkratka FTP znamená File Transfer Protocol. Je to protokol, ktery se používá pro přenos a práci se soubory na vzdáleném počítači. Pro využití této služby je potřeba mít na svém počítači nainstalovaný klient pro FTP, protože služba je koncipovaná jako klient-server. Ve většině operačních systémů je již tento klient běžnou součástí, ale pouze ve své nejjednodušší podobě, jako řádková aplikace ovládaná několika jednoduchými příkazy.

Pro připojení k jinému počítači je tedy potřeba nejdříve zjistit, zda na tomto počítači běží server služby FTP. Pro připojení k veřejným archívům lze použít standardní uživatelské jméno (anonymous nebo ftp) a místo hesla použít svou emailovou adresu. Pak lze z tohoto počítače stahovat soubory, popřípadě tam ze svého počítače tyto soubory ukládat (do adresáře, pro to speciálně určené).

Pokud však na tomto počítači máme plnohodnotné konto, lze soubory mazat, ukládat, stahovat a také vytvářet adresáře. To je výhodné například při vytváření internetové prezentace, kdy si na svém počítači vytvoříte prezentaci a pomocí klienta FTP ji přesunete na server, který Vám Vaše stránky hostuje.

Nejpoužívanější FTP klienti

Pravděpodobně nejjednodušším klientem, který má každý z Vás nainstalovaný, je Váš prohlížeč pro www. Pokud zadáte adresu ve tvaru ftp://jmenoserveru, dostanete se do veřejné části FTP serveru. Pro soukromou část je možno zadat adresu ve tvaru ftp://uživatelskéjméno@jmenoserveru. Po chvíli jste dotázáni na heslo a po jeho ověření připojeni. Pak lze (například v Internet Exploreru verze 5) pracovat se soubory a adresáři tak, jako by to byly běžné soubory a adresáře na Vašem počítači.

Dalším klientem, který je na Vašem počítači nainstalován, je běžný řádkový ftp klient. Ovládá se několika příkazy, jako open, dir, put a get. Pokud se dostanete na počítač, kde není nainstalován žádný grafický klient, pravděpodobně budete muset použít tento klient. Jeho hlavni okno vypadá následovně.

Po zadání příkazu help se vypíší veškeré možné příkazy. Hlavní jsou:

  • dir - vypíše obsah adresáře na vzdáleném počítači
  • get - stáhne soubor ze vzdáleného počítače na Váš počítač
  • put - uloží soubor z Vašeho počítače na vzdálený počítač
  • bin - přepne přenos na binární (vhodné pro přenos např. archívů zip, obrázků jpeg a gif)

Další možností (nejschůdnější) je použít program typu Windows Commander (oblíbený správce souborů pro OS Windows, šířený jako Shareware omezený na 30 dní), kde si můžete do jednoho okna připojit vzdálený počítač přes protokol FTP a pracovat s ním jako s běžnými soubory na Vašem počítači.

Podobně se používají i specální klienti, určení pouze pro práci s protokolem FTP, nejznámější je pravděpodobně WS_FTP LE (šířen jako Shareware, ale pro nekomerční účely je zdarma). Používá oblíbený vzhled dvou oken, kdy v jednom oknu vidíte obsah adresáře vzdáleného počítače a v druhém disky Vašeho počítače.

Zajímavou možností je původní, český ftp klient IW FTPort Client, který je zdarma ve své základní verzi a práce s ním je také velmi jednoduchá. Je opět koncipován v dvouoknovém stylu a využívá velkých možností systému Windows.

Existuje samozřejmě velké množství různých FTP klientů, které se liší vzhledem, ovládáním nebo i možnostmi, a není v našich silách popsat vše. Tyto jsou pravděpodobně nejpoužívanější a mají nejpříjemnější ovládání.

Odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz