Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Technická podpora
[ econnect.ecn.cz > technická podpora > Jak si nezavirovat počítač ]
-

 O Econnectu

 Novinky

 Technická podpora Můj koutek Podpora (Nejčastěji kladené otázky) Změny a poruchy serverů Nahlášení závady

 Přehled služeb

 Ceník

 Objednávka služeb

 Reference

 Kontakty

Jak si nezavirovat počítač

V první řadě je třeba být obezřetný při otevírání příloh. V těchto přílohách se často skrývají viry, které jsou napsané buď v jazyce Visual Basic nebo přímo v kódu operačního systému. První druh virů (také se jim říká makroviry) nebývá příliš nebezpečný, hlavně se šíří odesíláním emailových zpráv z Vašeho emailového klienta a to pod Vaší hlavičkou. Jejich hlavním problémem je zatížení sítě (i když, existujou varianty, které mohou být destrukční). Druhý druh virů je nebezpečnější v tom, že může při spuštění např. smazat harddisk nebo se hluboko umístit do operačního systému a pak třeba i několik měsíců čekat na impuls ke spuštění destrukční činnosti.

Je třeba si rozmyslet, jaké přílohy otevřít a jaké ihned smazat. První rozhodnutí již může dělat Váš antivirový program, který pokud rozezná vir v příloze emailu, může ho odstranit. Je samozřejmě nutné, aby byl aktualizovaný, protože antivir s i měsíc starou databází již v podstatě na nic není.

Je dobré si dát pozor i na různé filmy, obrázky a další přílohy, které se šíří od ostatních uživatelů v dobré víře Vás pobavit, ale mohou se v nich také objevovat trojské koně (programy, které se schovají do počítače a čekají).

Nejohroženějším klientem je Microsoft Outlook (ať už varianta Express nebo plná) a je dobré, pokud se objeví nějaká nová chyba, použít záplaty, které Microsoft vydává. Mezi jednu z nejzávažnějších chyb patří spouštění příloh bez zeptání se uživatele. Je výhodné mít nastaveno větší zabezpečení, které umožňuje větší kontrolu nad přílohami a ActiveX komponentami. Tyto vlastnosti lze nastavit jak v Internet Exploreru, tak v Outlooku (pro Outlook Express to lze nastavit v menu Nastavení -> Možnosti -> Připojení).

Viry se stávají chytřejšími a záludnějšími, šíří se čím dál tím rychleji. Žádný uživatel Internetu si vůči nim nemůže být jistý. Ale jejich nebezpečí se dá snížit a jejich účinky odvrátit, budete-li se držet několika následujích rad:

  • Používejte kvalitní antivirový program a pravidelně aktualizujte jeho virovou databázi.
  • Pravidelně testujte svůj PC, většina antivirových programů to umí automaticky.
  • Ke každému emailu přistupujte jako k potencionálnímu nebezpečí.
  • Emaily od neznámých odesílatelů, které obsahují jakékoli přílohy raději ihned smažte, v žádném případě neotvírejte přílohy.
  • Emaily od známých odesilatelů s přílohami, které jste si nevyžádali otevírejte až po ověření antivirovým programem.
  • Jestliže Váš antivirový software detekuje zavirovaný email, informujte o tom odesilatele. Ve většině případů ani netuší, že rozesílá viry.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz